Zamknij

Endodoncja – co to jest i kiedy się ją stosuje?

10:45, 26.10.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10:49, 26.10.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Wielu pacjentów podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym spotkało się z tajemniczo brzmiącym leczeniem endodontycznym. Być może leczenie endodontyczne nic Ci nie mówi, ale leczenie kanałowe na pewno, a to jedno i to samo. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Stosuje się go w przypadku infekcji miazgi powstałej przy zaawansowanej próchnicy.

Leczenie endodontyczne przeprowadza się z zastosowaniem bardzo cienkich narzędzi piłujących oraz penetrujących, a także mikroskopów oraz endometrów. Przy pomocy pierwszych stomatolog obserwuje wnętrze komory oraz kanałów, natomiast drugie umożliwiają pomiar głębokości.

Kiedy stosuje się endodoncję?

Istnieje wiele wskazań do leczenia endodontycznego. Dentysta może zasugerować je u pacjenta, u którego występują głębokie ubytki próchnicowe, martwica miazgi lub zgorzele miazgi. Często jest podstawą leczenia, gdy dojdzie do urazu mechanicznego zęba, tj. zwichnięcia lub złamania. Leczenie kanałowe poprzedza również planowane leczenie protetyczne (protetyka – uzupełnianie ubytków w uzębieniu po utracie zębów naturalnych).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że przed zastosowaniem endodoncji stomatolog musi otrzymać pełne informacje o ewentualnych chorobach ustrojowych pacjenta. Istnieją bowiem przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Endodoncja mikroskopowa

Coraz większą popularnością cieszy się endodoncja mikroskopowa, która jest jednym z najnowocześniejszych zabiegów stomatologicznych. Specjalistyczny sprzęt pozwala powiększyć leczonego zęba i dokładnie oczyścić system kanałowy, dzięki czemu endodoncja ma szansę powodzenia. Endodoncja pod mikroskopem gwarantuje krótszy czas leczenia, szczelność wypełniania kanałów oraz brak reinfekcji.

Powikłania po endodoncji

Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego u pacjenta przez kilka dni może utrzymywać się opuchlizna, zaczerwienienie, mrowienie i ból. Lekarz endodonta nie zawsze uprzedza o tym przed wykonaniem zabiegu, a warto mieć tego świadomość. Długo utrzymujące się dolegliwości mogą świadczyć o nieprawidłowościach w zakresie przeprowadzonego zabiegu. W tym przypadku musi on zostać bezzwłocznie powtórzony. Niewłaściwie przeprowadzone leczenie endodontyczne może skończyć się ekstrakcją zęba.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

janjan

0 0

Zdecydowanie oponuje przeciwko zatruwaniu zębów. Leczenie kanałowe? To nie jest żadne leczenie, to zabijanie zęba i pozostawianie "trupa" w dziąśle. Jest to bardzo ryzykowne bo powoduje lokowanie sie bakterii pod zębem i zatrywanie organizmu toksynami, co powoduje raka lub inne schorzenia. Po co ryzykować? Zostawiac trupa na kilka lat? Zdecydowanie wole wyrwać! Ewentualnie wstawić implanta (tez obce ciało), ale nie metalowego z tytanu tylko ceramicznego. 13:25, 26.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%