REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 czerwca 2019, 15:04 komentarzy 13

  (SK)

  - To barbarzyństwo, słów brakuje! - mówią mieszkańcy osiedla sąsiadującego z 600-letnim pomnikiem przyrody, który palił się dziś w nocy. Wszystko wskazuje, że wiekowy dąb został podpalony. Jeszcze dziś stan drzewa ocenią specjaliści z Wrocławia.

  Przypomnijmy, w nocy z niedzieli na poniedziałek płonął dąb szypułkowy Mieszko I - liczący 600 lat ostaniec pradawnej Puszczy Mazowieckiej, bezcenny pomnik przyrody. Strażacy gasili pożar aż 4 godziny. Przed godz. 11:00 przyjechali, by go dogasić.

  - Musieliśmy wezwać strażaków, bo z drzewa zaczął wydobywać się dym - mówi nam strażnik miejski z patrolu, który zabezpiecza teren wokół dębu. Ulica Nowoursynowska na odcinku od Jeżewskiego do Belgradzkiej od dziś jest zamknięta dla przechodników i jakiegokolwiek innego ruchu.

  Na miejscu jeszcze dzisiaj ma się pojawić ekipa dendrologów z Instytutu Drzewa we Wrocławiu, by ocenić stan drzewa po nocnym pożarze. Firma ta przygotowywała właśnie nowy plan ochrony dla Mieszka I, więc zna go bardzo dobrze. W nocy płonęła martwa część drzewa - jego podpora. Nienaruszone zostały zdrowe konary.

  - Myślę, że drzewo sobie poradzi, choć trudno powiedzieć, jaka temperatura wytworzyła się w zdrowej części drzewa i czy wiązki przewodzące zostały uszkodzone czy nie. Incydent z podpaleniem drzewa naruszył konstrukcję, zniszczył ekosystem, a była tam pachnica, rzadki gatunek chroniony. Za kilka dni będzie można ocenić, czy drzewo będzie żywe - ocenia inż. Jan Szymański, dendrolog, który ursynowskim dębem opiekuje się lat. To on wymyślił specjalną konstrukcję, która podpiera konary wiekowego drzewa. Strażacy sprawdzali dziś stan wsporników i lin. Prawdopodobnie część z nich będzie musiała zostać wymieniona.

  ciąg dalszy artykułu pod galerią zdjęć

  - Na podstawie wskazówek dendrologów miasto podejmie kolejne działania. Pierwsze decyzje o zabezpieczeniu rośliny zapadną jeszcze przed 20 czerwca. Złożymy w imieniu prezydenta stolicy zawiadomienie na policję o podejrzeniu przestępstwa - zapowiada Dominika Wiśniewska z miejskiego Biura Ochrony Środowiska.

  Zarówno eksperci, jak i mieszkańcy są bowiem przekonani, że drzewo zostało podpalone. W nocy nie było burzy, ze względu na porę drzewo nie zapaliło się od promieni słonecznych.

  - Jeśli ktoś coś widział i może pomóc ustalić sprawców tego czynu, apeluję o zgłaszanie się na policję przy ul. Janowskiego - mówi wiceburmistrz Ursynowa Bartosz Dominiak. Zapewniał, że dzielnica będzie wspierać działania, które mają na celu ratowanie pomnika przyrody.

  Incydent zaniepokoił mieszkańców okolicy, dla których wiekowy dąb jest od 20 lat, odkąd wokół istnieje osiedle mieszkaniowe, pomnikiem nie tylko przyrody.

  - Jeśli to było podpalenie, to słów brakuje. To barbarzyństwo! Jak tak można robić krzywdę drzewu! To jest dla mnie niepojęte - mówi nam jedna z mieszkanek.

  - Jestem załamany - mówi pan Dariusz, który przyszedł obserwować akcję strażaków. - Chodzimy tu na spacery. Żadne drzewo wielkością mu nie dorównuje. To dramat! - ocenia mieszkaniec.

