REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2023 - 31.12.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 października 2022, 18:04 komentarzy 20

  (AR)

  To była największa manifestacja polityczna w historii Ursynowa. Dwa lata temu ponad dwa tysiące osób szło w demonstracji przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji. Zablokowane były ulice i skrzyżowania. - Jesteśmy tu, bo mamy dość! Nasze wku*****ie jest niewyobrażalne! Rozpętali wojnę, to będą mieli wojnę z kobietami i ją przegrają! - mówiły uczestniczki protestu. Przypominamy atmosferę tamtych dni.

  Wszystko zaczęło się od wyroku TK z 22 października 2020 roku. Trybunał uznał, że aborcja z powodu „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” jest niezgodna z konstytucją. Rząd wniósł sprawę do Trybunału po tym, jak parlament nie zdołał przyjąć ustawy o takim samym skutku. Orzeczenie weszło w życie 27 stycznia 2021 r.

  - Tym samym wyeliminowana została jedna z niewielu legalnych przesłanek do aborcji w ramach już i tak wysoce restrykcyjnego polskiego prawa - alarmowały przedstawicielki Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

  "Rozpętali wojnę, to będą mieli wojnę"

  Po wyroku w całym kraju rozpoczęły się gwałtowne i bardzo liczne protesty uliczne. Na Ursynowie uczestniczki skrzyknęły się w mediach społecznościowych na 26 października na godz. 16. 

  Na przejściu dla pieszych przez aleję KEN w rejonie Płaskowickiej, jak na komendę, uczestnicy zaczęli przechodzić i blokować ruch. Z niedużej grupy zrobił się tłum, który przeszedł w kierunku ratusza.

  - Jesteśmy tu, bo mamy dość! Nasze wk*****ione jest niewyobrażalne. Rozpętali wojnę, to będą mieli wojnę z kobietami i ją przegrają! - mówiła nam Alicja, dwudziestokilkuletnia mieszkanka Ursynowa.

  Przy ratuszu gęstniejący tłum zablokował skrzyżowanie. Kierowcy wychodzili z samochodów, by dołączyć do protestu. Padają antyrządowe hasła. Niesie się słynne potem: "Je**ć PiS".

  Protestowali także mężczyźni

  Ponad dwa tysiące osób policja skierowała ulicą Gandhi do Rosoła, a później ul. Ciszewskiego, które zostają zablokowane. W marszu idą nie tylko młode ursynowianki, są też matki, babcie, dużo mężczyzn popierających postulaty protestujących. 

  - Naprawdę jesteśmy wściekłe. Żądamy wolności wyboru, nasze ciała to nie inkubatory - mówi nam Magdalena. Jej chłopak dodaje: - To także sprawa nas mężczyzn. Musimy się przeciwstawić odradzającym się radykałom, którzy chcą nam mówić jak mamy żyć.

  Emocje narastają na skrzyżowaniu al. KEN i Płaskowickiej (trwała jeszcze budowa obwodnicy). Tam tłum zatrzymuje się - słychać okrzyki - "Jarek zajmij się kotami, nie naszymi macicami". Na widok samochodu z emblematem TVP protestujący podchodząi krzyczą "Wyp*******ć". 

  Dziewczyna maluje sprejem na asfalcie hasło "Je**ć PiS" i "Kobiety są wku****ne". Manifestanci chodzą w kółko aż do 20. Później tłum idzie w kierunku Puławskiej, gdzie kończy się największy na Ursynowie marsz.

  W kolejnych dniach na Ursynowie odbędą jeszcze dwa kolejne dość liczne marsze. Po tygodniu kolejne spacery notują już jednak niską frekwencję. Kobiety widzą, że demonstracje zrobiły na rządzących duże wrażenie, ale wyroku nie zmieniono. Restrykcyjne prawo obowiązuje do dziś. PiS tąpnęły za to sondaże poparcia o kilkanaście punktów procentowych, czego partia ta nie zdołała odrobić do dziś.

  Protest po dwóch latach

  Czy było warto, skoro do postulowanych zmian nie doszło? - Tak - przekonuje Olga Górna, ursynowska radna Nowoczesnej, uczestniczka marszów kobiet na Ursynowie.

  - Mam kontakt z kobietami, które brały udział w marszach, one dziś pomagają kobietom będącym w trudnej sytuacji. W sensie prawnym niczego nie wywalczyłyśmy, ale powiem wprost: czekamy na zmianę władzy, na rząd, który będzie słuchał Polek - mówi Górna, jedna z organizatorek drugiego "Spaceru Kobiet na Ursynowie".

  ZOBACZ: Strajk Kobiet na Ursynowie transmitowaliśmy na żywo na naszym Facebooku

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 55

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 9
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 31
   BRAK SŁÓW

  20Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Paulo 20 3 miesiące temuocena: 96% 

   Artykuł typu "kij w mrowisko".

