REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 grudnia 2020, 11:58 komentarzy 31

  (GDDKIA/ K. Nalewajko)

  Czy w górujących nad tunelem POW na Ursynowie dwóch wyrzutniach pojawią się filtry spalin? Wszystko zależy od wyników badań jakości powietrza przed i po uruchomieniu tunelu. Drogowcy właśnie ogłosili na nie przetarg. Decyzje powinny zapaść za dwa lata.

  Jeszcze zanim ruszyła budowa obwodnicy, Ursynów rozpoczął starania, by w tunelu POW pojawiły się filtry spalin, których początkowo w ogóle nie planowano. Protestowali mieszkańcy, organizacje społeczne i polityczne oraz dzielnica z miastem. Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad 4 tys. osób. Ponad 7 tys. mieszkańców zgłosiło swoje wnioski do wojewody, żądając m.in. montażu filtrów. 

  Badania całodobowe przez min. 50 dni

  Dopiero po przeprowadzeniu ponownej procedury środowiskowej, pod naciskiem społecznym, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nakazała, by w tunelu znalazło się miejsce na filtry, bez przesądzania o ich zamontowaniu.

  Teraz, gdy przy wlotach do tunelu znajdują się już dwie 15-metrowe wyrzutnie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza przetarg na pomiary jakości powietrze w sąsiedztwie tunelu.

  Wykonawca dokona wszystkich niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego zgodnie z Postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r.

  W trakcie realizacji wykonawca zbierze dane z rejonu wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali dotyczące stężenia i zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu.

  Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 50 dni pomiarowych w roku w rejonie portali

  - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

  Firma wyłoniona w przetargu dostarczy wyniki badań pomiarów powietrza oraz wykona analizę porealizacyjną dla trasy S2 po oddaniu do użytkowania ursynowskiego odcinka pomiędzy węzłami Puławska a Warszawa Wilanów w terminie ok. 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

  Podpisanie umowy GDDKiA zaplanowała na wiosnę, a więc decyzja w sprawie filtrów powinna zapaść dopiero na początku 2023 roku, a więc za dwa lata.

  Kto obiecywał filtry?

  W czerwcu 2018 roku, jeszcze podczas trwającej kampanii samorządowej, filtry obiecało - choć nie wprost - ministerstwo infrastruktury. W wydanym wówczas oświadczeniu minister Andrzej Adamczyk napisał, że 

  Już w ubiegłym roku (2017 - dop. redakcja) zostały rozpoczęte przygotowania do montażu filtrów, zaś w ostatnich tygodniach w resorcie infrastruktury odbywały się rozmowy na ten temat, które utwierdziły ministerstwo w przekonaniu co do racji mieszkańców Ursynowa.

  Minister obiecał również, że krótko po oddaniu trasy S2 do użytku zostanie przeprowadzona analiza, która "wykaże, jakiego rodzaju wykonanie i montaż filtrów będzie niezbędny".

  - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadzi analizę niezwłocznie po uruchomieniu drogi, nie oczekując na pierwotnie wskazany w decyzji środowiskowej roczny termin jej wykonania - dodawał minister.

  Filtry obiecywali również ursynowianom kandydaci na prezydenta Warszawy: Patryk Jaki oraz Rafał Trzaskowski. Miasto złożyło odwołanie do wojewody od pozwolenia na budowę trasy S2. Zapowiedziało również uruchomienie własnego monitoringu jakości powietrza w rejonie tunelu. Na razie nie został on uruchomiony, a planowane lokalizacje zostały uznane za niewystarczające.

  Filtry potrzebne czy nie?

  Wcześniej, wykonawca ursyniowskiego odcinka POW - firma Astaldi - podkreślał, że montaż filtrów nie jest konieczny, bo jakość powietrza na Ursyniowie się nie pogorszy, a technologie oczyszczania spalin w tunelach są niewydajne i niedoskonałe.

  - Koszty ekonomiczno-społeczne działania takiej instalacji oczyszczającej są wyższe niż korzyści - tłumaczył 7 kwietnia 2017 roku Tomasz Kwieciński, ówczesny zastępca dyrektora warszawskiego oddziału GDDKiA ds. inwestycji, na spotkaniu z mieszkańcami. Żadna zamontowana na świecie podobna instalacja już nie działa - zostały wyłączone właśnie ze względu na znikome efekty. Stężenia spalin są tak niskie, że po prostu nie opłaca się ich eliminować.

  - Siekierki musiałyby wyprodukować więcej prądu, by obsłużyć tę instalację. I to też przyjdzie nad Ursynów - przekonywał wówczas Kwieciński.

