REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KT)

  W niedzielę przy Kopie Cwila zagości wielka historia! Po raz szósty, w nowej lokalizacji, odbędzie się Piknik militarno-historyczny "Dzień Cichociemncyh na Ursynowie". Atrakcji będzie mnóstwo, szczególnie dla dzieci i młodzieży. O imprezie rozmawiamy z wiceburmistrzem Łukaszem Ciołko.

  Dzień Cichociemnych już w najbliższą niedzielę. Co będzie się działo?

  W tym roku impreza odbędzie się przy Kopie Cwila, w miejscu gdzie co roku odbywają się m.in. Dni Ursynowa. Liczymy, że to zachęci jeszcze więcej mieszkańców do udziału w naszym pikniku.

  Nowa lokalizacja trochę zmienia formułę imprezy - pewnych atrakcji, które mogły się odbyć przy Górce Kazurce nie możemy zaplanować, ze względu na charakter terenu. Ale mam wrażenie, że tych aktywności będzie więcej niż w latach poprzednich. To wiąże się z tym, że w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości

  Co więc zobaczymy?

  Rozszerzyliśmy program o prezentacje historyczne dotyczące także innych okresów - np. akcenty powstańcze, akcenty związane z wojną obronną 1920 roku, m.in. Bitwą Warszawską. Będzie np. stoisko Orląt Lwowskich.

  Od pierwszej edycji Dzień Cichociemnych ma być żywą lekcją historii. Chcemy prezentować historię samych Cichociemnych, poprzez pokazanie ich uzbrojenia i umundurowania. Pojawi się oryginalny Humber Scout Car - czyli lekki samochód opancerzony używany podczas II wojny światowej. Polskie jednostki specjalne zaprezentują sprzęt snajperski, wyrzutnię przeciwpancerną, karabiny. A to tylko część atrakcji!

  Uczestnicy pikniku sami będą mogli sobie postrzelać…

  Celowo i świadomie dołączamy aktywności kulturalno-sportowe, by dotrzeć do ludzi młodych i niekoniecznie interesujących się na co dzień historią. W tym roku będą strzelnice ASG - czyli strzelanie z replik broni palnej, laser paintball’owy, ścieżki survivalowe wzorowane na komandosach. 

  Czy pojawi się słynna orkiestra dudziarska z Częstochowy, która przygrywała na ostatnich piknikach?

  Oczywiście! Nie zabraknie koncertów - w tym roku będzie ich wyjątkowo dużo. Zaprosiliśmy dwie orkiestry dęte - wojskową z Radomia i właśnie dudziarską - Pipes&Drums z Częstochowy. Skąd ci dudziarze? Otóż Cichociemni szkolili się w ośrodku Largo House w Szkocji. Z ich opowieści wiemy, że podczas wylotów towarzyszyła im szkocka muzyka ludowa.

  Na niedzielnym pikniku będzie dużo grup rekonstrukcyjnych, czyli pasjonatów historii, którzy będą prezentowali umundurowanie i uzbrojenie historyczne. Nie zabraknie wielkiej atrakcji - czyli grochówki wojskowej, prosto z kuchni polowej!

  W tym roku dodatkowo zadbaliśmy o animacje dla najmłodszych. Będą artyści plastycy, którzy razem z dziećmi będą przygotowywać prace poświęcone historii.

  VIDEO: TAK BYŁO NA V DNIU CICHOCIEMNYCH!

   

  Czy odwiedzi nas ostatni żyjący Cichociemny - Aleksander Tarnawski?

  Bardzo na to liczymy. Kpt. Tarnawski jak co roku będzie uczestniczył w zlocie rodzin Cichociemnych. Pan Aleksander ma już 97 lat, w październiku widziałem się z nim na odsłonięciu głazu w Baniosze - czyli tam gdzie wykonał swój skok. Wówczas zaprosiłem go na nasz piknik, i obiecał, że jeśli zdrowie dopisze, to na pewno się pojawi!

  Od dwóch lat na Dniu Cichociemnych nie ma skoków w wykonaniu Gromu i policyjnej jednostki antyterrorystycznej. Dlaczego?

  W tym roku to kwestia terenu, który uniemożliwia wykonanie takiego skoku. W zeszłym roku do końca liczyliśmy, że taki skok się odbędzie. Ale zależy to tylko i wyłącznie od dobrej woli komandosów wojskowych i antyterrorystów policyjnych. Niestety - w ubiegłym roku tej dobrej woli odrobinę zabrakło…

  W tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości. Co dzielnica planuje w ramach obchodów tej niezwykłej rocznicy?

  Przygotowaliśmy cały szereg wydarzeń kulturalno-sportowych, które będą nawiązywały do tej rocznicy. W październiku i listopadzie nastąpi ich kulminacja. 

