REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (urząd dzielnicy)

  Drugi przetarg na budowę Parku Polskich Wynalazców znowu zaskoczył cenami. Dzielnicy nadal nie stać na zaproponowane oferty. Władze Ursynowa zastanawiają się, co dalej. Odpowiedź mają mieszkańcy i aktywiści z grupy "W Obronie Górki".

  Po pierwszym nieudanym przetargu na budowę Parku Polskich Wynalazców na Górce na Skraju władze Ursynowa od razu wzięły się za przygotowanie kolejnego, licząc na niższe ceny. Nic z tego. Otwarte już w nowym roku oferty znów zaskoczyły władze Ursynowa.

  - Trzeba jednak zauważyć, że oferty są niższe w porównaniu do poprzedniego przetargu - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa, próbując zachować optymizm.

  Rzeczywiście oferty na budowę najmniejszego parku w stolicy zmalały o 1-1,5 mln złotych. Teraz najtańsza wynosi niecałe 5,4 mln złotych. To jednak nadal o ponad milion za dużo w stosunku do zaplanowanego budżetu.

  - Nie potrafię powiedzieć na razie, co zrobimy. Cały czas trwa postępowanie, analizujemy oferty, co czasami trwa dłużej niż sam przetarg - stwierdza burmistrz Kempa.

  Zegar tyka

  A czasu na działanie jest coraz mniej. 3,5 miliona złotych na park pochodzi z dofinansowania samorządu województwa mazowieckiego oraz z byłego Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Jeśli dotacje nie zostaną spożytkowane w określonym czasie, przepadną. Poza tym prace na terenie przyszłego parku można wykonywać tylko poza okresem ochronnym.

  Kolejne opóźnienia byłyby śmiertelnym ciosem dla inwestycji. Mogłyby się spełnić obawy przeciwników inwestycji, którzy w budowie parku widzą zniszczenia naturalnego charakteru Psiej Górki.

  - Cały ten projekt jest przeładowany, destruktywny przyrodniczo i niepotrzebny. Jest skandalicznym marnowaniem publicznych pieniędzy - komentuje przetarg nieformalny lider grupy sąsiedzkiej "W Obronie Górki" Mateusz Laszczkowski.

  Projekt, który sam się pożre?

  Zdaniem Laszczkowskiego może się jeszcze okazać, że same wysokie koszty projektu zablokują inwestycję.

  - Cały czas proponujemy wyrzucić z projektu tarasy, kamienne schody, jeszcze raz przemyśleć sprawę placu zabaw między drzewami u podnóża górki. Zrezygnować z trudnych i kosztownych w utrzymaniu łąk kwietnych, a zamiast tego zadbać o naturalnie występującą na górce roślinność przy o wiele mniejszych wydatkach. Po prostu zadbać o to naturalne bogactwo, które w przypadku budowy parku zostanie zniszczone - stwierdza Laszczkowski.

  Zdaniem władz Ursynowa czas na rozmowy na temat projektu parku już minął i nie zamierzają one wprowadzać żadnych zmian. - Uwzględniliśmy bardzo dużo uwag sąsiadów. Ale czas zakończyć dyskusję - mówił kilka miesięcy temu Bartosz Dominiak, wiceburmistrz dzielnicy z ramienia stowarzyszenia "Otwarty Ursynów". To radny z tego ugrupowania - Paweł Lenarczyk - jest pomysłodawcą Parku Polskich Wynalazców.

  Zgodnie z warunkami przetargu park ma być gotowy w ciągu 518 dni od dnia podpisania umowy, czyli na przełomie wiosny i lata 2023 roku. O ile uda się znaleźć wykonawcę, który zadowoli urząd swoją propozycją cenową. Jest też druga możliwość - że dzielnica zdecyduje się dołożyć brakujący milion i podpisze umowę z jednym z aktualnych oferentów.

  O tym jak będzie wyglądał Park Polskich Wynalazców pisaliśmy w sierpniu 2021 roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Robek K. 14 5 miesięcy temuocena: 93% 

   A może te pieniądze przeznaczyć na wykup działek, które przecinają Psie górki od Manhattanów do nowego budynku z siłownią i Stokrotką :(... scaliło by to teren w jedną całość. ... tylko, że wtedy nie zarobi firma od zakładania parków.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~max 13 5 miesięcy temuocena: 64% 

   Mieszkańcy Ursynowa nie chcą, aby na zieloną górkę wylano setki ton betonu. Niestety "wadza" kompletnie lekceważy zdanie mieszkańców. Wniosek - artykuł potwierdza konieczność wprowadzenia zarządu komisarycznego w Warszawie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 5 miesięcy temuocena: 25% 

   Chyba nie zdajesz sobie sprawy z kosztu wykupu.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 11 5 miesięcy temuocena: 75% 

