REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Tak będzie wyglądał Park Polskich Wynalazców. O ile urząd znajdzie wykonawcę

  Tak będzie wyglądał Park Polskich Wynalazców. O ile urząd znajdzie wykonawcę (urząd dzielnicy)

  Dzielnicy nie stać na budowę Parku Polskich Wynalazców. Przynajmniej sądząc po ofertach, jakie przedstawiły ratuszowi firmy budowlane. Najtańsza jest o ponad 2 mln złotych wyższa, niż przewiduje budżet. - To idealny czas na zmiany - komentują obrońcy obecnego stanu Psiej Górki skupieni w grupie protestującej przeciwko tej inwestycji. Burmistrz zapowiada powtórzenie konkursu.

  Pod koniec października władze dzielnicy pochwaliły się przetargiem na budowę Parku Polskich Wynalazców. Dziś radość musi ustąpić rozczarowaniu. Na budowę parku na Psiej Górce zarezerwowano ok. 4,5 mln złotych, tymczasem najtańsza złożona oferta to ponad 6,7 miliona, najdroższa to aż 8,5 mln. Takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał. 

  - Jestem zdziwiony ofertami z rynku. Gdyby to była kwestia 500-600 tysięcy to zastanawiałbym się, czy nie zaproponować przesunięć w budżecie i dołożyć pieniędzy. Ale tu chodzi o 2 miliony złotych, więc musimy unieważnić to postępowanie - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

  Park na dwa razy

  Ratusz nie składa broni. Już szykuje się do nowego przetargu. Zresztą za bardzo nie ma wyjścia - 3,5 mln złotych na park pochodzi z dotacji od samorządu województwa mazowieckiego oraz z byłego Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Pieniądze trzeba wydać w określonym czasie i rozliczyć. 

  Burmistrz Kempa ma już pomysł, jak poradzić sobie z ryzykiem kolejnego nieudanego przetargu.

  - Mam wrażenie, że parę kwestii dotyczących tego projektu jest jeszcze do wyjaśnienia potencjalnym wykonawcą. Było zresztą bardzo dużo zapytań o różne kwestie. W urzędzie odbyło się w czwartek spotkanie w tej sprawie. Zastanawiamy się, czy ewentualnie pewnych elementów parku nie przesunąć do drugiego etapu - stwierdza szef zarządu dzielnicy.

  Na wiadomość o fiasku przetargu na Park Polskich Wynalazców zareagowała grupa mieszkańców "W obronie Górki", która protestuje przeciwko - jej zdaniem - zbyt dużej ingerencji w przyrodę tego miejsca. Lider grupy nie ma jednak złudzeń, że dzielnica zrobi wszystko, by inwestycję rozpocząć.

  - To oczywiste, że będą chcieli zdążyć przed wyborami, żeby było się czym pochwalić - komentuje Mateusz Laszczkowski. - 4,5 mln złotych to absurdalna kwota jak na tak mały obszar. Już dawno temu sugerowaliśmy, żeby zrezygnować z niektórych najbardziej szkodliwych elementów, jak np. jeden z dużych tarasów na szczycie górki, czy też zmniejszyć powierzchnię, która ma zostać utwardzona - dodaje lider grupy protestacyjnej.

  "Kiedyś musi nastąpić koniec rozmów"

  Protestujący mieszkańcy uważają, że nieudany przetarg to idealny moment na zmiany w projekcie parku. Grupa "W obronie Górki" chciałaby jeszcze zaniechania budowy placyku ze spirografem wyrysowanym w podłożu, betonowej podstawy pod siedziska czy przeniesienia podjazdu dla niepełnosprawnych na terenie obecnej łąki w inne miejsce. Zdaniem mieszkańców projekt dzielnicy zniszczy naturalne siedliska małych zwierząt. Domagają się sporządzenia aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej. Urząd chce budować park w oparciu o dokument z 2016 roku, bo uznaje, że do zasadniczych zmian w przyrodzie nie doszło.

  Burmistrz Kempa: - Uwzględniliśmy dziesiątki postulatów mieszkańców. To najbardziej przedyskutowany projekt na Ursynowie! Jestem wdzięczny mieszkańcom za wszystkie uwagi, ale na jakimś etapie trzeba zakończyć rozmowy.