  Policja poinformowała, że choć nie ma jeszcze oficjalnego zgłoszenia, podjęła już kroki, by udokumentować pożar i ustalić ewentualnych jego sprawców. Obok drzewa, na ogrodzeniu osiedla znajduje się kamera monitoringu, być może nagrania z niej pomogą stwierdzić jak doszło do pożaru 600-letniego dębu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 193

  • 20
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 71
   WKURZONY
  • 99
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~MBe 13 ponad rok temuocena: 100% 

   W podobnym czasie palily się gabaryty obok śmietnika przy Rosoła 9 / Dembego 22A. Stamtąd do dębu Mieszko jest dosłownie 5 minut na piechotę. Za obydwoma podpaleniami najprawdopodobniej stoi ta sama osoba.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 12 ponad rok temuocena: 80% 

   Złapać śmiecia i podpalić tymi samymi zapałkami.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Biomasa 11 ponad rok temuocena: 100% 

   Nawet hitlerowcy zostawili Mieszka w spokoju, podobnie jak dzikusy z PZPR. Co sie z naszym spoleczenstwem dzieje? To nawet nie barbarzynstwo. Slow brakuje...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dendrolog 10 ponad rok temuocena: 67% 

   To nowa zmiana - USA-Blisko Wschód.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 9 ponad rok temuocena: 100% 

   Co się dzieje? to z dobrobytu ludziom odwala

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 8 ponad rok temuocena: 100% 

   Kretyni zawsze się znajdą, niezależnie od wszystkiego, w tym od poziomu zamożności społeczeństwa... ale w naszym (Polski) przypadku, to chyba właśnie zbyt szybki awans finansowy niektórym szkodzi... Nie idzie za tym ewolucja zachowań na bardziej cywilizowane. Stąd pogarda dla innych (w tym takiego dębu), zdziczenie ogólne i darwinizm...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wit 7 ponad rok temuocena: 50% 

   Rządy Trzaskowskiego i PO w stolicy. Ursynów też PO i przystawki.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 6 ponad rok temuocena: 100% 

   Niektórym odwala. Inni uważają , że to "fajne". Mało masz teraz idiotów? Skoro można kota wieszać, psa pokroić to i czemu by drzewa nie podpalić. A co tam. Kary za takie rzeczy generalnie są niskie. Jakby były wyższe i bardziej dotkliwe to by się cymbały zastanowiły. Inna sprawa, że najlepszym rozwiązaniem były publiczny pręgierz jak w średniowieczu i konkretny bat na plery i dupę wcale by nie zaszkodził takiemu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaro 5 ponad rok temuocena: 100% 

   Obecnie nie ma żadnych świętości. Widać to na każdym kroku. Wydaje mi się, że w takiej atmosferze łatwiej o takie zachowania, które dawniej byłyby nie do pomyślenia.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rolo 4 ponad rok temuocena: 33% 

   ...to uchodźcy których kopacz w każdej ilości jest w stanie przyjąć i obsłużyć. tak jak i ten gówniarz co na klatkach ogień podkładał.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~H 3 ponad rok temuocena: 0% 

   A tam na ostatnum zdjeciu jakas paniusia z telefonem w reku spaceruje. Odwazna jest.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~A 2 ponad rok temuocena: 82% 

   Wiem ze nie na tortur w cywilizowaych krajach - Polska jest chyba cywilizowana, przynajmniej za taka sie ma. W kazdym razie za czyny nieludzkie, gwalty, morderstwa, pedofilie powinny tortury na sprawcach zeby poczuli chociaz bol fizyczny ofiary. Dla podpalacza proponuje oslonic mu cialo od pasa w gore a nogi oblac benzyna i podpalic. I zostawic go tak na 5 minut i zgasic.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olè 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Od dobrych kilku mięsiecy po Ursynowie grasuje podpalacz. Nie chodzi o tego z Końskiego Jaru, tylko jakiś inny debil podpala altany smietnikowe. Ponoć dziś też podpalona została altana na Kabatach. Pora wziąć się do pracy policjo!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4449 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022