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nie_Ja 19 3 miesiące temuocena: 64% 

   Tak, pamiętam! To był piękny test na niemyślenie. Ludzie wyszli na ulicę nie mając bladego pojęcia co mówi wyrok TK lub konstytucja, do czego mieli prawo i co zostało im "odebrane". Mieli protestować i rzucać k€^#ami. Spektakularne wyprowadzenie setek tysiecy baranów na hale gąsienicową.. lub na ulice. To była po prostu kolejna nieudolna próba puczu w środku Europy wykreowana przez jakieś chore głowy. Lokalni idioci czy mozolna praca ruskich służb? Minęły dwa lata, orzecznictwo jakie było takie jest. Ktoś mi odpowie o co walczył, co stracił i jak teraz z tym żyje?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 18 3 miesiące temuocena: 41% 

   Te dzieci o ktore walczyl PiS w wiekszosci raczej nie beda mogly mowic, wiec chyba Ci nie odpowiedza. Co stracila reszta - poczekaj na wskazniki dzietnosci, moze polaczysz kropki.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 13 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dom_Develop 17 3 miesiące temuocena: 73% 

   Szacuje się, że w 2022 r. będziemy mieli kolejny polski smutny rekord - urodzi się poniżej 320 tys. dzieci. Brawo! Dziękujemy! Stracił naród. Próba puczu to jest realizowana o kilku dobrych lat - efekt to państwo w rozkładzie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 19 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 16 3 miesiące temuocena: 50% 

   No właśnie, o łączenie kropek tutaj chodzi... Nie dajcie się tak łatwo omamiać oszołomionym ideologom. Ci dobierają argumenty pod swoją tezę i zawsze obrócą wszystko tak, jak im pasuje. Pogadajcie z ogarniętymi socjologami albo takich posłuchajcie/poczytajcie. Jakie są zasadnicze przyczyny spadku dzietności w naszym pięknym kraju. Od razu spieszę z podpowiedzią: nie jest to łatwy dostęp, lub jego brak, do aborcji. Przyczyny oczywiście leżą gdzie indziej i raczej nie są to powody, na które można coś łatwo i szybko zaradzić. Ale przecież nie o argumenty tu chodzi, Monsieur...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Irfy 15 3 miesiące temuocena: 52% 

   @Jaro A ty tutaj nie czaruj. Owszem, za spadek dzietności odpowiada głęboka zmiana stylu życia. Ale zakaz aborcji w obecnej formie tę dzietność zarżnie do reszty. Przynajmniej dzietność "klasy średniej", bo patologia i tak się rozmnaża od wpadki do wpadki. Reszta kobiet nie będzie miała ochoty na potencjalne rodzenie upośledzonych dzieci. W efekcie dzietność wśród tych, którzy dzieci mieć powinni i których na to stać znacząco spadnie. Za to wzrośnie dzietność pobieraczy wszelkich zasiłków. Aż do samego końca. Zasiłków albo nas :P

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dom_Develop 14 3 miesiące temuocena: 44% 

   ~Jaro - Gwoli wyjaśnienia - tutaj piszemy komentarze pod artykułami lokalnego portalu internetowego. Nie spodziewaj się zatem pogłębionych analiz danego zjawiska społecznego. Obserwowany spadek dzietności spowodowany jest wieloma czynnikami m.in. ogólnymi zmianami kulturowymi i preferowanego trybu życia, obawą odnośnie bezpieczeństwa materialnego, niestabilną polityką społeczną Państwa czy choćby aktualną strukturą demograficzną społeczeństwa. Można wymieniać. Nie zmienia to faktu, że PiS idąc na rękę katolickim fundamentalistom wybija z głowy staranie się o dziecko kolejnej grupie osób (jakby fatalny stan państwowej opieki zdrowotnej czy brak instytucjonalnego wsparcia dla rodzin to było mało - "targi" o 500+ robią się powoli żartobilwe). P.S. Skończ też z tą rejtanowską retoryką - akurat oczadzona ideologią to jest zdecydowanie bardziej strona wspierająca całkowity zakaz aborcji.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kierowca 13 3 miesiące temuocena: 32% 

   W tym roku Kierowcy powinni wyjść na ulicę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 12 3 miesiące temuocena: 0% 

   ale kierowcy właśnie ciągle wychodzą... holoooł

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~onuc 11 3 miesiące temuocena: 80% 

   A teraz kredytów z oprocentowaniem 10%, inflacja realna ok 30%, dotykająca KAŻDEGO a nie pojedyncze w skali kraju przypadki, a na ulicach spokój.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~T3ST0 10 3 miesiące temuocena: 71% 

   Fajny spacer, ale nic z niego nie wynikło. Oceniam na 2/10

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karot 9 3 miesiące temuocena: 58% 

