REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Drzwi wewnętrzne pełnią ważne funkcje w domu. Chociaż nie są niezbędne, ich obecność zdecydowanie poprawia komfort domowników. Aby jak najlepiej spełniały swoje zadanie, powinny być starannie dobrane do charakteru pomieszczenia, preferencji użytkowników i aranżacji wnętrz. Istotna jest również ich konstrukcja, która decyduje o zajętej przestrzeni. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne do domu?

  Konstrukcja skrzydeł drzwi wewnętrznych

  Decydując się na montaż drzwi wewnętrznych, z pewnością na pierwszym planie stawiasz trwałość i solidność ich konstrukcji. Zakup tych często nietanich produktów powinien być inwestycją na wiele lat.

  Dlatego elementem, na który musisz zwrócić uwagę, jest konstrukcja skrzydła. Najpopularniejsze na rynku są drzwi płytowe i płycinowe. Pierwsze z nich występują w dwóch wariantach. Mogą być wykonane z litej płyty drewnianej lub składać się z ramy oklejonej płytami drewnopochodnymi i wypełnionej odpowiednim materiałem. Jest nim płyta wiórowa, paski płyty pilśniowej ułożone w jodełkę lub tzw. plaster miodu wykonany z grubego kartonu. Z kolei drzwi pokojowe płycinowe składają się z ramy drewnianej oraz płycin, czyli niewielkich płyt z drewna, sklejki, szkła lub tworzywa sztucznego.

  Ze względu na konstrukcję drzwi wewnętrzne dzieli się też na przylgowe i bezprzylgowe. W tych pierwszych na skrzydłach formuje się specjalne wycięcia krawędzi, które łączą drzwi wewnętrzne z ościeżnicą na znacznie większej powierzchni.

  Rodzaje zawiasów w drzwiach pokojowych

  Obok konstrukcji drzwi wewnętrznych, która decyduje o ich trwałości i estetyce (np. drzwi płycinowe z szybą są lżejsze wizualnie i bardziej ozdobne), istotnym elementem konstrukcji są zawiasy. Decydują one o komforcie otwierania i zamykania oraz o paczeniu drzwi po dłuższym czasie użytkowania. W zawiasy są wyposażone jedynie drzwi pokojowe wahadłowe. Inne modele, jak np. drzwi przesuwne czy drzwi harmonijkowe, nie wymagają stosowania takich elementów.

  Najpopularniejsze zawiasy, jakie montują w swoich modelach producenci, zazwyczaj są wyposażone w możliwość regulacji. Taka funkcja pozwala na uniesienie skrzydła bez potrzeby jego zdejmowania do stabilizacji.

  Istotna jest również ich liczba. Standardowe drzwi łazienkowe, kuchenne czy drzwi pokojowe mają z reguły po dwa zawiasy. W modelach wzmocnionych – np. do schowków – stosuje się jeszcze trzeci taki element. Cennym nabytkiem są zawiasy z łożyskami na kulce lub tulejce. Warto też zwrócić uwagę na wytrzymałość w stosunku do wagi skrzydła oraz na zabezpieczenie antykorozyjne.

  Rodzaje drzwi wewnętrznych

  Podobnie jak w każdej innej dziedzinie produkcji elementów wyposażenia wnętrz, tak i tutaj producenci oferują wiele typów oraz wzorów drzwi wewnętrznych. Dzięki tej różnorodności nie ma problemu z dopasowaniem ich do każdego typu, aranżacji i parametrów wnętrza. Inne cechy powinny mieć drzwi łazienkowe, a inne modele wybierane do kuchni czy salonu.

  Drzwi wewnętrzne białe Intenso Grenoble fot. salon-drzwi.pl

  Jednym z problemów, z jakim borykali się lokatorzy mieszkań w dawnym zbiorowym budownictwie, była ograniczona przestrzeń. Otwierane skrzydła wahadłowe wymagały zapewnienia miejsca, którego nie można było już wykorzystać na meble. Nowoczesne konstrukcje, jakie oferują obecnie producenci, zdecydowanie rozwiązują ten problem. Są nimi np. drzwi przesuwne czy drzwi harmonijkowe. Obecnie w budynkach mieszkalnych montuje się trzy typy drzwi wewnętrznych.

