REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 marca 2020, 14:09 komentarzy 21

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Niedziela przywitała nas ekstremalnym smogiem. Warszawa znajduje się dziś na pierwszym miejscu na świecie pod względem najgorzej jakości powietrza. Skąd wzięło się tak wielkie zanieczyszczenie powietrza?

  Wysokie wartości pyłów w powietrzu utrzymują się od kilku dni, ale dopiero dziś stolica Polski trafiła na pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu miast z najgorszym smogiem na świecie. Wg rankingu aplikacji AirVisual wskaźnik jakości powietrza wg amerykańskiej normy przekroczył u nas wartości prawidłowe o ponad 220 procent. Na trzecim miejscu jest dziś Kraków ze swoim 176 procentami.

  Na Ursynowie "umiarkowanie"

  Najgorzej jest w śródmieściu Warszawy, ale również stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska, zlokalizowana przy ul. Wokalnej na Ursynowie, pokazuje dziś niepokojące dane, choć serwis ten klasyfikuje je jako "umiarkowane". Na Ursynowie wskaźniki pyłów PM2,5 (szkodliwe cząsteczki przedostające się do układu krwionośnego człowieka) o 7:00 rano przekraczały normę średniodobową o 400%, a pyłów PM10 - o 500%. Po południu jakość powietrza polepszyła się, choć wciąż jest zła. Średnia z całej doby z pewnością będzie dużo powyżej norm.

  Warszawski Indeks Powietrza w swojej prognozie na wieczór, noc i cały poniedziałek wskazuje na ponowne, znaczne pogorszenie jakości powietrza. W czterostopniowej skali przewiduje 4, czyli poziom alarmowy.

  Dlatego miasto zaapelowało o pozostawanie w domach, unikanie wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności fizycznej na dworze. Dodatkowo mieszkańcy proszeni są o informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniu spalania odpadów, ograniczenie korzystania z transportu oraz zaprzestanie plaenia w kominkach domowych. 

  Skąd ten smog? Jest kilka teorii

  Działacze Warszawskiego Alarmu Smogowego przekonują, że przyczyn smogu w Warszawie jest kilka. Odpierają jednocześnie tezę, że skoro ruch samochodowy z powodu epidemii jest niewielki, to smog powstaje przez inne źródła emisji.

  - Smog samochodowy to nie tylko spaliny, to również tzw. "unos wtórny". A im szybciej samochody jeżdżą i im bardziej suche jest powietrze (jak w ostatnich dniach), tym więcej pyłu podnosi się z ulic. Po drugie - ludzie ciągle palą w kominkach i "sprzątają" działki. Po trzecie - mamy suchy wyż, a do tego słaby wiatr, więc to co wyprodukujemy zostaje z nami - tłumaczą aktywiści antysmogowi na swoim profilu.

  Nieco inną tezę mają synoptycy z serwisu Info Meteo Warszawa. Ich zdaniem smog w stolicy to w dużej mierze konsekwencja pożarów u naszych wschodnich sąsiadów.

  - Warszawa jest położona na nizinie środkowomazowieckiej w kotlinie warszawskiej. I to właśnie położenie Warszawy w kotlinie jest nie bez znaczenia przy słabym wietrze i inwersji podczas wyżowej aury, gdzie zanieczyszczenia mogą się kumulować - piszą synoptycy na swoim profilu. - Naszym zdaniem głównym czynnikiem pozostają pożary zarówno te u naszych sąsiadów jak i te wynikające z wypalania traw u nas. Na wiosnę "w palnik" daje też wielu działkowców - twierdzi serwis Info Meteo Warszawa.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 91

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 16
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 22
   WKURZONY
  • 23
   BRAK SŁÓW

  21Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Przemek 21 miesiąc temuocena: 0% 

   Ja wam powiem skąd ten smog ! To wszystko dzieje się od starych niesprawnych kopciuchów oraz palone w nich śmiecie ! Ludzie przekładają wymianę pieca nad inne mniej potrzebne rzeczy ! Tak ! Kocioł to inwestycja ! Ale na długie , bezpieczne lata . Bez powodu nie stworzyli programu czyste powietrze ! Warto z niego skorzystać ! Posiada szereg fajnych rozwiązań. Ja skorzystałem i mam eei pellets z firmy Kostrzewa i wam tez polecam

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ArturP 20 miesiąc temuocena: 100% 

   Zdecydowanie odradzam wskazaną firmę. Awaryjny! Na rynku znajdziecie lepsze piece bez żadnego problemu, do tego w lepszej ofercie cenowej!

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Moczymorda 19 2 miesiące temuocena: 0% 

   A skad mial sie niby wziac? Z d.. y raktywistów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agaaga 18 2 miesiące temuocena: 100% 

   A może by tak oczyścić ulice po zimie. Czas przeprowadzić pierwsze mycia ulic. Miasto podczas tej zimy nie wydało kasy na odśnieżanie, a myciem pomogłoby nam wszystkim

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Vert 17 2 miesiące temuocena: 100% 

   Dziś było czyszczenie w al. KEN

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szkapa 16 2 miesiące temuocena: 100% 

   Pomóżmy koniom! Kiedyś większość miejskiego transportu art. spożywczych (także innych: węgla itp.) odbywało się przy użyciu wozów konnych - czysto, niedrogo i w zgodzie z przyrodą. Nawet wróble miały wtedy co jeść. Czas wrócić do sprawdzonych rozwiązań.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 15 2 miesiące temu

   Pamiętam te furgony z piekarni , ciągnięte przez konika . Na całej ulicy unosił się cudny zapach pieczywa ! Wspomnienia dzieciństwa , i ta pajda świeżego chleba posmarowana masłem . I to wszystko w Warszawie .

