REKLAMAA1 DaGRASSO 25.02.2022 - 25.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Plakat promujący kampanię

  Plakat promujący kampanię "Walcz z cukrzycą" (Redakcja)

  10 tys. kroków dziennie może w ciągu 2-3 lat zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o jedną trzecią - przekonywali eksperci podczas zakończenia oficjalnych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, który przypadał 14 listopada. Punktem kulminacyjnym obchodów był marsz solidarności z chorymi na cukrzycę, kończący program edukacyjny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego pt. "10 000 kroków dalej od cukrzycy".

  - Ta kampania jest adresowana nie tylko do chorych na cukrzycę, których ciągle przybywa. Dla nas triumfem będzie, jeśli dzięki rozpowszechnieniu aktywności fizycznej w społeczeństwie uda się ustabilizować liczbę chorych, a następnie ją zmniejszyć - powiedział na spotkaniu z mediami prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

  Wg najnowszego raportu o cukrzycy w Polsce, w naszym kraju żyje ok. 3 mln chorych na cukrzycę. - A ostatnie kalkulacje, w których brałem udział, sugerują, że jest ich jeszcze więcej - zaznacza prezes PTD.

  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Bauman przypominał, że do cukrzycy sprzyja nadwaga.  - Nie sztuką jest siedzieć przed telewizorem i przerzucać programy pilotem. Ja zawsze wszystkim chorym na cukrzycę radzę, by kupili sobie psa i wyprowadzali go na spacery.

  Najmłodszy człowiek, który w Polsce zachorował na cukrzycę miał kilka dni. Po 65. roku życia cierpi na nią co czwarty człowiek, a po 80. roku życia co drugi.

  Rozróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 jest zaliczana do schorzeń autoagresywnych, gdyż jest spowodowana atakiem układu odporności na komórki beta trzustki produkujące w organizmie insulinę. Ujawnia się najczęściej u dzieci i młodzieży i odpowiada za 10-15 proc. wszystkich przypadków cukrzycy. Eksperci podkreślają, że zachorowania na ten typ cukrzycy rosną w ostatnim czasie, a choroba ujawnia się u coraz młodszych dzieci.

  Cukrzyca typu 2 jest ściśle związana ze stylem życia, tj. brakiem ruchu oraz zbyt kaloryczną dietą, która prowadzi do nadwagi lub otyłości. U jej podłoża leży spadek wrażliwości tkanek na insulinę. Niedobory tego hormonu pojawiają się dopiero w bardzo zaawansowanej fazie choroby. Liczba osób z cukrzycą typu 2 rośnie w dramatycznym tempie. Obecnie stanowią oni 85-90 proc. wszystkich diabetyków. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała to schorzenie za epidemię XXI wieku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4382 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022