   Oświeć jakie są to koszta... To nie są działki, na których można pobudować bloczki.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hochtief_Zdrowie 10 5 miesięcy temu

   MPZP nie Biblia, da się w końcu zmienić :-)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 9 5 miesięcy temuocena: 0% 

   Ale można wybudować obiekt medyczny.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 8 5 miesięcy temu

   Na działce Hochtief-u tak. Ja piszę o prywatnych działkach przecinających górki od Manhattan-ów do nowej siłowni. Popatrz na mapy gdzie Hochtief-u działka a gdzie prywatne i jak przecinają te tereny.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 7 5 miesięcy temuocena: 68% 

   Widać ciągle nie wygrywa ten znajomy, pod którego był przetarg! Może niech go namówią na ten linearny wałek nad tunelem? Ławeczki, więcej wież dla robali, jaskółek i dzików, okazyjne wiaty na rowery no i DDR ze złota chyba lepiej wyjdą na fakturce dla miasta, niż jakiś tam park na górce >:D

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 6 5 miesięcy temuocena: 48% 

   Zakaz wprowadzenia psów na ten teren byłby chyba dobrym rozwiązaniem, skoro podobno żyje tam tyle ciekawych przyrodniczo gatunków. Czy psy nie są dla nich zagrożeniem???

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szary człowiek 5 5 miesięcy temuocena: 85% 

   Ja mam nadzieję, że jednak do budowy parku nie dojdzie. Jestem za tym, by pozostawić dziki charakter górki - jedyną zmianą, za jaką bym optował, to wyznaczenie jakiegoś terenu dla psów, by nie załatwiały się na całym terenie, a resztę zostawić, jak jest.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~krzysiek 4 5 miesięcy temuocena: 52% 

   obrońcy górki piszą, że się da tam wjechać z wózkiem dla dzieci. może i się da. fiatem 126p też się da podróżować... jedni i drudzy są walnięci. psia górka jest zawłaszczona przez psiarzy. w ciągu dnia może i kupy niektórzy po swoich pupilach sprzątają. ale po zmroku już nie. niby jak to zrobić, jak pies biega wolno, jest ciemno i krzaki? za cholerę tej kupy nie znajdą. teren jest obesrany, przekonywanie mnie że wcale nie jest absurdalne, bo co z dzieckiem wyjdę, to ktoś z nas wraca z psią kupą w najlepszym razie na butach. od 40 praktycznie lat. urzędnicy też są walnięci, bo nie chcą kompromisu. dla osób, które psów się boją, psów nie lubią (mają do tego prawo), dla małych dzieci, teren obecnie jest nieprzyjazny. to nie jest dolina Rospudy, to środek miasta. wystarczy odrobina deszczu i jest błoto, można sobie zęby wybić. teren powinien być zagospodarowany, psy nie powinny biegać po całym terenie bez smyczy.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 3 5 miesięcy temuocena: 75% 

   "Kolejne opóźnienia byłyby śmiertelnym ciosem dla inwestycji. Mogłyby się spełnić obawy przeciwników inwestycji, którzy w budowie parku widzą zniszczenia naturalnego charakteru Psiej Górki." próbuję zrozumieć.. chyba chodzi panu Kamilowi, że mogłyby się ziścić nadzieje tych przeciwników.. bo osobiście, jakbym nie chciał parku, to przesłanki, że parku nie będzie nie byłyby powodem do obaw..

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pomysł 2 5 miesięcy temuocena: 78% 

   1. Kupić sadzonki 2. Posadzić 3. Jest park. Niech urzedasow wiosną do szpadli zagonią. Sadzonka brzozy - 13 groszy sztuka w szkółce nadleśnictwa Drewnica. Trochę ruchu na świeżym powietrzu dobrze zrobi. Zwłaszcza tym z wydziału kultury bo brzuszki rosną a od 2 lat nie robią nic.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kij w mrowisko 1 5 miesięcy temuocena: 69% 

   "Naturalne bogactwo" - które tak chętnie orane jest przez masę psiarzy i ich pupili. To samo w Lesie Kabackim (rezerwacie!) Tam, gdzie mowa o trosce o naturalne bogactwo, nie ma mowy o wybiegu dla setek psów. Jestem przeciwny zarówno robieniu z tej górki parku z wodotryskami, jak i sralni dla psów. Jestem za ochroną tej natury, której co raz mniej. Na pewno można byłoby wyznaczyć tu strefę, do której ludzie i psy mają ograniczony dostęp. W ten sposób teren byłby nadal dostępny, ale z uzasadnionych względów oddzielony od tej chronionej przyrody, której tak ochoczo się broni. Wtedy, te piękne słowa w artykule nie byłyby podszyte hipokryzją

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4962 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022