  11 listopada odbędzie się koncert renomowanej orkiestry kameralnej Filharmonii Narodowej. Artyści zagrają muzykę polskich kompozytorów, m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. Ten pierwszy odegrał wielką rolę w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Przypomnę, że 13. punkt programu pokojowego amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona dotyczący wskrzeszenia państwa polskiego, to w dużym stopniu jego zasługa.

  Wcześniej też będą koncerty poświęcone temu kompozytorowi, w wykonaniu Simfonia Viva i Karola Radziwinowicza - jednego z najlepszych interpretatorów utworów Paderewskiego. Planujemy także koncert utworów niedokończonych, które uzupełnił i opracował nasz ursynowski kompozytor Sławomir Czarnecki. Triada koncertowa Paderewskiego odbędzie się na przełomie października i listopada.

  Co będzie się działo wcześniej? Bo obchody mają trwać cały rok…

  W tygodniu poprzedzającym 11 listopada, jak co roku będziemy organizować Tydzień Narodowy - tym razem poświęcony Polsce. Skupimy się na polskiej kinematografii, teatrze i muzyce. 

  Latem natomiast odbędzie cykl koncertów fortepianowych „Armaty ukryte w kwiatach”, które zorganizujemy w ursynowskich parkach. W tym roku, w wakacje będzie 5-6 takich koncertów. Występy fortepianowe w poprzednich latach cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

  Oczywiście akcenty niepodległościowe pojawią się także na innych plenerowych imprezach: na Dniach Ursynowa, na których zagra Lao Che czy Kult. Bieg Ursynowa odbędzie się w koszulkach z motywami biało-czerwonymi. Sporo będzie się działo podczas Święta Patrona Warszawy.

  W lipcu, wspólnie z Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwem Komponentu Powietrznego, organizujemy bieg w Lesie Kabackim oraz piknik z okazji 100-lecia Niepodległości.

  W sierpniu - z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - powtarzamy plenerowe, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - tym razem będzie dłuższe niż w ubiegłym roku, czego domagali się uczestnicy.

  Wszystkie wydarzenia, które przygotowaliśmy mają charakter otwarty i integrujący mieszkańców. Po doświadczeniach zdobytych podczas obchodów 40-lecia Ursynowa stwierdziliśmy, że to się sprawdza. W tym roku wszystkie wydarzenia też mają taki charakter.

  Na koniec pytanie o imprezy niezwykle popularne, o które wciąż nas pytają nasi czytelnicy. Czy w tym roku będą plenerowe potańcówki?

  Tak! Będzie 6 potańcówek w lokalizacjach znanych z lat poprzednich. Jesteśmy na etapie wyboru firmy, która je zorganizuje. Rozpoczynamy 23 czerwca, ostatnia odbędzie się 1 września. W tym roku ze względu na liczne apele mieszkańców, dwie z potańcówek będą z muzyką na żywo!

  Dziękuję za rozmowę.

  PROGRAM DNIA CICHOCIEMNYCH:

  Piknik edukacyjny militarno – historyczny

  Niedziela, 20 maja 2018 r. - godz. 13.00 do 18.00 - Park im. Romana Kozłowskiego

  13.00 Rozpoczęcie imprezy
  13.05 Koncert orkiestry dziecięcej Fleciki Polskie i Tarabany Fundacji Edukacji dla Bezpieczeństwa
  13.30 Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Tłuszcza (cz. 1)
  14.00 Wystąpienia oficjalne
  14.30 Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Tłuszcza (cz. 2)
  15.00 Koncert Orkiestry Wojskowej w Radomiu
  16.30 Koncert orkiestry dudziarskiej Pipes & Drums
  17.00 Koncert Orkiestry Dętej Grandioso

  W programie (działania plenerowe):

  - Ekspozycja historycznego wyposażenia i uzbrojenia Cichociemnych oraz historycznych pojazdów wojskowych z Muzeum Wojska Polskiego
  - Ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia współczesnych jednostek specjalnych
  - Stanowiska ekspozycyjne prezentujące historyczne oraz współczesne uzbrojenie i wyposażenie wojskowe
  - Stanowiska prezentacyjne Policji i Straży Miejskiej
  - Stanowiska ekspozycyjne stowarzyszeń strzeleckich i grup rekonstrukcyjnych
  - Prezentacja technik survivalowych
  - Treningi i pokazy dynamiczne sztuk walki i samoobrony (Krav Maga Maor)
  - Gry terenowe tematycznie związane z historią Cichociemnych
  - Grochówka z kuchni polowej
  - Strzelnice ASG
  - Laser TAG – poligon laserowy
  - Shooting house – rekonstrukcja stanowiska treningowego jednostek specjalnych
  - Plenerowe stanowisko gry bitewnej „Wrzesień 1939”
  - Projekcje filmów dokumentujących skoki spadochronowe i historię Cichociemnych
  - Wystawa modeli redukcyjnych polskiego uzbrojenia z czasów II WŚ
  - Stoiska ze sprzętem survivalowym i wyposażeniem taktycznym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.2811 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019