REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 kwietnia 2016, 19:50 komentarzy 14

  Redakcja haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Dwór w Wyczółkach

  Dwór w Wyczółkach (Gewehr 98)

  Podobno w tym miejscu stała leśniczówka Jana III Sobieskiego a na wysepce król kazał wybudować kapliczkę dla uczczenia zwycięstwa pod Wiedniem. Ponoć bywała tu królowa Marysieńka a jeńcy tureccy wykopali tunel pomiędzy Wyczółkami a Wilanowem. O drewnianym dworze w Wyczółkach krążą legendy. Żadna z nich nie pomogła w obiektowi. Od lat w zastraszającym tempie niszczeje...

  To miejsce ma swój adres: ul. Łączyny 53. To dawna wieś Wyczółki, pod tą nazwą funkcjonuje dziś osiedle dzielnicy Ursynów. Ale tutejsza osada jest jedną z najstarszych w rejonie - parafialne księgi św. Katarzyny wspominają o niej po raz pierwszy w XV wieku. Wtedy istniała pod nazwą Wola Służewiecka. Duża, licząca 35 domów i 185 mieszkańców wieś była dzielona przez kolejnych właścicieli i po powstaniu styczniowym na jej dawnym terenie było już 6 wsi: Wyczółki, Grabowo, Imielno, Krasnowola, Ludwinów i Grabówek.

  Dziś na Wyczółkach wśród gęstych drzew i krzewów odnajdziemy murowany dwór  z 1894 roku wyremontowany niedawno przez właściciela. W 1983 roku w parku i murowanym obiekcie nakręcono polski horror „Widziadło” z Romanem Wilhelmim w roli głównej (po latach „wrócił” na Ursynów w „Alternatywy 4”). Zapuszczając się dalej, przy zgodzie zarządcy - bo teren jest własnością prywatną i na co dzień nie jest udostępniany - nad stawem Berensewicza natrafimy na starszy, chylący się ku ruinie, ale przez to jeszcze bardziej ciekawy i intrygujący, modrzewiowy dwór.

  Powstał w 1805 roku jako siedziba rodziny kasztelana Franciszka Krotkowskiego, ówczesnego właściciela majątku Wyczółki. Kolejnymi właścicielami była rodzina Romanów a od 1842 roku hrabia Fryderyk Skarbek - jeden z największych intelektualistów XIX wieku. Jak pisze prof. Lech Królikowski w swojej książce „Ursynów wczoraj, dziś, jutro”, w 1842 r. hrabia wystąpił do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Duchowych (gdzie pełnił funkcję prezesa Rady Głównej Opieki Zakładów Dobroczynnych) o pożyczkę na zakup majątku Wyczółki. Dostał ją a rodzina od razu zasiedliła piękny modrzewiowy dwór. 

  Przy postaci Fryderyka Skarbka warto zatrzymać się na chwilę dłużej, bo z rodziną tą wiąże się życie naszego najsłynniejszego kompozytora - Fryderyka Chopina. Do matki F. Skarbka - Ludwiki należała wieś Żelazowa Wola, a w tamtejszym dworze nauczycielem dzieci Skarbków został Francuz Mikołaj Chopin. Znany dziś dworek Chopina w Żelazowej Woli to wschodnia oficyna dawnego dworu Skarbków, w którym 1 marca 1810 r. urodził się syn Mikołaja - słynny kompozytor, który na cześć słynnego wówczas ekonomisty i sponsora Chopinów, dostał swoje imię.

  Skarbek był właścicielem Wyczółek aż do swojej śmierci w 1866 roku. Gdyby dziś zobaczył swoją posiadłość z pewnością rzewnie by zapłakał… Kolejni właściciele - hrabianka Grabowska, Konstanty Grabowski, Antoni Żukowski i wreszcie Berensewiczowie - ostatni właściciele - utrzymywali dwór w dobrym stanie, aż do II wojny światowej. 

  zdjęcia ze zbiorów Pawła Sierpińskiego zamieszczone w książce prof. L. Królikowskiego "Ursynów wczoraj, dziś, jutro", 2014

  - Po prawej stronie bramy wjazdowej zlokalizowane są budynki gospodarcze, po stronie przeciwnej znajduje się dworek, ustawiony dłuższą osią w kierunku północ-południe. Między drogą dojazdową a budynkiem znajduje się niecka zbiornika wodnego, mocno zarośnięta. Obecnie elewacją reprezentacyjną jest elewacja zachodnia, przed którą znajduje się taras i okrągły gazon kwiatowy z centralnie ustawioną, figuralną rzeźbą przedstawiającą postać kobiecą, na postumencie - pisał K. Szyler w opracowaniu na temat Wyczółek. 

  W 1938 roku Wyczółki wraz ze Służewcem włączono do Warszawy. Z tego powodu własność Berensewiczów została w 1945 roku znacjonalizowana na podstawie dekretów Bieruta. Biuro Odbudowy Stolicy zaraz po wyzwoleniu zleciło inwentaryzację majątku. Dokonał jej Michał Czapski, który stwierdził na miejscu: „Dwór modrzewiowy liczący 300 lat w stanie dobrym, budynek dla służby, bardzo stary - do rozbiórki, budynek murowany gospodarczy, parterowy w stanie dobrym oraz szopa drewniana z desek.”

