REKLAMAA1-VISTULA-07-05----06-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 grudnia 2018, 12:03 komentarzy 2

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay)

  Każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu wypadków związanych z użyciem fajerwerków. Niektóre z nich są śmiertelne. Przyczyną większości tych zdarzeń jest nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, najczęściej podczas odpalania baterii, rakiet i petard.

  Jakie są zagrożenia?

  Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami grozi m.in.:  oparzeniami i skaleczeniami głowy i rąk, urazami oczu, łącznie z utratą wzroku, głębokimi ranami, a nawet urwanymi palcami, uszkodzeniami słuchu.

  O czym należy pamiętać?

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z policją, Państwową Strażą Pożarną i Inspekcją Handlową przestrzega:

  • Fajerwerki odpalaj stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce. Nigdy się nad nimi nie pochylaj - unikniesz wystrzału w twarz, który może być śmiertelny.
  • Zachowuj bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Oddal się natychmiast po odpaleniu – uchroni cię to przed oparzeniem lub ogłuszeniem.
  • Petardy, baterie, rakiety, fontanny i inne wyroby klasy 3 i 2 odpalaj wyłącznie na dużych, otwartych przestrzeniach. Bliskość drzew lub linii energetycznych grozi pożarem.

  Niewypał - nie wracaj do niego ani nie odpalaj go ponownie! Odczekaj co najmniej 15 minut, po czym umieść niewypał w pojemniku z zimną wodą. Nie podchodź wcześniej – w każdej chwili może nastąpić opóźniony zapłon.

  • Nigdy nie rzucaj petardą – możesz kogoś trafić.
  • Nie odpalaj petard w ręku – możesz stracić palce. Petardę lontową odpal po położeniu na ziemi, petardę draskową odłóż na ziemi natychmiast po jej potarciu.
  • Fajerwerki odpalaj pojedynczo. Nigdy kilka jednocześnie!
  • Uważaj na zimne ognie – pręt może nagrzać się do temperatury 650°C. Po wypaleniu odłóż go do pojemnika z zimną wodą.

  Patyk w rakiecie nie służy do trzymania ani wbijania w ziemię! Jest on wyłącznie stabilizatorem lotu. Rakiety należy odpalać z rur wsuniętych w podłoże (najlepiej z grubej tektury) bądź przytwierdzonych tak, by nie mogły się przewrócić. Nie stosuj do tego celu butelek.

  • Nie trzymaj fajerwerków w kieszeniach. Mogą tam wybuchnąć.
  • Odpalając fajerwerki używaj okularów ochronnych – zapobiegniesz urazom oczu.

  Te wskazówki i ostrzeżenia znajdują się również na opakowaniach fajerwerków. Przeczytaj instrukcję obsługi zawczasu – nie 5 minut przed północą - i bezwzględnie jej przestrzegaj. Wcześniej także przygotuj miejsce do odpalania fajerwerków (zwłaszcza rakiet).

  Jakie grożą kary?

  Niewłaściwie używanie fajerwerków jest wykroczeniem i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. Jeżeli zatem:

  • zakłócasz spokój, porządek lub ciszę nocną, grozi ci areszt od 5 do 30 dni albo grzywna od 20 do 5 000 zł - poza 31 grudnia i 1 stycznia (art. 51 k.w.3 ),
  • nieostrożnie obchodzisz się z ogniem lub stwarzasz zagrożenie pożarowe, grozi ci areszt od 5 do 30 dni, grzywna od 20 do 5 000 zł albo nagana (art. 82 k.w.),
  • nieostrożnie obchodzisz się z materiałami wybuchowymi lub łatwopalnymi, naruszasz przepisy o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu, grozi ci areszt od 5 do 30 dni, grzywna od 20 do 5 000 zł albo nagana (art. 83 k.w.).

  Tylko osoby pełnoletnie mogą kupować fajerwerki. Sprzedaż osobom poniżej 18. roku życia podlega karze nawet do dwóch lat pozbawienia wolności

  Fajerwerki kupuj wyłącznie od zaufanych sprzedawców. Zwróć uwagę na instrukcję obsługi – powinna być napisana w języku polskim oraz zawierać: nazwę i adres producenta lub importera, określenie typu (np. bateria, petarda, rakieta) i klasy wyrobu (kl. 1, 2 lub 3) oraz ostrzeżenia. Przed zakupem upewnij się, że produkt nie jest uszkodzony. Jeśli opakowanie ma pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia lub wybrzuszenia, albo wysypuje się z niego materiał pirotechniczny - nie kupuj go.

  Sprzedaż fajerwerków może być prowadzona nie tylko w sklepach, ale też w pomieszczeniach tymczasowych, jednak nie dłużej niż 21 dni w roku. Mogą być one zlokalizowane np. na bazarach czy targowiskach, o ile spełniają określone wymogi.

  (na podst. informacji UOKIK)

  VIDEO: Test fajerwerków na kurczaku

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~LEwarek 2 4 miesiące temuocena: 67% 

   Po pierwsze redaktor zbeszcześcił zwłoki kurczaka! jak tak można w dobie ratowania karpi? a po drugie, to fajerwerki robią SMOG i dlatego nie nalezy ich używać! haha szachmat!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 1 4 miesiące temuocena: 50% 

   Piękny test, a z drugiej kamery to rewelacja. wincyj wungla !

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2662 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-05----10-06-2019