REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 lutego 2015, 15:12 komentarzy 8

  Redakcja haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Siedziba OPS Ursynów przy ul. Cybisa 7

  Siedziba OPS Ursynów przy ul. Cybisa 7 (SK)

  Dyrekcja Ośrodka Pomocy Społecznej na Ursynowie przysłała do naszej redakcji stanowisko w sprawie naszego przedwczorajszego artykułu zapowiadającego protest związku zawodowego pracowników OPS. Publikujemy je w całości. 

  STANOWISKO DYREKTORA OPS

  w sprawie artykułu pt. „BĘDZIE PROTEST W OPS! Dwa lata negocjacji i rok sporu” zamieszczonego w dniu 02.02.2015 r. na portalu haloursynow.pl

  W związku z publikacją w dniu 02.02.2015 r. na portalu haloursynow.pl artykułu pt. „BĘDZIE PROTEST W OPS! Dwa lata negocjacji i rok sporu”, oświadczam, że:

  - w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy zatrudnionych jest około 100 pracowników,

  - w Ośrodku nie działa kilka związków zawodowych, a jeden, który liczy obecnie 24 członów,

  - wszelkie insynuacje mówiące o złej sytuacji w Ośrodku, w tym informowanie społeczności lokalnej o przypadkach mobbingu wśród pracowników, zastraszaniu oraz łamaniu praw pracowniczych, bez zweryfikowania takich informacji u źródła, godzą w jego dobre imię i mogą być niezrozumiałe dla osób korzystających ze wsparcia naszej instytucji. Wyrządzają też wielką krzywdę wszystkim pracownikom Ośrodka. Tym bardziej, że w Ośrodku nie stwierdzono ani jednego przypadku mobbingu, nie było też prowadzone żadne postępowanie ws. zastraszania lub łamania praw pracowniczych,

  - aktualnie obowiązujące przepisy w zakresie ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy, w tym ten w Kodeksie pracy mówiący, iż „Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.”, a także zapis w Regulaminie pracy w Ośrodku, gwarantują pracownikom prawo do wystąpienia z wnioskiem o zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Zapis w Regulaminie pracy brzmi: „W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Ośrodka, w uzgodnieniu z pracownikiem ds. pracowniczych i po otrzymaniu opinii kierownika komórki organizacyjnej, może na pisemny wniosek pracownika ustalić dla niego indywidualny rozkład czasu pracy w ramach norm czasu pracy określonych w ust.5. Informację o indywidualnym rozkładzie czasu pracy należy przekazać do akt osobowych pracownika.” 

  Pracownicy Ośrodka (z różnych ważnych dla siebie powodów) wykorzystywali i wykorzystują ten zapis w celu ubiegania się o możliwość pracy w dogodnym dla nich rozkładzie czasu pracy. W ostatnich latach blisko 20 osób skorzystało z możliwości pracy w innych godzinach niż określone w Regulaminie pracy Ośrodka,

  - pomimo to, że wszyscy pracownicy Ośrodka mają zagwarantowaną możliwość występowania z wnioskami do pracodawcy o wyrażenie zgody na ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, związek zawodowy pismem z dnia 06.12.2013 r. wszczął spór zbiorowy w celu wprowadzenia do Regulaminu pracy zapisu gwarantującego wszystkim pracowników pracę w indywidualnym rozkładzie czasu pracy ustalanym przez siebie przy pozytywnej opinii kierownika komórki organizacyjnej (bez konieczności uzyskiwania zgody pracodawcy). W takim przypadku spór jest prowadzony w oparciu o ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,