  W latach 70. XX wieku zakusy na przejęcie dworu zlokalizowanego przy stawie miał państwowy Kombinat Budownictwa Miejskiego „Południe”, który niedaleko postawił swoją fabrykę domów. Jak pisze prof. Królikowski w swojej książce, planowano tam urządzić ośrodek rekreacyjny dla załogi kombinatu. 

  Rodzina Berensewiczów starała się po wojnie odzyskać Wyczółki, przez długie lata bezskutecznie. Udało się to w latach 90 XX wieku. W tej chwili własność jest w rękach Pawła Sierpińskiego. Niestety dwór coraz bardziej popada w ruinę. Okna są zabezpieczone kratami, posiadłości pilnują agresywne psy, ale poza tym nic się tam nie dzieje. Od czasu do czasu to tajemnicze miejsce odwiedzane jest przez fanów eksploracji niedostępnych obiektów. Z jednej z takich wypraw prezentujemy zdjęcia w naszej fotogalerii dokumentującej wnętrza dworu.

  zdjęcia dworku Wyczółki - fot. Jarosław Budyta

  Na terenie dawnego parku angielskiego (przypomnijmy ponad 3 ha powierzchni!) znajduje się staw Berensewicza. Składa się on z dwóch akwenów – dolnego większego, i górnego mniejszego. Na środku stawu górnego znajduje się wyspa, która w przeszłości była połączona z lądem za pomocą mostu, usytuowanego od strony północnej, po którym zachowały się tylko kamienne przyczółki. W centrum wyspy usytuowana jest murowana piwnica z wejściem od strony wschodniej. To stąd wzięła się legenda o tunelu podziemnym łączącym Wyczółki z Wilanowem.

  Staw został zrekultywowany w 2004 roku przez dzielnicę Ursynów w celu retencjonowania wód z Potoku Służewieckiego w okresie przejścia fali wezbraniowej oraz odtworzenia historycznej kompozycji zespołu dworsko-ogrodowego Wyczółki. 

  Piękny modrzewiowy dwór wpisany do rejestru zabytków w 1952 roku, nie miał takiego szczęścia. Znajduje się w rękach prywatnych i od kilkudziesięciu lat czeka na lepsze czasy...

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z WNĘTRZ DWORU WYCZÓŁKI (źródło: forgotten.pl)

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 43

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 14
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Nik 14 12 dni temu

   Czy może ktoś coś dorzucić do tych wpisów

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ciekawy historia rodu 13 2 miesiące temuocena: 100% 

   Interesuje mnie historia rodziny Hrabiego Konstantego Grabowskiego właściciela Grabowa Warszawskiego i jego żony Marii wraz z córkami Janiną i Euzebią.Jak ktoś by coś wiedział i podzielił się informacją to byłbym wdzieczny, za przekazaną informację

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawda 12 3 miesiące temuocena: 100% 

   A widział ktoś herb hrabiego Konstantego Grabowskiego i odpowiednie kwity własności bo ja widziałem i wiem kto je posiadał

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwatore 11 3 miesiące temuocena: 100% 

   To jak z tym dworem na Wyczołkach i dobrami jest na prawdę jest ktoś prawdziwym spadkobiercą prócz Hrabiego Konstantego Grabowskiego czy tylko ci co się podszywają aby dobra zabrać dla siebie a papier na to prawdziwy mają czy tylko na zasadzie że im to się należy niech ktoś się w tym temacie wypowie

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~prawda czy fałsz 10 3 miesiące temuocena: 100% 

   to jak to z tymi Grabowskimi jest należy im się Grabów czy nie czy ktoś wyczół sprawę i chce ich wyślizgać

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jakiś znawca 9 4 miesiące temuocena: 100% 

   Prawowitym właścicielem był Konstanty Grabowski który miał dwie córki Janinę i Euzebie oraz żonę Marię

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ewka 8 5 miesięcy temu

   Berensewicza Andrzeja zamordowano i przejęto podstępnie jego majątek!!!! Nowego właściciela powinna prześwietlić policja.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dociekliwy 7 4 miesiące temuocena: 100% 

   Tak ale życie pokazuje co innego i piszą że właścicielem był niejaki Hrabia Grabowski i rodzina ma prawdopodobnie dochodzić swoich dóbr i kto tu ma rację jak zwykle same zawiłości

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ciekawski 6 3 miesiące temu

   Ręka nie sciemniasz

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~poldeusz 5 ponad rok temu

   w 1941 roku moj tata w tym dworku na pieterku z kuzynem Januszem bimber z jablek robili a jaki zapach! a w pokoju z lewej strony patrzac od stawu drugie okno w roku 1942 w maju urodzila sie moja siostra, obecnie mieszka na ul. Cynamonowej

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tiopa 4 ponad rok temu

   Tak jak by nasze Państwo o nie dbało.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Grainne 3 ponad rok temuocena: 75% 

   Powinno się odbierać takim właścicielom zabytki. Niszczą część naszej historii i kultury.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zuza 2 ponad rok temuocena: 67% 

   to tak, kakby ktos tobie zabral woje mieszkanie bo uznalby, że masz np. zakurzone sciany. To sa ich własnosci i maja prawo z tym robic co im sie podoba, chyba, że państwo będzie łożylo na ich utrzymanie :( a tak stoi ruina i nikt z tego nie korzysta, a miejsce jest piekne

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Roman 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Piękne miejsce! Szkoda, że ta niszczeje. Aż serce się kraje...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1924 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO