REKLAMAA1 SanGiovanni 01.12.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 października 2021, 13:08 komentarzy 4

  (nadesłane)

  Mieszkańcy ul. Małcużyńskiego mają nowego sąsiada. W elewacji jednego z tamtejszych bloków dziurę wydrążył sobie dzięcioł.

  - Dzięcioł woli wielką płytę od Lasu Kabackiego i w bloku przy ul. Małcużyńskiego 9 szykuje sobie zimową dziuplę – pisze do nas pan Krzysztof, a na dowód wysyła zdjęcia i filmik, na którym widać, jak ptak ciężko pracuje nad wydrążeniem odpowiedniego otworu w elewacji.

  Jak przekonuje Hanna Żelichowska, mieszkanka Ursynowa i ornitolog z zamiłowania, w dziobaniu w budynkach specjalizują się zwłaszcza dzięcioły duże. Dzięcioły z tego gatunku nie boją się tak ludzi, dlatego takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości.

  - Obok mojego bloku i jeszcze w następnym były przypadki dzięciołów dłubiących w elewacji. Na ogół robią tak przed zimą, więc wydrążone otwory mogą im służyć jako schronienie, ale często poszukują tam tylko jakichś owadów czy innych żyjątek, które mogłyby zjeść. Młode osobniki trenują też w ten sposób, po czym wracają do domu do lasu – stwierdza Żelichowska.

  Sąsiedzkie sprzeczki

  Czy dzięcioły mogą sobie w ten sposób zrobić krzywdę? Zdaniem Żelichowskiej nie. A czy ich działalność może zaszkodzić ludziom? Tu już niestety tak. Przez dziurę w elewacji budynku może między innymi dostać się woda pod spód przy większych ulewach lub śniegu.

  - Istnieje kilka sposobów na zniechęcanie ptaków od dłubania w elewacji budynków, np. montowanie ekranów. Z blokami jest jednak trudniej, bo są większe i odsłonięte z każdej strony – zauważa Hanna Żelichowska.

  Dlatego najlepiej w podobnych przypadkach obserwować dziuplę i poprosić ornitologa, aby ocenił zagrożenie. Przy okazji sprawdzi on, czy ptak rzeczywiście nie zrobił sobie tam gniazda. Trzeba pamiętać, że dzięcioły – jak większość ptaków w Polsce – jest pod ochroną. Mimo tego, jak zauważa mieszkanka Ursynowa, w takiej sytuacji ważniejsze będzie bezpieczeństwo mieszkańców.

  - Nie będzie żadnej szkody czy straty w przyrodzie, jeśli po upewnieniu się, że dzięcioła tam nie ma, dziura zostanie załatana – stwierdza Żelichowska.

  Najprawdopodobniej w przypadku dzięcioła z Małcużyńskiego był to tylko jednorazowy wypad na miasto i powinien niedługo wrócić do pobliskiego Lasu Kabackiego.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 41

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 19
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~agnik 4 miesiąc temu

   na Małcuzyńskiego 11 jest jeszcze większa dziura, którą zainteresowała się kawka, cała zanurzyła się w otwór. Dziury widzę też w budynkach przy Braci Wagów

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 3 miesiąc temuocena: 100% 

   Jego dziad budował tu gniazdo, jego ojciec też. Tylko wtedy stało tu drzewo, a potem przyszedł człowiek. Zaklejcie dziurę, ale powieście chłopakowi jakąś budkę chociaż.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 2 miesiąc temuocena: 80% 

   To odwiert technologiczny w celu sprawdzenia, czy warstwy izolacji zostały położone prawidłowo. Wykonawca ocieplenia już drży z niepokoju...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 1 miesiąc temuocena: 91% 

   Przeprowadził się, bo pewnie amatorzy "wietrzenia lasu" ścieli mu drzewo

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4187 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021