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dziękuję 14 2 miesiące temu

   Urocze! Miło poczytać o historii miasta :)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 13 2 miesiące temuocena: 100% 

   Ostatnio jeździły te maszyny co wymiatają szczotami to co przy krawędzi jezdni się przez zimę nazbierało. Może to one tak skutecznie wymiatały ? A tak serio, skoro zamiecione, to i "unos wtórny" niby z czego ?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 12 2 miesiące temuocena: 100% 

   Z oparów absurdu. Instytucja walki ze smogiem musi mieć wroga aby istnieć. Wróg musi być jasno opisany i widoczny codziennie aby groza i atmosfera walki mogła się utrzymać. Mając do wyboru anonimowe kominy na dachach albo "blachosmrody" z jak najbardziej nieanonimowym kierowcą i nr rejestracji wybór jest oczywisty.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 11 2 miesiące temuocena: 57% 

   Źródło najzjadliwszego smogu to Ratusz i U Dzielnicy. Ale neurobiałki uwierzą, że pożary na Syberii, he, he, a gdyby samochody jeździły to smog byłby milion razy większy, he, he. Ten smog z Ratusza okadza neurobiałki tak, że durnieją całkowicie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zaniepokojony 10 2 miesiące temu

   Jak widać dotknęło to też zwykłego obserwatora .

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~EMK 9 2 miesiące temuocena: 21% 

   UWAGA SMOG I FAKE NEWSY, IGNORANCJA I NIEWIEDZA! DZISIEJSZY SMOG i stężenie pyłów wynikają nie tylko z niskiej emisji ale także m.in. z pożarów jakie są u Sąsiadów. Drobne pyły latają transgranicznie! Bywało, że byliśmy zasypywani żółtymi pyłami krzemowymi znad Sahary! Oczywiście niska emisja jest OGROMNYM problemem, ale transport i bezmyślność z tym związana - TEŻ. Bo w zależności od zanieczyszczenia i od miejsca (i lokalnie i globalnie) transport MA zróżnicowane znaczenie!!!! Jak KAŻDA składowa! Jakby był pełen ruch byłoby ZNACZNIE gorzej. Pisanie w sposób lekceważący odnośnie oczywistego! wpływu transportu na jakość powietrza - jest nieodpowiedzialne. Wzmaga i utwierdza Ludzi w niewiedzy, pozornym wygodnictwie (a w rzeczywistości autodestrukcji) i ignorancji i szkodzi nam wszystkim.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dzikidzik 8 2 miesiące temuocena: 89% 

   Daj Pan spokój, szykuj się na wybory.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 7 2 miesiące temuocena: 84% 

   No jakże mogliby przyznać że samochody generują mniej smogu niż kominowo-grillowe kopciuchy. Przecież od producentów gilli i "eko"-groszku nic się nie ugra.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gość 6 2 miesiące temuocena: 52% 

   Wczoraj piękna pogoda. W co trzecim ogródku na przedmieściach grill. Potem wieczorem pare szczapek drewna wrzucone do kominka i już. No i służby zajęte czym innym. Koronawirus zabija szybko i krótko. Smog zabija powoli i długo.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dzik 5 2 miesiące temuocena: 83% 

   Palą w domach syfem. Dlaczego nikt tego nie sprawdza, gdzie jest Policja czy Straż Miejska? Kara 500O PLN is jakość się powietrza się poprawi.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hohoho 4 2 miesiące temuocena: 85% 

   Oj trudno się przyznać do błędnych diagnoz. Nawet licząc "unos wtórny" to przy ruchu na poziomie 10-20 proc lub mniej standardowego ruchu w normalne dni robocze widać, że to nie samochody są głównym źródłem smogu. Zresztą ruch samochodowy w Warszawie jest kilka razy mniejszy niż zwykle już od 2 tygodni. A smog mieliśmy rano rekordowy. Przyczyny smogu to przemysł, energetyka węglowa w całej Polsce. Plus przepływy od sąsiadów. Plus paleniska domowe. A tak przy okazji - czy "unos wtórny" nie powstaje też od chodzenia?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nieprzekonana 3 2 miesiące temuocena: 50% 

   Moim zdaniem wystarczy zwykły ruch samochodowy i brak wiatru powyżej 4m/s i mamy to, co mamy. Kominki pewnie się przyczyniają, ale akurat ostatnio było ciepło, nawet EC Siekierki nie dymiły

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pełnynocnik Rowerowy 2 2 miesiące temuocena: 64% 

   To blachosmhody ! To one nas truja !

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 1 2 miesiące temuocena: 47% 

   Albo ty ,lub twoja rodzina. Palisz w piecu ,co popadnie zakłamańcu. Ciekawe hipokryto czym dowożą ci do sklepu bułeczki i inne produkty spożywcze,żebyś nie zdechł z głodu. Ciekawe z czego są zrobione i jak są produkowane np opony od twojego roweru. I czym go dowieźli do sklepu w którym go kupiłeś.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 14 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3433 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-06----30-06-2020