   Redakcja mogła by sobie darować cytowanie wulgaryzmów. Tego typu słowa są w użytku codziennym ale ty chyba bardzo źle. Ja osobiście ten okres pamiętam mniej sympatycznie od redakcji bo protest przyjął formę terrorystyczną ograniczającą wolność ludziom którzy wracali po pracy do domu. Było zimno i nie widomo gdzie i kiedy zostanie zablokowana droga, a przecież władze Warszawy opierały protesty i można było to zgłaszać zgodnie z prawem. Ale o ile pamiętam to chodziło o coś innego niż demonstracje w obronie praw. Rząd też był z tego zadowolony bo protesty przeciw kwarantannie to pałował i polewał wodą a nie osłaniał jak te / może poza jednym wyjątkiem ale to też było delikatne przeciąganie/

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ania33 8 3 miesiące temuocena: 80% 

   Tylu ludzi zmanipulowanych politycznie, że aż szok jak łatwo prać jest mózgi społeczeństwie w internetach dziś.

   Edytowany: 8 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Irfy 7 3 miesiące temuocena: 51% 

   No, super wyszło. Połaziłyśmy sobie, pokrzyczałyśmy, rząd nas po całości zignorował. Ale moralne zwycięstwo jest po naszej stronie! Mamy nadzieję, błagamy, wręcz skomlemy, żeby pojawił się jakiś inny rząd. Taki dobry. Który nie będzie nas olewał! Znakomity dowcip. Słyszycie się? Widzicie w lustrze? Zdradzę wam sekret. Nowy "rząd", z dowolnej "partii" też was oleje. Bo widzi, że może. Jest tylko jeden sposób na to, żeby "rząd" przestał pluć wam w twarz. Może kiedyś na niego wpadniecie. Tymczasem... czekajcie. A z "kłopotem" jedźcie do Czech i Niemiec. Póki was na to oczywiście stać. Z tym może być trudno, bo każdy nowy rząd zaczyna od ustawienia się. Oczywiście z waszych podatków. Podniesionych podatków.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dom_Develop 6 3 miesiące temuocena: 36% 

   - Irfy - mocno się odkleiłeś - przecież uczestniczki protestów na PiS a więc jednocześnie panowanie przylepionych do partii propagandowych przybudówek jak Orgio Iuris czy Głodna Kaja na pewno nie głosuje. Co najwyżej ich babcie i dziadkowe. Diagnoza z d....

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Irfy 5 3 miesiące temuocena: 56% 

   @Dom_Develop Czytanie ze zrozumieniem, przydatna rzecz. Nie pisałem, że one głosowały na PiS. Pisałem, że wybrana forma protestu była totalną stratą czasu. Dopóki władza, jakakolwiek władza nie jest przekonana, że w wyniku jakiegoś protestu przestanie być władzą, przestanie nią być zaraz i natychmiast a nie "być może za trzy lata", to będzie to protesty ignorowała i olewała. I tak się właśnie stało. Panie zostały potraktowane jak kundel, szczekający za płotem i przywiązany na łańcuchu. Szczeka, wyje, ujada, potem się znudzi i przestanie. Połaziły, pobazgrały, pokrzyczały, potem wróciły do domów i "mają nadzieję". Cytując klasyka: Niechaj się diabli zaśmieją, puszczajcie je z tą nadzieją.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 4 3 miesiące temuocena: 67% 

   Brak protestów będzie odbierany jako 'zgoda' na wprowadzane zmiany i dotyczy to wszystkich zmian wprowadzanych przez jakakolwiek partie kiedykolwiek... wlasnie moze dzieki takim protestom kilka osob wiecej stwierdz, że moglo wtedy sie dołaczyć do protestu bo moze coś by się zmieniło jak by protestowało więcej osób - i dzieki temu w przyszlosci ruszy tylek zeby sprobowac cos zmienic. Najlepiej siedzieć na dupie i narzekać jak jest źle, że bilety do Czech drożeją.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Irfy 3 3 miesiące temuocena: 50% 

   @Aster Ale ja nie pisałem o "braku protestów" :) Pisałem, że taka forma była zwyczajnie nieskuteczna. A przecież w historii, nawet polskiej a szczególnie zagranicznej były przykłady protestów skutecznych. Włącznie z natychmiastową zmianą niewłaściwej władzy. Wystarczy sobie poczytać, do czego zachęcam. Zbyt mało tu miejsca na opis :P

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Inteligencki Ursynow 2 3 miesiące temuocena: 66% 

   I co z tego wynikło prócz wzrostu zachorowań? Nic.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 1 3 miesiące temuocena: 35% 

   Jakiego wzrostu? Jakich zachorowań? Co to za insynuacja? Wytłumacz się. Inteligencja nie paple bez argumentów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4671 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023