Zamknij

Egzamin ósmoklasisty. Nie taki diabeł straszny?

07:03, 05.09.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 07:14, 05.09.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

W kwietniu 2019 roku uczniowie klas ósmych zmierzą się po raz pierwszy z trzydniowym egzaminem ósmoklasisty. W pierwszym dniu napiszą trwający 120 minut sprawdzian z języka polskiego, w drugim 100 –minutowy egzamin z matematyki. Egzamin z języka obcego nowożytnego odbędzie się w trzecim dniu i potrwa 90 minut.

Czego mogą spodziewać się uczniowie i jak powinni przygotować się do sprawdzianu, by uzyskać dobry wynik i dostać się do wymarzonego liceum w roku, gdy o miejsca w szkołach ponadpodstawowych będą walczyć zarówno absolwenci wygaszanych gimnazjów, jak i dzieci kończące szkołę podstawową?

Według Magdaleny Roweckiej, dyrektora szkoły językowej T. E. Sokrates, poziom trudności egzaminu z języka angielskiego dla ósmoklasistów będzie zbliżony do poziomu dotychczasowego egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym (A2+/B1), natomiast uczniowie klas ósmych staną przed niełatwym wyzwaniem, gdyż mają znacznie mniej czasu na przygotowanie się do sprawdzianu, niż gimnazjaliści.

Wyzwanie dla nastolatków

Egzamin odbędzie się w formie pisemnej, bez podziału na poziom podstawowy i rozszerzony i pojawią się na nim zadania wymagające samodzielnego wpisania odpowiedzi, podsumowania przeczytanego tekstu, transformacji zdań oraz tłumaczenia zdań i tekstów. Warto zwrócić uwagę, że ponad 40% zadań będzie mieć formę pytań otwartych, czyli wymagających udzielenia własnej odpowiedzi, zamiast wyboru jednej z podanych opcji. W czasie egzaminu  sprawdzane będą umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, pisania oraz reagowania językowego.

Jeśli chodzi o język polski, w arkuszu egzaminacyjnym pojawią się zadania zamknięte, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych opcji, oraz zadania otwarte, gdzie zdający musi samodzielnie sformułować odpowiedź. Będą to, na przykład, zadania z luką do wypełnienia oraz zadania wymagające napisania krótkiego tekstu lub wypracowania.

Egzamin z języka polskiego kładzie szczególny nacisk na sprawdzanie umiejętności związanych ze zrozumieniem przeczytanego tekstu, argumentowaniem, wnioskowaniem i formułowaniem opinii. Od uczniów wymagane będzie również posiadanie kompetencji literackich, takich jak rozumienie sensu utworów literackich; kompetencji kulturowych - na przykład umiejętności interpretacji plakatu - oraz ogólnych kompetencji językowych. Warto też skrupulatnie przeczytać wszystkie obowiązkowe lektury przewidziane w podstawie programowej, bowiem w arkuszu egzaminacyjnym pojawią się zadania sprawdzające znajomość ich treści.

- Nie mamy wątpliwości, że egzamin ósmoklasisty będzie pewnym wyzwaniem dla nastolatków kończących szkołę podstawową – mówi Magdalena Rowecka. Z tego względu warto zapoznać się odpowiednio wcześniej z przykładowymi arkuszami egzaminacyjnymi i zrobić gruntowną powtórkę przed sprawdzianem. Przykładowe arkusze egzaminacyjne można pobrać na stronie CKE: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/arkusze/arkusze-pokazowe-grudzien-2017.

- W odpowiedzi na zapytania rodziców, wprowadziliśmy do oferty Sokratesa kursy przygotowujące do sprawdzianu ósmoklasisty z języka polskiego i angielskiego, które pomogą uczniom ugruntować wiedzę, rozwinąć różnorodne sprawności językowe oraz poznać i przećwiczyć format zadań egzaminacyjnych – dodaje Magdalena Rowecka.  Uczestnicy kursów napiszą w ich trakcie trzy egzaminy próbne, które umożliwią im oswojenie się z formatem egzaminu i pozwolą poznać strategie rozwiązywania różnych typów zadań egzaminacyjnych. Kursy rozpoczną się na przełomie września i października.

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Na egzaminie niedozwolone będzie korzystanie ze słowników oraz urządzeń elektronicznych.‎ Z egzaminu z danego przedmiotu zwolnieni są uczniowie będący laureatami lub finalistami olimpiady przedmiotowej lub laureatami konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, ‎z zakresu przedmiotów objętych egzaminem. Zwolnienie będzie równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku ‎z danego przedmiotu.‎

Szczegółowe informacje na temat egzaminu ósmoklasisty można znaleźć na stronie: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/

A więcej informacji na temat kursów przygotowujących do sprawdzianu ósmoklasisty w Sokratesie na stronie: http://www.tesokrates.com.pl/sprawdzian-osmoklasisty/

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%