  Drzwi rozwieralne

  Drzwi rozwieralne to najpopularniejszy typ konstrukcji. Są też dostępne w największej liczbie wzorów i wariantów. Składają się z jednego, a niekiedy z dwóch skrzydeł mocowanych na zawiasach. Są to doskonałe drzwi łazienkowe, kuchenne lub pokojowe. Jedyną wadą takich modeli jest spora ilość miejsc, jakiego potrzebują do otwarcia. Wybierając rozwieralne drzwi wewnętrzne z ościeżnicą, musisz zwrócić uwagę na to, czy są one lewo- czy prawostronne. Ich odmianą są rzadko stosowane modele wahadłowe, które można otwierać na obie strony.  

  Drzwi przesuwne

  Modele przesuwne to doskonałe drzwi pokojowe, szczególnie cenione w wyjściach na balkony czy tarasy. Ich wyjątkową zaletą jest możliwość montażu nawet bardzo szerokich skrzydeł bez wpływu na przestrzeń wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystuje się również takie drzwi łazienkowe, często wykonywane z matowego szkła.

  Drzwi przesuwne Porta fot. salon-drzwi.pl

  Wariantem modeli przesuwnych są drzwi rozsuwane. Różnią się one od pierwszych tym, że skrzydła są przemieszczane na dwie strony przejścia. Warunkiem montażu takich rozwiązań jest wolna strefa wzdłuż ściany. Wymiary drzwi pokojowych tego typu mogą być dostosowane do parametrów konkretnego przejścia.

  Drzwi harmonijkowe

  Drzwi harmonijkowe są też znane jako drzwi łamane. Skrzydło takiego modelu składa się z wąskich paneli połączonych ze sobą zawiasami lub elastycznym materiałem. W przypadku modeli z tworzywa sztucznego najczęściej materiał jest jednym elementem z kieszeniami, w których umieszcza się usztywnienie. Mogą nim być paski sklejki, tworzywa lub tektury. Drzwi harmonijkowe nie zajmują przestrzeni wnętrza, ale znacznie zwężają światło przejścia. Dlatego najlepiej nadają się do szerokich otworów drzwiowych.

  Materiał, z którego wykonane są drzwi

  Oferowane na rynku drzwi wewnętrzne są wykonywane z różnych materiałów, które są wyznacznikiem jakości, wytrzymałości, estetyki oraz ceny. Najlepsze i najbardziej eleganckie są drzwi pokojowe z litego drewna. Inne popularne materiały to: drewno klejone, sklejka, materiały drewnopochodne (płyta pilśniowa, wiórowa. MDF, HDF), a także szkło. Z tego ostatniego wykonuje się między innymi drzwi łazienkowe. Szkło jest hartowane, matowe lub barwione, dzięki czemu zapewnia intymność. O jakości drzwi drewnianych decyduje też gatunek drewna. Producenci oferują modele dębowe, bukowe, jesionowe, z mahoniu, a niekiedy również z drewna sosnowego. To ostatnie jest miękkie i najmniej trwałe, dlatego wybiera się je do domków letniskowych.

  Ceny drzwi wewnętrznych - oferta salonów w Warszawie

  Jeśli budujesz dom i wybierasz do niego drzwi pokojowe, cena z pewnością ma dla Ciebie duże znaczenie. Oferta salonów drzwi w Warszawie jest pod tym względem bardzo zróżnicowana. Koszt zakupu jest uwarunkowany wieloma czynnikami, począwszy od rodzaju materiału, typu konstrukcji i dodatków, po wymiary drzwi pokojowych oraz ich ostateczne wykończenie. Z pewnością więcej zapłacisz za drzwi wewnętrzne z ościeżnicą niż za samo skrzydło. Droższe będą też konstrukcje z litego drewna dębowego niż płycinowe drzwi wewnętrzne. Ceny różnych modeli wahają się w szerokim przedziale od około 150 zł do kilku tysięcy złotych.

  Artykuł załadowany: 0.2775 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020