Zamknij

Ekologiczne środki czystości - dlaczego warto je stosować w swoim domu?

12:44, 26.04.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:47, 26.04.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

O tym, że w domu powinno być czysto nie trzeba nikogo przekonywać. O ile bałagan bywa jedynie uciążliwy – często zamiast słowa „bałagan” używamy łagodniejszego i bardziej poetyckiego sformułowania „artystyczny nieład”… - o tyle czający się po kątach brud po prostu niebezpieczny. To doskonała pożywka dla bakterii i grzybów, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Im dłużej zwlekamy z porządkami, tym więcej będziemy mieli pracy, kiedy wreszcie sięgniemy po szczotki i ścierki. I chemikalia. Sięgając po te ostatnie, zapewne nie będziemy zadawać sobie pytań o ich skład czy bezpieczeństwo dla domowników. A wypadałoby takie pytania zadać: gdybyśmy zdawali sobie sprawę jak niekorzystnie tradycyjna chemia domowa może wpływać na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne, na pewno drążylibyśmy temat… Nie powinniśmy mieć błahego podejścia do składu preparatów, z których tak często korzystamy tłumaczyć siłą przyzwyczajenia.

Tradycyjna chemia gospodarcza a zdrowie

Świadomość ekologiczna to także świadomość tego, że mydła, proszki do prania, płyny do mycia, pasty do zębów czy kosmetyki kolorowe nie są dla naszych organizmów obojętne. Lista składników każdego z wymienionych preparatów jest długa, bardzo długa i bogata w substancje chemiczne, które niekorzystnie wpływają na nasze organizmy – powodują problemy dermatologiczne oraz powstawanie oraz zaostrzenie dolegliwości astmatycznych czy alergicznych. W dłuższej perspektywie używanie tradycyjnej chemii domowej może prowadzić nawet do powstawania nowotworów. Ekologiczne środki czystości nie niosą ze sobą takiego ryzyka.

Tylko bez skrajności!

Musimy wypośrodkować. Z jednej strony, utrzymywanie restrykcyjnej klinicznej czystości w naszym otoczeniu może się przyczynić do wydelikacenia układu immunologicznego dzieci i narażać je na powstawanie reakcji uczuleniowych oraz wyjałowienia flory bakteryjnej. Nasi rodzice i dziadkowie mawiali, że szczęśliwe dziecko to brudne dziecko – chodziło im właśnie o to, że dziecko musi funkcjonować w niewyjałowionym środowisku. W przeciwnym wypadku, każda wycieczka na plac zabaw kończy się infekcją. Z drugiej strony, używanie agresywnych kosmetyków i środków czystości skutkuje zaostrzeniem objawów już istniejących alergii. Paradoksalnie, najbardziej drażniące są preparaty bakteriobójcze i wybielające. A przecież sprzątać trzeba…Żeby nie mieć dylematów związanych z utrzymaniem czystości, najlepiej używać preparatów oznaczonych jako EKO. Dlaczego?

Skład przyjazny dla środowiska

Ekologiczne środki czystości mają skład przyjazny dla środowiska i dla naszych organizmów. Są biodegradowalne co oznacza, że kiedy przedostają się do wód gruntowych czy do gleby nie są szkodliwe dla roślin i zwierząt, nie kumulują się w środowisku, rozkładają się w sposób absolutnie dla niego nieinwazyjny. Jeśli uświadamiamy sobie, że i my, użytkownicy środków czystości, jesteśmy częścią środowiska naturalnego, to przyjmujemy do wiadomości, że środki czystości o składzie przyjaznym dla środowiska są także przyjazne dla nas samych, a zwłaszcza są bezpieczne dla dzieci: dla skóry, błon śluzowych, układu odpornościowego, hormonalnego czy pokarmowego. Wystarczy zdać sobie sprawę, że płyny do mycia czy proszki do prania zawierają substancje zapachowe, które jeszcze przez długi czas po użyciu unoszą się w powietrzu i są przez nas wdychane, albo dostają się do naszych organizmów przez skórę. Uruchommy wyobraźnię: korzystając z tradycyjnych środków czystości, niemal przez cały czas tkwimy w chmurze rozmaitych chemikaliów, z którymi w ogóle nie powinniśmy mieć do czynienia.

Zalety stosowania ekologicznych środków czystości

Ekologiczne środki czystości mają krótką listę składników. Znajdziemy na takiej liście olejki eteryczne oraz inne wyciągi roślinne, ekstrakty z warzyw i owoców, wodę, sodę oczyszczoną. Nie znajdziemy za to parabenów, SLES, PEG, SLS, EDTA, barwników syntetycznych, enzymów, fosforanów, rozpuszczalników organicznych czy surowców modyfikowanych genetycznie. Choć możemy kupić gotowe preparaty EKO do mycia szyb czy odplamiania, równie dobrze możemy je przygotować samodzielnie w domu. Tylko że te przygotowane w domu trudniej będzie przechowywać i mogą mieć przykry zapach – ot, choćby octu. Gotowe ekologiczne środki czystości nabywane w sklepach specjalizujących się w produktach BIO i EKO są bezwonne albo pachną naturalnymi olejkami eterycznymi i pakowane są w wygodne w użytkowaniu opakowania (które, nawiasem mówiąc, też najczęściej są biodegradowalne). Są przyjazne dla skóry, skuteczne w usuwaniu codziennych ale i zastarzałych zanieczyszczeń.

Warto czytać etykiety, warto znać skład każdego środka myjącego, piorącego czy kosmetyku, który stosujemy na co dzień. To kwestia zdrowia nas samych i naszych bliskich. Fakt, że nie jesteśmy alergikami, a tu i teraz nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów ze strony skóry czy układu pokarmowego nie oznacza, że możemy bezrefleksyjnie używać w naszym otoczeniu agresywnej chemii gospodarczej. W dłuższej perspektywie to ekologiczne środki czystości wygrywają batalię o dobrostan ludzi oraz naszej błękitnej planety.

Tekst poswatał we współpracy z czołowym producentem ekologicznych środków czystości w Polsce. Pełną ofertę środków czystości możesz przejrzeć pod adresem: https://polbioeco.pl/produkty-eko/eco-naturo/.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%