REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 października 2019, 14:58

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Świat piłki nożnej to wbrew pozorom nie tylko pokazowe mecze. Za każdym zwycięstwem lub porażką kryje się drugie tło, które dostrzec można w fenomenalnych i wartościowych filmach o piłce nożnej. Które pozycje szczególnie zasługują na obejrzenie?

  Najlepsze filmy o piłce nożnej

  Jeżeli dopiero rozpoczyna się przygodę z kinematografią piłkarską, to warto rozpocząć ją od filmu „Will”. Głównego bohatera, nastoletniego Willa, zapomniany ojciec zabiera na finał Ligi Mistrzów. Nie zdradzając zanadto dalszej fabuły, warto dodać, że film ten w gruncie rzeczy jest o miłości – do piłki nożnej, do ukochanego klubu (Liverpool), a także do innych osób.

  Szukając z kolei wiernego odwzorowania losów klubu piłkarskiej, warto sięgnąć również po „United”. Film traktuje o losach Manchesteru United, sięgającego po tytuł mistrza kraju. Wraz ze zwycięstwem przychodzą też olbrzymie kłopoty. Prawdziwa historia zekranizowana z rozmachem i ze świetnym stylem. Wciąż poruszając się w tematyce futbolu brytyjskiego, można zobaczyć dzieło Toma Hoopera pt. „Przeklęta Liga”. Mający swą premierę w 2009 roku, film jest świetnym wyważeniem pomiędzy płaszczyzną scenariuszową i dokumentalną. Dzieło ukazuje football od zupełnie innej strony. Zobrazowana zostaje brutalność tego sportu, występująca zarówno na boisku, jak i poza nim. Jest także przykładem tego, że filmy o piłce nożnej nie zawsze muszą poruszać łatwej tematyki.

  Kinematografia piłkarska z oryginalną fabułą

  Bardzo wiele filmów poświęconych jest losom danego klubu piłkarskiego, najczęściej doskonale znanego. Są też i takie produkcje, które znacznie wychodzą poza dotychczasowy konwenans. Świetnym przykładem może być produkcja „Next Goal Wins” z 2014 roku w reżyserii Steve’a Jamisona i Mike’a Bretta.

  Film traktuje o prawdopodobnie najgorszej drużynie piłkarskiej na świecie – Samoa Amerykańskiego. Losy klubu pokazane są w kontekście unikalnej kultury, historii i klimatu przez wiele osób nieznanego regionu geograficznego. Chociaż jest to film dokumentalny, to dzięki oryginalnemu ujęciu można go oglądać niczym film fabularny.

  Kolejnym, nieco nietypowym, przykładem kinematografii poświęconej piłce nożnej jest dzieło Johna Hustona pt. „Ucieczka do zwycięstwa”. Akcja filmu dzieje się w czasach II wojny światowej, a piłkarskie wyczyny na murawie stają się tłem dla ważnej historycznie fabuły. Warto dodać, że w obsadzie znaleźć można takie nazwiska, jak Deyna, Pele czy Ardiles. Dla starszych entuzjastów piłki nożnej, jak i historii, to pozycja obowiązkowa.

  Tematyka piłki nożnej może być także wykorzystana do zobrazowania bieżących problemów społecznych. Takie wyzwanie postawiła przed sobą polska reżyserka, Katarzyna Adamik. W filmie „Boisko bezdomnych” z 2008 roku ogląda się historię ludzi, którzy pragną podnieść się z dna, w które popadli. Niemający łatwego życia bohaterowie, często posiadający problemy z nadużywaniem alkoholu, postanawiają zorganizować się w drużynę piłkarską, aby reprezentować kraj na mistrzostwach bezdomnych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3504 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020