REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę? Przyszła mama często nie zna odpowiedzi na te pytania, a złe szacunki mogą mieć poważne skutki. Dlatego poprosiliśmy specjalistę z „Boramedu” o rozwianie wszelkich wątpliwości w tej kwestii.

  Współżycie w czasie ciąży oraz po porodzie to kolejny obszar, który pełen jest niedopowiedzeń i mitów. Pytania związane z seksem pojawiają się już na początku ciąży, ale dotyczą też okresu po porodzie. O tym kiedy można współżyć i jakie może to nieść konsekwencje dla pary mówi Wojciech Majkusiak - specjalista ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

  Czy uprawianie seksu w ciąży jest bezpieczne dla ciężarnej i płodu?

  W przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu nie ma konieczności ingerencji w życie seksualne pary. Badania wykazują pozytywną zależność pomiędzy utrzymywaniem aktywnego życia seksualnego w czasie ciąży a długością związku małżeńskiego, poziomem edukacji zdrowotnej i liczbą ciąż.

  Doniesienia kliniczne nie potwierdzają korelacji pomiędzy współżyciem oraz zastosowaną pozycją seksualną w ciąży fizjologicznej a zwiększonym ryzykiem infekcji pochwy, porodu przedwczesnego, pęknięcia błon płodowych czy małej masy urodzeniowej płodu.

  Kiedy możemy mówić o przeciwwskazaniach do zbliżeń między przyszłymi rodzicami?

  Z pewnością jest kilka sytuacji, które stanowią przeciwwskazanie do współżycia w trakcie ciąży. Należą do nich rozpoznanie łożyska przodującego, krwawienie z dróg rodnych, niewydolność szyjki macicy, a także dolegliwości bólowe i czynność skurczowa macicy.

  W ostatnich dniach ciąży niektórzy lekarze zalecają zbliżenia, aby przyśpieszyć poród. Jak to działa?

  Hipoteza o pozytywnym wpływie współżycia na rozpoczęcie porodu wynika z faktu, że w trakcie stosunku płciowego wzrasta stężenie oksytocyny w organizmie przyszłej mamy oraz uwolnione zostają do pochwy prostaglandyny pochodzące z nasienia.

  Zarówno oksytocyna, stosowana czasami do indukcji porodu oraz prostaglandyny to substancje, które naturalnie stymulują czynność skurczową macicy. Hipoteza ta nie została jednak jeszcze udowodniona w dobrze zaprojektowanych, randomizowanych badaniach klinicznych.

  Jak długo należy zaczekać z powrotem do aktywności seksualnej po porodzie siłami natury, a ile po cięciu cesarskim?

  Czas potrzebny do zmian - powodujących powrót narządu rodnego do stanu zbliżonego sprzed ciąży - wynosi około 6 tygodni. To czas zwany połogiem. Zmiany te dotyczą zarówno macicy, której masa po porodzie wynosi około 1 kilograma, a zmniejsza się do 50-100 g oraz szyjki macicy, pochwy i krocza. Tak więc niezależnie od drogi porodu, nie powinno się podejmować współżycia przed tym okresem.

  Wśród wielu młodych matek panuje przekonanie, że karmiąc piersią nie można zajść w ciążę. Prawda czy mit?

  Odpowiadając jednym słowem: to mit. Laktacyjny brak miesiączki nie stanowi pewnego zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Wprawdzie u kobiet karmiących wystąpienie owulacji przed 10 tygodniem połogu zdarza się rzadko, jednak już u 20% z nich owulacja występuje w okresie do 6 miesięcy po porodzie. Tak więc w trakcie karmienia piersią - jak pokazują liczne przykłady - można zajść w kolejną ciążę.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca lutego i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 77

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 11
   NIEPRZYDATNY
  • 18
   WKURZONY
  • 14
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2072 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020