REKLAMAA1-FortSłużew-17-06----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 stycznia 2019, 07:30 komentarzy 16

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Blaszak przy Lanciego

  Blaszak przy Lanciego (ze zbiorów L. Królikowskiego)

  Zanim na Imielinie powstał elegancki ratusz, ursynowscy urzędnicy przeszli prawdziwą drogę przez mękę! Pierwsza siedziba władz dzielnicy mieściła się w suterenach budynków przy ulicy Puszczyka 3 i 5. Do pracy urzędnicy musieli przychodzić w kaloszach!

  Pierwsze ursynowskie budynki powstały m.in. przy ulicy Puszczyka w 1977 r. To tutaj właśnie pod numerem 3 i 5 swoją pierwszą siedzibę miała ursynowska administracja (wtedy filia dzielnicy Mokotów). Urzędnicy pracowali w suterenie - w kilku ciasnych i ciemnych pomieszczeniach. 

  Jesienią do pracy urzędnicy musieli przychodzić w kaloszach, bo na Ursynowie nie było jeszcze chodników. 

  Tutaj wszędzie było błoto. Nawet klatki były jeszcze niepomalowane i musieliśmy to robić sami - opowiada nam jedna z najstarszych mieszkanek ulicy Puszczyka 1.

  powyżej: "okna" pierwszej siedziby filii dzielnicy Mokotów na Ursynowie przy Puszczyka

  W takich warunkach ursynowscy urzędnicy pracowali aż do 1992 r. kiedy to dzięki działaniom lokalnych samorządowców siedzibę administracji przeniesiono do dwupiętrowego pawilonu przy ul. Szolca-Rogozińskiego 1. Do dyspozycji pracownicy dostali 1. piętro. Po wielu perypetiach, dla władz Ursynowa udało się wydzierżawić blaszane baraki przy ul. Lanciego 12 i 14 stojące na terenie budowy, które pierwotnie były przeznaczone dla robotników. 

  W marcu 1994 r. zmienił się ustrój Warszawy. Stolica została podzielona na 11 gmin. I tak Ursynów z osiedla stał się gminą z wszelkim jej "atrybutami" i własnym budżetem. Był jednak jeden problem. Władze samorządowe nie miały nadal siedziby z prawdziwego zdarzenia. Pawilon przy ul. Szolca-Rogozińskiego i kontenery przy Lanciego trudno było nazwać ratuszem. Warunki, które panowały na Lanciego były spartańskie.

  Czasami na głowy urzędników lała się woda. Pamiętam wizytę komisarza Kazimierza Marcinkiewicza, który przyjechał do kontenerów na Lanciego, by zapoznać się ze specyfiką prac dzielnic peryferyjnych. Wszedł do środka i stwierdził: "Zawsze byłem za tanim państwem, ale nie myślałem, że tak to wyjdzie. Bez przesady!" - wspomina Wojciech Matyjasiak, wówczas przewodniczący Rady Gminy Warszawa-Ursynów.

   powyżej: pawilon przy Szolca-Rogozińskiego a poniżej - wejście do baraków przy Lanciego - pierwszych siedzib władz Ursynowa - fotografie ze zbiorów prof. L. Królikowskiego

  W takich warunkach aż do 2006 r. urzędował burmistrz Ursynowa. - Sytuacja wtedy była naprawdę dramatyczna. Baraki miały być tylko na chwilę. To prawda, że ludzie chodzili w kaloszach i siedzieli z parasolami. No, ale  musieliśmy jakoś przetrwać. Firma, która miała zbudować ratusz splajtowała - opowiada dr Lech Królikowski, były przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów, który wraz z innymi działaczami walczył o powstanie nowego ratusza.

  1 września 2005 roku wmurowany został akt erekcyjny pod budowę obiektu. Trwała ona 15 miesięcy, a projekt budynku wykonała autorska pracownia MWProjekt, architektów Michała Nocunia i Wojciecha Kakowskiego. 

  Nowoczesny biurowiec dla administracji kosztował 36,5 mln złotych. Ma ponad 23 metry wysokości, ponad 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej i ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Liczy 7 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Dwie dodatkowe kondygnacje techniczne są w wieży ratuszowej. 

  I tak wreszcie w piątek 27 października 2006 r. administracja samorządowa rozpoczęła pracę w pięknym, nowoczesnym budynku przy al. KEN 61. Mieszkańcy zaczęli korzystać z budynku 30 października 2006. Pierwszym wydziałem, który został przeniesiony był bowiem Wydział Obsługi Mieszkańców. 

  - Oznacza to, że mieszkańcy Ursynowa zaczęli korzystać z ratusza wcześniej niż burmistrzowie dzielnicy i większość pracowników urzędu. W kolejnych tygodniach do nowego budynku przeprowadzały się następne wydziały i delegatury - czytamy we wspomnieniu na stronach dzielnicy.