  Tomasz Mołdysz, dyrektor kontraktu z Astaldi dodawał: - Nasz główny biznes to tunele, więc jesteśmy na bieżąco. Te instalacje nie dają efektów, a dodatkowo podczas ich pracy powstaje szkodliwy ozon. Filtry mogą kosztować od 50 do 200 mln złotych, w zależności od tego jakie parametry zostaną przyjęte przy ich projektowaniu.

  - Tylko pieniądze liczycie a nasze zdrowie macie gdzieś! - protestowali ludzie. - W 2013 roku ktoś obiecał filtry, podpisał się pod pismem. To jest umowa społeczna - krzyczał jeden z mężczyzn. Tak relacjonowaliśmy to spotkanie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 96

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 12
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 40
   WKURZONY
  • 17
   BRAK SŁÓW

  31Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Niestety racjonalne myślenie jest niepopularne 31 ponad rok temuocena: 50% 

   Jeśli nie zrobią badań porównawczych rok przed oddaniem tunelu to badanie po uruchomieniu nie będzie miarodajne. Może się okazać że filtry będą wypuszczać czystsze powietrze niż jest na zewnątrz tunelu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Niestety racjonalne myślenie jest niepopularne 30 ponad rok temuocena: 0% 

   Jeśli nie zrobią badań porównawczych rok przed oddaniem tunelu to badanie po uruchomieniu nie będzie miarodajne. Może się okazać że filtry będą wypuszczać czystsze powietrze niż jest na zewnątrz tunelu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Niestety racjonalne myślenie jest niepopularne 29 ponad rok temuocena: 100% 

   Prośba do moderatora o usunięcie tego wpisu- kliknęło mi się dwa razy - myślę że racjonalnie jest usunąc ten duplikat.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abcd 28 ponad rok temuocena: 100% 

   Po co jakieś filtry skoro co chwilę pod reklama czy opisem auta na prąd są opinie że to na węgiel? Świadczy to o hipokryzji.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 27 ponad rok temu

   reklamują też pasty do zębów... a jakoś rodakom uśmiech nie wychodzi

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 26 ponad rok temuocena: 62% 

   HEH a jednak miałem rację. "Sznur aut na Przyczółkowej. "Korki są większe niż przed otwarciem nowego fragmentu POW". W poniedziałek po południu na Przyczółkowej przy zjeździe z obwodnicy w kierunku Wilanowa i na ulicy Vogla utworzyły się bardzo duże korki. Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa Artur Węgrzynowicz. - Na odcinku od węzła Przyczółkowa do skrzyżowania z ulicą Vogla kierowcy stanęli w korku, mimo że jest to jezdnia dwupasmowa i prosty odcinek drogi, którego nie przecina żadne duże skrzyżowanie - opisuje Węgrzynowicz."

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 25 ponad rok temuocena: 55% 

   oj tam oj tam. Gdaka przez 7 tygodni przetestuje obecne rozwiązanie, potem przez 7 tygodni pomyśli co z tym zrobić. "Będzie Pan zadowolony" jak mawiają fachowcy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lolelibolek 24 ponad rok temuocena: 97% 

   Po co wyrzucać kasę na badania? Ktoś wierzy, że z tunelu będzie nawiewać czyste powietrze?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 23 ponad rok temuocena: 51% 

   Ale o co wam wszystkim chodzi z tymi spalinami?? Gdy sp. WiceBóg Lech Kaczyński był prezydentem gawiedzi zdegradował drogę z A2 na S2 to wszyscy byli szczęśliwi. Nikt nie chciał autostrady przez Ursynów, to zrobiono ekspresówkę. Z gorszymi parametrami, choć i tak jest na wypasie. Na ekspresówkach filtrów się nie instaluje. Ktoś wam obiecał, że będą? Frajerzy. A obecna obietnica? 50 dni pomiarów po oddaniu do użytkowania? To będzie wyglądało tak: otworzymy tunel, następnie go zamkniemy na 3 m-ce do poprawek gwarancyjnych, a w tym czasie przez 50 dni zrobi się pomiary zanieczyszczeń. Chcecie się założyć?? Gdaka zrobiła 7 sekund zielonego na wyjeździe z POW? To tutaj was nie wykiwa??

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LOL 22 ponad rok temuocena: 20% 

   WICE Bóg?? Jak śmiesz?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krol Kreon Wspaniały 21 ponad rok temuocena: 64% 

   filtry będą bardziej potrzebne przy hostelach

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~o czym tu mówić? 20 ponad rok temuocena: 46% 

   Przecież Jaki to już zalatwil...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rojeski 19 ponad rok temuocena: 78% 

   Trzeba było głosować na naszego Patryka Jakiego to byśta mieli filtry, a tak to se narysujta.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 31 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ha ha 18 ponad rok temuocena: 64% 

   Pozakładajcie sobie fitry na rury wydechowe swoich samochodów

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zzz 17 ponad rok temuocena: 19% 

   silniki diesla w odwrocie , ponad 12 % rynku nowych pojazdów to auta hybrydowe , wkrrótce nastąpi rozwój elektromobilności więc za 2 lata okaże się że filtry nie będą potrzebne

