REKLAMAA1-GREEN-PORT-od-01-12-2017-do-02-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (zdjęcie ilustracyjne)

  REKLAMA

  Ursynowscy działacze Nowoczesnej sprawdzili, które z aptek w naszej dzielnicy odmawiają sprzedaży pigułki „dzień po”. Okazało się, że dwie placówki powołują się na "klauzulę sumienia". Za miesiąc wchodzą w życie przepisy, które przywracają recepty na tego typu farmaceutyki.

  Do sprawdzenia dostępności pigułki „dzień po” członków ursynowskiej Nowoczesnej skłoniły kontrowersje związane z wprowadzeniem tego typu farmaceutyków na listę leków wydawanych na receptę.

  - O bezsensowności tego rozwiązania powiedziano już wszystko. Na fali toczących się w ostatnich tygodniach dyskusji postanowiliśmy sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda dostępność antykoncepcji awaryjnej - mówi pomysłodawca akcji Ireneusz Trąbiński.

  Organizatorzy akcji odwiedzili 52 apteki działające na terenie Ursynowa. W dwóch z nich odmówiono im sprzedaży pigułki "dzień po". Farmaceuci z ulicy Polinezyjskiej 8/10 i ulicy Puławskiej 392 (przy Ludwinowskiej) powołali się na „klauzulę sumienia”, która obejmuje lekarzy - twierdzą działacze "N".

  - To niezgodne z obowiązującym prawem - mówią działacze ursynowskiej Nowoczesnej. Według Rzecznika Praw Obywatelskich takie praktyki są niezgodne z prawem i mogą prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Podobne stanowisko prezentuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

  W większości odwiedzonych aptek pigułka „dzień po” była dostępna od ręki (39 placówek). W jedenastu preparat był niedostępny, lecz pracownicy zadeklarowali możliwość jego sprowadzenia w ciągu kilku godzin.

  Farmaceuci twierdzą, że zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną jest niewielkie. Miesięcznie apteki sprzedają od jednego do trzech opakowań leku.

  - To dowodzi, że pigułka „dzień po”, wbrew opiniom rozpowszechnianym przez jej zagorzałych przeciwników, stosowana jest zgodnie z jej przeznaczeniem - ocenia pomysłodawca akcji.

  Działacze Nowoczesnej postanowili rozszerzyć swój eksperyment na całą Warszawę. Zapowiadają, że na początku lipca zaprezentują listę wszystkich aptek w mieście, których pracownicy powołują się na „klauzulę sumienia”.

  A już za niespełna miesiąc, 23 lipca wchodzą w życie przepisy, które przywracają receptę na farmaceutyki "dzień po". 23 czerwca nowelizację ustawy o opiece zdrowotnej podpisał prezydent Andrzej Duda.

  (na podstawie informacji prasowej ursynowskiej "Nowoczesnej")

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  36Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~mała 36 7 miesięcy temuocena: 100% 

   bardzo ciekawe... wiem, że w jeden z aptek wcale nie odmówiono sprzedaży tylko poinformowano, że brak tego leku w aptece, a to chyba różnica...no ale przecież lepiej napisać nieprawdę dla większego rozgłosu...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 35 7 miesięcy temuocena: 94% 

   Mówicie o jednym aspekcie, ze farmaceuci odmawiają Wam dostępu do leku. Powiedzcie o aspekcie braku dostepnosci do leków ratujących życie przez firmy które wywożą leki za granice by zarabiać miliony, a my zwykli ludzie nie mamy do nich dostępu. Albo o tym ze Panatwo co dwa miesiące zmienia ceny leków refundowanych. I np ludzie którzy są po przeszczepie organów kiedyś płacili za lek 3 zł a teraz 2000 zł.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ryzy 34 7 miesięcy temuocena: 49% 

   Boże! w jakich my czasach żyjemy. Kobiety trakotowane jak zwierzęta, jak w fabrykach gęsi, tabletkami same chcą się faszerować. Klapki na oczach i zero odpowiedzialności. Tak się hoduje rasę zombie. Tabletki na wszelkie qrwienie się nie są rozwiązaniem.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~włącz_myślenie 33 7 miesięcy temuocena: 44% 

   To jak zachorujesz to nie zapierd***j do lekarza po receptę na leki tylko najedz się ziemniaków i marchewki, a następnie udaj się do kruchty czarnych mocy w celu cudownego uzdrowienia. Cudownie było by gdyby wszyscy Twojego pokroju obłudnicy też tak zrobili. Jedna dekada i znowu dało by się żyć.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kaba 32 7 miesięcy temuocena: 17% 