  Niestety, ówczesne władze Warszawy zaoszczędziły i nie zgodziły się na zaprojektowanie przez architektów jeszcze jednego piętra, które można byłoby przeznaczyć na urząd skarbowy czy inny organ administracji państwowej. Ta decyzja do dziś odbija się dzielnicy czkawką. Ursynowianie jeżdżą do skarbówki na Mokotów, do prokuratury - do Śródmieścia a do sądu do ciasnego budynku przy Ogrodowej na Woli.

  Prawdziwym utrapieniem dla urzędników pracujących na ostatnim piętrze jest brak klimatyzacji. To również skutek oszczędności z czasów projektowania. Dopiero w ostatnich latach dzielnica przeznaczyła blisko milion złotych na naprawienie tego błędu.

  A tak ratusz wyglądał na wizualizacjach, jeszcze przed budową (patrz zdjęcie poniżej). Do dziś jest uznawany jako jeden z najładniejszych urzędów w Warszawie, choć wyszukanej architektury trudno w nim dostrzec. Spełnia swoje funkcje i jest minimalistyczny - czyli taki jaka powinna był władza państwowa czy samorządowa. A czy taka jest? To już temat na inny artykuł...

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 86

  • 38
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 16
   PRZYDATNY
  • 16
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Kabaty Zielone 16 5 miesięcy temuocena: 60% 

   "Francja-elegancja" to wyrażenie trąci myszką jeszcze bardziej niż "morowo !"

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Zbig28 15 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Dzięki za naukę. Mieszkając od 40 lat na Ursynowie dowiedziałem się z tego tekstu, że moja dzielnica sąsiaduje z Wolą ( Ogrodowa). Poza tym ogólniki i banały. W dzisiejszym urzędzie pracuje mnóstwo osób, które te spartańskie warunki doskonale pamiętają. Nie warto było z nimi porozmawiać? Autor nawet nie zadał sobie trudu policzenia lokalizacji działalności ówczesnego urzędu. Artykuł bez żadnej wartości historycznej i sentymentalnej! Mam nadzieję, że zapowiadany na ten temat "inny artykuł" napisze ktoś inny.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 14 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Baraki nie były po robotnikach i nigdy nie były na placu budowy. Były ustawione przez jakąś firmę polonijna która działała tam w latach 80-tych.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mulat 13 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Ze wzruszeniem wspominam te baraki. Do Wydziału Architektury wystarczyło latem podejść do okna (niski parter) i przez okno się sprawę załatwiało.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~seniorek 12 5 miesięcy temuocena: 38% 

   no i po co nam ten ratusz jest? I tak wszystkie decyzje podejmuje posiedzenie rady po wyborach a potem d.... i na bankówka o wszystkim decydują.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alex77 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Szanowna Redakcjo, chyba suterenach... Sutenerstwem lepiej się nie zajmujcie... A jak Word zamienił przy edycji, to ciekawe że częściej wybiera wam sutenera... A tak w ogóle ktoś to czyta przed publikacją?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qperNIK 10 5 miesięcy temuocena: 46% 

   Francja elegancja.... ha ha ha ha ha. Chyba ktoś tu dawno nie był we Francji.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Rany, kto to pisał? "mieściła się w sutenerach budynków".

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alfons 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Kto komu płacił?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wielbiciel Kińczyka 7 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Autorem artykułu jest: Redakcja Haloursynow.pl - od razu widać że to zbiorowy wysiłek intelektualny redakcji pod prężnym przywództwem naczelnego Sławka :)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mulat 6 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Chodziło o suwerena.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty Zielone 5 5 miesięcy temu

   a może miało być "w budynkach sutenerów" ? Wtedy wiadomo będzie czyje są te kamienice ;)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

   nie wiem czy dobrze siegam pamiecia, ale np Paszport wyrabialo sie bodajze Belgradzka 18 wiezowiec kolo sklepu na parterze, i jakis punkt dla mieszkancow byl takze w bloku Kulczynskiego chyba 22 lub - tam gdzie przedszkole na parterze (nie te kolo szkoly, te drugie)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AP 3 5 miesięcy temuocena: 100% 

   To był budynek na Lasku Brzozowym a nie Belgradzkiej, koło Globiego :)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pamiętliwy 2 ponad rok temuocena: 67% 

   Baraki były nie tylko przy Lanciego... Lanciego 12 - baraki Lanciego 14 - baraki Lanciego 12 albo 14 - budynek Szolc-Rogozinskiego -budynek Pachnąca - budynek Rosoła - 2 baraki piownica bloku mieszkalnego o zapomnianym adresie niedaleko Szolc-Rogozińskiego Ktoś pamieta więcej lokalizacji? :) Może było państwo tanie ale logistycznie na pewno był problem...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jakub Greloff 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Pamiętam te lata w których Urząd mieścił się w blaszanych barakach przy ul. Lanciego, to było dopiero "tanie państwo" ;-)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2333 sekundy
  REKLAMAA2-Colorissimo-14-06----29-06-2019