REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-02----29-02-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 sierpnia 2019, 11:00 komentarzy 6

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  O tym, że dzisiaj mogłoby nie być Lasu Kabackiego, a w jego miejscu wyrosłyby wille lub domki kempingowe oraz o tym, że mieszkaniec Ursynowa jest uwieczniony w „Bitwie pod Grunwaldem” będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę podczas wycieczki rowerowej z przewodnikiem.

  Trasa wycieczki „Sekrety Lasu Kabackiego” rozpocznie się od historycznej wsi i folwarku Moczydło. Następnie uczestnicy przejadą przez cały ursynowski las i dowiedzą się m.in. jakie plany tworzono dla tego miejsca przed wojną, np., że gdyby nie przewidująca postawa prezydenta Stefana Starzyńskiego dziś na terenie Lasu Kabackiego mogły powstać dzielnice willowe oraz letnisko z domkami campingowymi.

  Nie zabraknie także wątków wojennych związanych z tą okolicą. Uczestnicy wycieczki zobaczą gdzie była zlokalizowana tajna jednostka wojskowa ,,Wicher”, w której polscy kryptolodzy pracowali tuż przed II wojną światową nad łamaniem kodów niemieckiej Enigmy.

  - Odwiedzimy też miejsce, gdzie doszło do największej w polskiej historii katastrofy lotniczej. Poznacie przebieg tragicznego lotu samolotu Ił-a 62M ,,Tadeusz Kościuszko", przyczyny tej katastrofy oraz niewygodne fakty, które musiały być ukryte przed opinią publiczną – zapowiada przewodnik Mariusz Prządak.

  Rowerzyści zwiedzą także Park Kultury w Powsinie, gdzie usłyszą o Polskim Country Clubie, w którym przed wojną namiętnie grywano w golfa oraz o historii ponad 100-letniej leśniczówki

  - Podążając historycznym szlakiem królewskim, którego 1000-letnia historia jest dłuższa od samej Warszawy, odszukamy też niezwykłe i zaskakujące relikty wsi oraz folwarku Kabaty. Trasę zakończymy w miejscu, gdzie poznacie losy jedynego mieszkańca Ursynowa uwiecznionego na obrazie Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem” – mówi Prządak.

  Trasa zakłada pokonanie ok. 15 km szlakiem: Moczydłowska, Leśna, aleja Załogi Samolotu ,,Kościuszko”, Rydzowa, Nowoursynowska, aleja Kasztanowa. Wycieczka odbędzie się w niedzielę 18 sierpnia i potrwa ok. trzech godzin, start o godz. 13:00 na rogu Belgradzkiej róg Stryjeńskich przy stacji Veturilo. Udział jest bezpłatny i nie wymaga zapisów.

  Kolejna wycieczka ,,Ursynów poligonem architektury i urbanistyki" zaplanowana jest na 1 września.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 72

  • 36
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 14
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Annag 6 5 miesięcy temu

   ..mieszkam w 1 budynku zasiedlonym na Ursynowie w 1977 r. i wczoraj 1 września 2019 z balkonu usłyszałam jak to przewodnik opowiadał, że pierwsi mieszkańcy sprowadzili się do slamsów bez ogrzewania i wody, wszystkie ściany krzywe a umywalki krzywo zamontowane a karetki jeździły bez lekarzy itd itp - żenada bez pokrycia tak można określić bezmyślne opieranie się na opisach jakichś podobno dziennikarzy...i takie bzdury są opowiadane ludziom .....

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zasas 5 6 miesięcy temuocena: 100% 

   plany budowy Ursynowa i wywłaszczenia komunistyczne 75-89r. sięgały do linii ul. Pileckiego . Za Pileckiego to już inwestycje prywatne i dziki rynek deweloperów oraz spółdzielni. Za Jaruzelskiego teren od OBI na Pyry to planowana spółdzielnia nauczycielska i domy jednorodzinne ( masowe komunistyczne wywłaszczenia) . Budowa metra i nasypu kolejowego zaopatrzenia budowy, zlikwidowały te plany.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 4 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Zaraz Ci któryś "mądrala" (taka współczesna wersja Ważniaka ze Smerfów ;-) ) napisze, że wróć na wieś...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marysia 3 6 miesięcy temuocena: 69% 

   Stop wycince Lasu Kabackiego! Nie pozwólmy wyciąć kolejnych drzew na rzecz budowy kolejnych blokowisk :-( Koniecznie podpiszcie petycję aby zablokować wycinke Lasu Kabackiego. Razem możemy więcej. Dziękuję.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tyle 2 6 miesięcy temuocena: 93% 

   mieszkam na ursynowie od 82 roku - była zieleń, była przestrzeń, były ekologiczne drewniane place zabaw. trawniki były podlewane i koszone kosiarkami elektrycznymi (cisza). Obecnie KEN 2 pasmowy, debile na motocyklach i pajacyki w sportowych samochodach...blok na bloku...zieleń sie przycina, drzewa wycina, BETON

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 1 6 miesięcy temuocena: 75% 

   @tyle: 100% się zgadzam i jeszcze mnóstwo nowych mieszkańców, którzy uwielbiają mieszkać stadnie i słyszeć każdy dźwięk z łazienki sąsiadów, a takim jak my każą wyjeżdżać na wieś.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3655 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020