   Byłaby naturalna selekcja ;)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gruby miś 31 7 miesięcy temuocena: 89% 

   włącz myśłenie - świetna kswyka. ciąża to choroba? rzeczywiście włącz myślenie :D

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SM 30 6 miesięcy temu

   A konar już płonie

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~B3 29 7 miesięcy temuocena: 59% 

   Obowiazkiem farmaceuty jest sprzedaz lekow dopuszczonych do obrotu a nie wyrazanie prywatnego zdania. Nie sprzedanie leku jest niezgodne z prawem. Jak pojdziecie do miesnego i bedzie was obslugiwal wegetarianin to rozumiem ze miesa nie kupicie i bedziecie latac po calym miescie szukajac? Prawnika rowniez nie obchodzi czy klient jest winny czy nie, ma go bronic a nie wyrazac prywatne opinie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł W-wa 28 7 miesięcy temuocena: 48% 

   Na tym Grabowie i w Pyrach to rządzi zupełnie ktoś inny niż władza mianowicie proboszczowie z Barat i Piotra i Pawła :-( Mają od dziś jednego klienta mniej !

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnie 27 6 miesięcy temuocena: 100% 

   To wiochy. Przed proboszczem prawie wszyscy zgięci w pół. Ryzyko jest zbyt duże, a to dziecka nie ochrzci albo na cmentarzu parafialnym nie pochowa i przed sąsiadami wstyd będzie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 26 7 miesięcy temuocena: 54% 

   - Traktowanie kobiet jak inkubatorów. EllaOne nie dopuszcza to złączenia komórek, zapłodnienia, a nie jest środkiem wczesnoporonnym itp. - Państwo ma być świeckie, więc osoby z takimi poglądami nie powinny zostawać aptekarzami/aptekarkami - Kwestia polityczna i partyjna nie powinna mieć tutaj znaczenia, szacunek do kobiet nie powinny być przedmiotem takich sporów - Jak ktoś ma takie poglądy, to od tego ma swoje życie by żyć zgodnie z nimi, a nie narzucać je innym osobom. To nie ich sprawa, jakie decyzje ktos podejmuje, jeśli nie ma to bezpośredniego wpływu na ich życie - Mogliby restrykcje wprowadzić np. na papierosy, które znacznie bardziej szkodzą społeczeństwu i rzutują na życie innych

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Luke3d 25 7 miesięcy temuocena: 55% 

   Macie jeszcze 50 innych to sami się zamknijcie

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tessa 24 7 miesięcy temuocena: 51% 

   te apteki powinny zostać zamkniętę lub surowo ukarane, gdyż farmaceuta jest od sprzedawania leków a filozofować to może ale w domu prywatnie

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 37 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czesc tereska 23 7 miesięcy temuocena: 51% 

   Ale ciemnogrod. Pojde do tej na Polinezyjskiej, zażadam pigułki dzień po, jak nie sprzedadzą nawsadzam tym zacofanym ćwokom co o nich myślę!!!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 35 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 22 7 miesięcy temuocena: 50% 

   twoja tolerancja jest po prostu porażająca

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 28 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~do kabat zielonych 21 7 miesięcy temuocena: 55% 

   Wypad ciemnoto, apteki sa od sprzedawania leków w tym pigułek " dzień po" a nie od szerzenia ciemnoty.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 32 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Moka 20 7 miesięcy temuocena: 52% 

   @ Kabaty zielone - bycie tolerancyjnym nie oznacza, że trzeba tolerować wszystko, np. łamanie prawa. A to własnie robią w tych aptekach, ponieważ nie istnieje w polskim prawie coś takiego, jak klauzula sumienia dla farmaceuty, więc nie maja prawa odmówić sprzedaży.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~komentator 19 7 miesięcy temuocena: 81% 

   A co w związku z tym drodzy Państwo z Nowoczesnej ??? Chodziliście, sprawdzaliście, informujecie, że jest to niezgodne z prawem i co dalej?? Bo jeżeli nic z tego nie wynika to może po prostu szkoda czasu ?? Prosta refleksja - jeżeli prawo nie jest przestrzegane to albo należy je zmienić albo wymusić przestrzeganie, bo inaczej uczymy braku szacunku do prawa.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nikto 18 7 miesięcy temuocena: 47% 

   Myślę ,że nie jest nikt w stanie przy tej władzy zmusić do przestrzegania prawa jak rządzący go nie przestrzegają.Jak to mówią ryba psuje się od głowy .Tyle dobrego ,że ja np. mając wykaz aptek zdecyduje w której robię medyczne zakupy a w której nie i niech się właściciel apteki zastanowi czy mu się to opłaca .