  Nie wiadomo kiedy urząd ogłosi kolejny przetarg. Nie wpłynie to jednak na termin zakończenia budowy parku - przełom października i listopada 2023 roku. Jak poinformował burmistrz, w nowym konkursie terminy nie ulegną zmianie. Budowa parku to jeden z elementów porozumienia koalicyjnego na Ursynowie między Koalicją Obywatelską a stowarzyszeniem Otwarty Ursynów. Pomysłodawcą zagospodarowania terenu tzw. Psiej Górki jest radny Paweł Lenarczyk.

  O tym jak ma wyglądać Park Polskich Wynalazców pisaliśmy w sierpniu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Stefek77 12 10 miesięcy temuocena: 78% 

   Niech haloursynow sprawdzi jaki interes ma Lenarczyk w tym parku. Czemu tak uparcie forsuje te bezsensowną inwestycję? Może trzeba się uważnie przyjrzeć tym firmom które wystartowały w przetargu?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby
  • ~TYLKO szymon 11 10 miesięcy temuocena: 14% 

   cicho trollu - POwski dziadersie

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby
  • ~Werka 10 10 miesięcy temuocena: 33% 

   Jestem za tym parkiem. Szkoda, że teraz się nie udało. Czekam na realizację tego projektu. Wizualizacje i funkcjonalność wygląda dobrze. To może zmienić to miejsce nie do poznania i na zdecydowany plus. Teraz to wygląda jak jakiś busz, który lepiej nie odwiedzać.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 20 wpisy tej osoby
  • ~Zniesmaczon 9 10 miesięcy temuocena: 56% 

   A może te 5 milionów przeznaczyć na wykupienie działek, które przecinają Górki od parkingu do nowo powstałego budynku, a należących do prywatnych właścicieli? Wtedy Dzielnica będzie posiadaczem większego terenu, nie poprzecinanego prywatną własnością... Panie lenarczyk, przecież jeszcze kilka lat temu o to pan zabiegał. Skąd teraz zmiana, że trzeba budować na tym kawałku???

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 11 wpisy tej osoby
  • ~Kronik 8 10 miesięcy temuocena: 73% 

   Te 5 mln to raczej nie wystarczy :-)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby
  • ~Boom 7 10 miesięcy temuocena: 47% 

   A co, nie masz komu ich sprzedać? :-)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 8 wpisy tej osoby
  • ~max 6 10 miesięcy temuocena: 67% 

   Nie wydawać pieniędzy na bezsensowne pomysły, przeciwko którym protestują mieszkańcy. Teraz most przez Wisłę dla pedalarzy za 150 mln i betonowanie zielonej gorki za 20 mln, a za rok - dwa nie będzie żadnych pieniędzy w budzecie!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 13 wpisy tej osoby
  • ~Zet 5 10 miesięcy temuocena: 35% 

   Nie protestują mieszkańcy, ale garstka właścicieli agresywnych psów, którzy chcą bezkarnie wypuszczać je na górce stwarzając niebezpieczeństwo dla innych, szczególnie dla dzieci.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 20 wpisy tej osoby
  • ~Obserwator 4 10 miesięcy temuocena: 42% 

   Nareszcie jest szansa, że będzie tam jakieś ładne zagospodarowanie terenu. Oby jak najszybciej.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 26 wpisy tej osoby
  • ~Ale jaja Ale jaja 3 10 miesięcy temuocena: 78% 

   zróbcie "strefę relaksu" z palet - to tylko niecały milion (za dwa miesiące)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 8 wpisy tej osoby
  • ~Pies z górki 2 10 miesięcy temuocena: 68% 

   A może odłożyć tę niezbędną inwestycję na później skoro budżety samorządowe zostały zmasakrowane przez PIS, Covid i inne zarazy? Tylko czym się będzie chwalił radny Lenarczyk? Tysiącami bezcelowych interpelacji?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 15 wpisy tej osoby
  • ~drr 1 10 miesięcy temuocena: 68% 

   A co tam budować, wystarczy psy pogonić, bo kroku zrobić nie można, żeby nie wejść w gie

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 13 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4722 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022