  - zgodnie z tą ustawą, pierwszym etapem dochodzenia do rozwiązania sporu zbiorowego są rokowania. Z uwagi na to, że przeprowadzone rokowania nie przyniosły rozwiązania sporu, na mocy decyzji związku zawodowego, spór wszedł w kolejną fazę – fazę mediacji. W trakcie  trwania mediacji - mediator zaproponował rozwiązanie odwołujące się do kodeksu pracy dotyczące ustalenia kompleksowo rozkładu czasu pracy w całym Ośrodku dla wszystkich pracowników. Zdaniem pracodawcy, również strona związkowa powinna brać pod uwagę, iż przyjęcie wprost rozwiązań kodeksowych w placówce, która pełni rolę służebną wobec najbiedniejszych mieszkańców dzielnicy, mogłoby prowadzić do pozostawienia tych osób bez możliwości załatwienia swoich spraw w godzinach pracy Ośrodka, dlatego konieczne jest ostrożne i rozważne wprowadzenie takich rozwiązań, tak aby były korzystne i dla pracowników i jednocześnie zabezpieczały możliwość obsługi osób zgłaszających się po pomoc do Ośrodka, w godzinach jego pracy.

  Reasumując, potwierdzam wolę zakończenia sporu z korzyścią dla wszystkich pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy i bez pogorszenia jakości obsługi osób chcących skorzystać z jego pomocy w przyszłości.

  Dyrektor OPS Ursynów

  Marek Pawlęga

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~sławek 8 ponad rok temuocena: 100% 

   Czy, nie możecie się dogadać jakoś. tak, żeby wszystkim było dobrze.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~J23 znów nadaje 7 ponad rok temuocena: 33% 

   Do poinformowanego: Skoro powołujesz się na przepisy kodeksu pracy to czytaj je dokładnie: pracodawca MOŻE !!!! I tu jest problem. Bo pracodawca ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie firmy a w przypadku instytucji publicznej obsługującej obywateli także odpowiednie, stałe godziny dostępu do urzędnika, informacji telefonicznej itp. Pierwszy byś podniósł krzyk gdyby w godzinach pracy urzędu nie były odbierane telefony czy zamknięte okienko kasowe. Być może nie powinno być problemu z pracownikami "wewnętrznymi" np. kadry, księgowość. Tutaj godziny pracy mogłyby być lekko przesunięte. I to pracodawca, ponosząc odpowiedzialność za sprawną pracę urzędu, decyduje. I w odpowienich okolicznościach MOŻE zgodzić się na indywidualny a nawet ruchomy czas pracy. I nie jestem w żaden sposób związana z opisywaną instytucją - o co pewnie mnie natychmiast posądzisz.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obserwator 6 ponad rok temuocena: 83% 

   O nic takiego nie mam zamiaru cię posądzać,tylko o to,że nie masz pojęcia o co w tej konkretnej sprawie chodzi.zaproponowane przez związek i mediatora rozwiązania w żaden sposób nie zaburzałyby pracy ośrodka,a wręcz przeciwnie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obserwator 5 ponad rok temuocena: 83% 

   Rozpoczęło się w ośrodku blokowanie dostępu do Internetu. Dziś zablokowano dostęp pracownikom do strony związku zawodowego. Działania charakterystyczne dla reżimów totalitarnych. W końcu ktoś zaczyna pokazywać swą prawdziwą twarz.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Tola 4 ponad rok temuocena: 0% 

   Obserwatorze, oj nie ładnie korzystać z internetu w pracy do pozasłużbowych celów. W pracy - pracujemy. Po pracy - hulaj dusza.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~J23 znów nadaje 3 ponad rok temuocena: 33% 

   To jakiś obłęd! Jak zorganizować pracę w biurze, w ktróym pracownicy sami sobie ustalają godziny pracy? Czy umowa o pracę to taki akt prawny na podstawie którego pracodawca nabywa przywileju widywania w pracy pracowników w godzinach i terminach przez nich ustalonych? Dla nich wygodnych?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~poinformowany 2 ponad rok temuocena: 78% 

   Albo jesteś zupełnie niezorientowany,albo celowo zamęt siejesz.rozwiązanie,którego nie chce przyjąć dyrektor przewiduje nowelizacja kodeksu pracy i stosowane jest coraz częściej w zakładach pracy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~poinformowany 1 ponad rok temuocena: 78% 

   Takie bajki,to dzieciom na dobranoc opowiadaj

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3743 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021