REKLAMAA1-PrzedszkoleEDULICA-24-01----24-02-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 lipca 2016, 10:55 komentarzy 2

  Redakcja haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Był człowiekiem skromnym i odważnym. - Jak samotny szeryf ze słynnego plakatu "Solidarności" z 1989 roku - wspomina Maciej Iłowiecki w rozmowie z Polskim Radiem. Dziś uroczystości pogrzebowe Andrzeja Cieleckiego - założyciela Radia Jutrzenka, mieszczącego się w ursynowskim bloku.

  Powstaniec Warszawski odznaczony Virtuti Militari, konstruktor i wynalazca. Poświęcił życie Polsce, kochał muzykę i przyrodę.

  Należał do Armii Krajowej, gdzie pod pseudonimem „Andrzejek” brał udział w powstaniu warszawskim w batalionie 'Zośka' jako najmłodszy oficer. Trzy razy próbował uciekać z niemieckiego obozu jenieckiego.

  Po powrocie do Warszawy w 1945 roku, najpierw skończył szkołę Wawelberga na wydziale łączności, a potem Politechnikę, gdzie zdobył doktorat się z optoelektroniki. W 1949 r. został aresztowany przez UB i torturowany. Zdzierano mu paznokcie, był bity metalowymi prętami, torturowany w tzw. studni, chciano od niego wyciągnąć nazwiska współtowarzyszy z AK. Nic jednak nie powiedział. Nieprzytomnego wyrzucono go z ciężarówki na ulicy Chocimskiej.

  W ramach nakazu pracy został przydzielony do  Zakładów Telewizyjnych, gdzie  wbrew nakazom udaremniał  budwę zagłuszarek Radia Wolna Europa. W 1969 roku przyznano mu tytuł „Mistrza Techniki”. Był wieloletnim pracownikiem PAN-u i właścicielem licznych patentów, w tym zagranicznych.

  Dzień po ogłoszeniu stanu wojennego - 14 grudnia 1981 roku z mieszkania Andrzeja Cieleckiego na ulicy Polnej poszedł w świat sygnał SOS alfabetem Morse'a oraz komunikat o wprowadzeniu stanu wojennego w jęz. angielskim. Tak zaczęło nadawać "Radio Jutrzenka" przeniesione później na Ursynów - do bloku przy Dereniowej, do którego wprowadziło się małżeńctwo Cieleckich. Więcej o historii radia piszemy w naszym artykule.

  Dziś pogrzeb samotnego szeryfa

  Jak zawiadamia rodzina wraz z przyjaciółmi, nabożeństwo żałobne odbędzie się dziś o godz 14:15 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym ul. Powązkowska 43/45 w Warszawie, po którym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~dekomunizacja Ursynowa! 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Może redakcja wystąpi z inicjatywą nadania imienia bohaterskiego pana Andrzeja Cieleckiego ulicy, której patronem - 35 lat po puczu dokonanym przez juntę wojskową, a zakamuflowanym przez Jaruzela kryptonimem "stan wojenny" - wciąż jest członek Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego Feliks Ciszewski?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jerzy 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Wyrazy współczucia dla Rodziny.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3105 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020