REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 maja 2022, 16:10 komentarzy 5

  (SK)

  Podczas tej imprezy sąsiedzi mogą poznać swoich nowych sąsiadów! Przy ursynowskim ratuszu trwa Dzień Kultury Ukraińskiej. Na scenie grają i śpiewają artyści ukraińscy, a pod sceną trwa piknik sąsiedzki. W oka mgnieniu znikają ukraińskie pierogi i inne smakołyki.

  W tym roku tradycyjne majowe spotkanie z kulturami innych narodów ma szczególny wydźwięk. Dzielnica zaprosiła na Dzień Kultury Ukraińskiej - ze znanych wszystkim powodów.

  - Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli się spotkać w innych okolicznościach, gdy Putin pójdzie tam, gdzie "ruskij karabl" - powiedział burmistrz Robert Kempa, otwierając niedzielną imprezę.

  Ukraińcy i Polacy na wspólnym pikniku

  Po raz pierwszy zdarzyło się, że na ursynowskiej imprezie poświęconej kulturze jednego z krajów tak licznie obecni byli obywatele tego kraju. Wielu uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie na Ursynowie. Nasi sąsiedzi przyjęli ich pod swój dach. Dzisiaj zarówno Ukraińcy, jak i gospodarze licznie zjawili się pod ratuszem.

  - Jesteśmy tu, by się zintegrować, lepiej poznać, poznać obie kultury, dogadać, ale też podziękować wszystkim Polakom za pomoc - mówi nam Anna, jedna z ukraińskich uczestniczek imprezy.

  Anna, Polka, dodaje: - Przyszłam, by zobaczyć, poznać, poczuć tę ukraińską duszę. Podobną do naszej, bo wydaje mi się, że oba nasze narody naprawdę mają wiele wspólnego. To też taki gest wsparcia dla nich w tych trudnych czasach.

  Dzień ukraiński ze sceny współprowadzi Weronika Marczuk, prawniczka, artystka, producentka filmowa, od ponad 30 lat mieszkająca w Polsce.

  - Ja mam już od 25 lat polskie obywatelstwo, ale jeśli ktoś by spytał, czy bardziej kocha się matkę, czy ojca, to nie da się odpowiedzieć! Tak samo kocham Polskę, jak i Ukrainę. Od lat staram się też łączyć oba te narody - mówi Marczuk.

  Od folku po rock - koncert ukraińskich artystów

  Występy na scenie rozpoczęła - dość spontanicznie - 9-letnia Aleksandra z Kijowa, która przedstawiła dwa ukraińskie wiersze. Wystąpiła także Yordana Dranchuk - ukraińska multiinstrumentalistka, śpiewaczka poezji. Od godz. 15 uczestnicy pikniku słuchają ostrzejszych rytmów. Występują Jaroslav Politov, Okrasa Tykmiv, zespół Troye Zillia oraz AtmAsfera. A o godz. 19 zagra ukraińska gwiazda wieczoru - zespół Haydamaky. To grupa folk rockowa, grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej.

  Dużym zainteresowaniem cieszą się stoiska z gastronomią ukraińską. Gotowane na bieżąco różne odmiany ukraińskich pierogów szły jak woda. Sporym zainteresowaniem cieszyły się punkty z rękodziełem, na których sprzedawali twórcy z Ukrainy. Były obrazy olejne, malowane kurtki, porcelana czy hafty. Wszystko z ukraińskimi i ukraińsko-polskimi akcentami.

  ZOBACZ: Festiwal Kultury Ukraińskiej na Ursynowie

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Jane 5 2 miesiące temuocena: 33% 

   Taaa... Gdy wyszłam z CK Alternatywy po skończonym koncercie Warsaw String Ensemble, poczułam niemiły dysonans estetyczny z muzyką z opisanego w tym artykule wydarzenia... Zwłaszcza, że w głowie wciąż jeszcze grał Chopin...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 4 2 miesiące temuocena: 64% 

   Tak mi przykro hrabino Jane :-)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stary_Zgred 3 2 miesiące temuocena: 80% 

   Wiesz, jak to w życiu. Jeden lubi różę, drugi piwo duże.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WojtekMz 2 2 miesiące temuocena: 50% 

   Jane - współczuje tak ograniczonego poczucia estetyki. Ja byłem zarówno na Dniu Ukraińskim jak i później na koncercie w Alternatywach. I z obu wydarzeń jestem zadowolony, także estetycznie

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jane 1 2 miesiące temuocena: 0% 

   Wojtek Mz~ W ogóle nie zrozumiałeś mojego wpisu.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4421 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022