Zamknij

Dwóch zarządców i bałagan. Kto odpowiada za Lasek Brzozowy?

14:56, 27.06.2016 Karolina Kaczyńska-Piwko Aktualizacja: 15:22, 27.06.2016
Skomentuj SK SK

Lasek Brzozowy to jedno z bardziej urokliwych miejsc na ursynowskiej mapie zieleni. Mieszkańcy skarżą się na bałagan, suche konary czy niebezpieczne pnie pozostawione po podcince lasu. Teren lasku ma dwóch właścicieli – część należy do dzielnicy, większość pozostaje w getii Lasów Miejskich. To właśnie stan prawny powoduje, że leśna część sprawia wrażenie zaniedbanej.

Lasek Brzozowy to miejsce, gdzie chętnie wypoczywają całe rodziny. Nowoczesny, przystosowany dla niepełnosprawnych plac zabaw, cisza i zieleń to atuty tego miejsca. Co jakiś czas powraca jednak problem z utrzymaniem terenu w czystości i dopasowaniu infrastruktury do potrzeb.

-To wyjątkowy teren. Las w sąsiedztwie wysokiej zabudowy to rzadkość, dlatego jest tak lubiany przez mieszkańców. To właśnie jeden z nich zwrócił się do nas z prośbą, aby skierować uwagę na utwardzenie wejścia od strony al. KEN i przycięcie gałęzi w Lasku. Druga sprawa, to pozostawianie przez amatorów mocnych trunków butelek i bałaganu. Wieczorami Lasek jest zaciemniony, co sprzyja wszystkim, którzy nie potrafią go uszanować. Mieszkam w pobliżu i niestety często widzę porzucone tam śmieci. Może rozwiązaniem byłoby oświetlenie chociaż części? – mówi Antoni Pomianowski, prezes zarządu Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.

Nie wszystko leży jednak w kompetencjach dzielnicy. Część Lasku Brzozowego jest własnością nie ursynowskiego ratusza, a Lasów Miejskich. Rozwiązaniem mogłoby być przekazanie całości Lasku Brzozowego dzielnicy, na przeszkodzie stoją zawiłe procedury.

- Osobiście bardzo lubię te miejsce. Szczerze mówiąc przed objęciem stanowiska burmistrza nie miałem pojęcia, że sytuacja prawna jest tu tak skomplikowana. Niejednokrotnie podnosiłem temat, ale możliwość przejęcia Lasku Brzozowego przez dzielnicę nie jest prostą kwestią. Docierają do nas sygnały, że nie zawsze jest tam porządek. Staramy się reagować w miarę możliwości i działać w porozumieniu z Lasami Miejskimi – mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Dlaczego teren w środku miejskiej dzielnicy jest uznawany jako las? Wynika to z ewidencji gruntów.

- Ponad 80% terenu, na którym jest położony jest Lasek Brzozowy, oznaczony jest jako leśny. Lasy Miejskie statutowo zajmują się takimi obszarami. Zmiana tej sytuacji jest oczywiście teoretycznie możliwa, ale wymagałaby odlesienia terenu i zmian w ewidencji. Wtedy, na mocy takiego przekwalifikowania, można byłoby przekazać teren dzielnicy – mówi Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich.

Nawet jeśli udałoby się przekazać teren dzielnicy, wiązałoby się to z pozbawieniem terenu cech, które czynią go tak atrakcyjnym w oczach mieszkańców. Rozwiązaniem może okazać się planowane przez miasto utworzenie organu, który zarządzać ma wszystkimi terenami zielonymi bez względu na ich kwalifikację. O tym, czy zostanie powołana, miasto zadecyduje w połowie sierpnia. Dzielnica zapowiada, że w przypadku rezygnacji stołecznego ratusza z jej utworzenia, nadal będzie się starać o przejęcie Lasku Brzozowego.

- Musimy poczekać na decyzję miasta. Nie mamy też pewności, czy w przypadku powołania Zarządu Zieleni Miejskiej jednostka ta będzie miała prawo do administrowania całością Lasku Brzozowego. Jeśli miasto się wycofa, albo na liście obiektów zabraknie Lasku Brzozowego, będziemy próbować znaleźć rozwiązanie – dodaje burmistrz

[ZT]19605[/ZT]

(Karolina Kaczyńska-Piwko)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

coś tu śmierdzi coś tu śmierdzi

3 0

Aha. Odbieramy teren lasom. Zmieniamy status prawny. Ludziom myślimy oczy że dla ich dobra. Potem sprzedajemy ziemię developerowi który wycina drzewka i stawia ekskluzywne zamknięte osiedle. 08:45, 28.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

marasmaras

1 0

A mi się podba taki dziki kawałek lasu w środku dzielnicy. Ma swój urok ! 09:43, 29.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%