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~komentator 17 7 miesięcy temuocena: 78% 

   Przy tej władzy? Od poprzedniej różni się tym, że działa otwarcie, a nie w białych rękawiczkach. To raczej jest problem uczciwości i moralności naszej całej klasy politycznej. I pozimu społeczeństwa - nie doceniającego mówienia prawdy i przestrzegania prawa. Jako Polacy ścigamy się w cwaniactwie i obchodzeniu prawa. Mając takie wzorce wspólnie tworzymy takie państwo dla cwaniaków.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 25 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Michu 16 7 miesięcy temuocena: 32% 

   Właśnie zrobiłem sobie jajecznicę. Czy dokonałem pięciu aborcji ? Polskę w Liban zamienicie niedługo.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 49 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnold Boczek 15 7 miesięcy temuocena: 100% 

   A z czym była jajecznica? Dobra jest na boczku i ze smalcem.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~xcvf 14 7 miesięcy temuocena: 70% 

   No i krzyki puszczalskich dziewoj czas zacząć.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 65 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wwww 13 7 miesięcy temuocena: 57% 

   Nie wkladaj wszystkich do jednego worka. Miesiac po cesarce pekla nam z mezem prezerwatywa. A ciaza tak szybko po pierwszej operacji mogla sie skonczyc tragicznie. Musialam skorzystac z tabletki dzien po. Nie jestem puszczalska takie rzeczy po prostu sie zdarzaja

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 12 7 miesięcy temuocena: 85% 

   Jeżeli aktywność nowoczesanej ogranicza się do powtarzania chwytów palikociarni to wkrótce skończy tak samo jak i ona :(

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 66 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~monika 11 7 miesięcy temuocena: 35% 

   Ciemnogród. Jeżeli sumienie nie pozwala im stosować antykoncepcji, ellaOne to niech nie stosują. Ale to jakie ja mam przekonania to już moja sprawa. Taką pracę wybrali i ich psim obowiązkiem jest sprzedać to o co prosi klient. Żyj i daj żyć innym!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 71 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dgetg 10 7 miesięcy temuocena: 69% 

   Mówisz żyj i dać żyć innym, oraz o twoich przekonaniach, ale czy przypadkiem zmuszając ich do złamania swoich przekonań nie stawiasz się z nimi na równi? Aptek w Warszawie od pyty, jak miałaś siłę puszczać się po kontach to i znaleźć odpowiednią dasz radę :) pozdrawiam

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 60 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lola 9 6 miesięcy temuocena: 100% 

   dgetg - proponuję, żebyś Ty... ty... się popuszczał po kątach.. ze słownikiem, to raz... a dwa należałoby wybrać sobie zawód dostosowany do swoich przekonań. Nie może być tak, że przekonania uniemożliwiają wykonywanie zawodu.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anka 8 7 miesięcy temuocena: 32% 

   Nie spodziewałam się tego po moim Ursynowie! Jak te panie mają czelność mienić się farmaceutkami!!! Oddajcie dyplomy, przysięgałyście na coś innego!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 73 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~John 7 7 miesięcy temuocena: 62% 

   Świetna akcja. Dzięki temu będę wiedział, które apteki warto wspierać! Od dziś kupuję na Polinezyjskiej :-)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 76 46 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Basia 6 7 miesięcy temuocena: 68% 

   Ja też!!!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 70 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zły porucznik 5 7 miesięcy temuocena: 40% 

   Ależ drogi Johnie i droga Basiu - Wy nie powinniście w ogóle zachodzić do aptek, ani także do lekarzy! Wszak każda choroba to boski plan, to Bóg tak chciał, a Wy macie godnie nieść swój krzyż! Bądźcie więc przyzwoitymi chrześcijanami i nie zajmujcie miejsca w kolejce do lekarza i nie wykupujcie leków w aptece! Idźcie na plebanię, dajcie na tacę, poleżcie krzyżem przed ołtarzem, poszepczcie sobie modlitwę o uzdrowienie, a nie zapowiadacie, że będziecie sprzeciwiać się boskim planom i chodzić do jakiejś apteki. Co z Was za chrześcijanie? Jesteście ludźmi małej wiary, zaprzeczacie boskiej mądrości i nieomylności.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 34 52 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~max k 4 7 miesięcy temuocena: 28% 

   Ależ ciemnoty na tym Ursynowie, potwierdza to tylko tezę , że mieszkańcy Ursynowa w 90 % pochodzą z różnych Ostrowii Maz., Ryków, Rypinów, Zambrowów, Szydłowców i jeszcze większych ciemnogrodzkich dziur

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 53 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1313 sekundy
  REKLAMA