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 16 ponad rok temuocena: 55% 

   Ja już od dawna jeżdżę obiecanym narodowym autem elektrycznym z mojego mieszkania+.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 26 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak jeszcze bardzo młody 15 ponad rok temuocena: 29% 

   W europie, bo na pewno nie w Polsce. U nas udzial nowych to raptem 1,5% po trzech kwartalach. Proste, zwyczajnie nas nie stac i jeszcze dlugo nie bedzie. Nie robilbym tez z tego religii, bo o ile faktycznie sprzedaz hybryd i elektrykow wzrosła to juz ich wyzszy udzial w rynku ogolem wynika takze ze spadku bazy - produkcja i sprzedaz aut ogolem spadly bardzo i w Europie i w samej Polsce w efekcie pandemii. Jak wszystko wroci na swoje poziomy pewnie dopiero po 2022 wtedy mozna bedzie wyciagac wnioski. I jeszcze cos. Te auta jeszcze bardzo dlugo, zwlaszcza w Polsce nie beda ekologiczne.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Możnowładztwo+123lata rozbiorów+2ch wrogich sąsiadów+45lat PRL+rozgrabienie tego co po nim zostało+Kolonia NIemiecka i własna głupota ludzi nienawidzących kraju w którym żyją...no i kaczor i rydzyk i inne wymówki. Bo oczywiście każdy jest winny tylko nie 14 ponad rok temuocena: 0% 

   A ciekawe dlaczego nas nie stać - pomyślał czasem ktoś z Oburzonych Na Wszystko?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 13 ponad rok temu

   Jak znam życie, to nieuszkodzone z Niemiec ze szwagrem tak przygotujem, że nawet elektryki będą kopcić. Polak potrafi

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 12 ponad rok temuocena: 54% 

   Wiedziałem że tak będzie !!! TRUCICIELE .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak jeszcze bardzo młody 11 ponad rok temuocena: 33% 

   Przez Pasadenę (hrabstwo LA), to takie miasto wielkości Ursynowa z podobną tez liczbą ludności, przebiegają 4 autostrady. Wyluzuj dziadek, bo Ci żyłka pęknie i tez bedziesz zwalał na samochody.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 10 ponad rok temuocena: 89% 

   Życzę Ci szczęśliwego Nowego Roku , jeszcze bardzo młody Warszawiaku , żebyś był zdrowy i często pisał na stronce HU . TRZYMAJ SIĘ CIEPLUTKO , CZEŚĆ . Dziadek

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak jeszcze bardzo młody 9 ponad rok temuocena: 20% 

   A ja Ci dziadek zycze jak najwięcej odpoczynku od internetu. Idz na spacer, zażywaj jak najwiecej ruchu. To Ci zdecydowanie lepiej zrobi dla zdrowia fizycznego i psychicznego, niż trollowanie kazdego artykułu o POW, ktora jest najwazniejsza inwestycją drogową dla Warszawy, wyprowadzającą zdecydowanie ruch z miasta prowadząc go obrzeżami. Zamiast sie pchac przez centrum godzinę, dojedziemy z Ursynowa do wielu dzielnic szybko i sprawnie. Jeszcze tylko domknac ring, dokończyc Pulawska bis, zrobic wylotówke na Gdańsk - miasto powinno sie tez wziac w koncu za trase NS. I trzymajmy kciuki za szybkie decyzje dot. drugiego ringu dla tranzytu. Tego nam zycze. W taczu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s 8 ponad rok temuocena: 59% 

   czy ktoś poda mi przykład gdzie na świecie używane są filtry wentylacji tunelu? proszę nie mylić np. z oddymianiem

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 7 ponad rok temuocena: 89% 

   To działa tak: jak jest temat smogu, to trują tylko kopciuchy spod Warszawy. Jak jest temat POW, to okazuje się, że jednak samochody też trują. Taka swoista schizofrenia....

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 6 ponad rok temuocena: 53% 

   Ale jak za 3 lata. Przecież partyk jaki powiedział przed ostatnimi wyborami prezydenta Warszawy, że filtry załatwił. Z tyłu potwierdzal to radny rojeski kiwając łbem. Czyżby obydwaj KŁAMALI? Dla zainteresowanych wpiszcie w google: jaki filtry Ursynów. Wszystko jest na filmiku.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZofiaKazury 5 ponad rok temuocena: 47% 

   Oszuści z PiS wszystko obiecają a później już jest po wyborach i ci źli mieszkańcy Warszawy nie zagłosowali na Patryczka więc niech wdychają spaliny

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 4 ponad rok temuocena: 94% 

   Jak teraz nie zamontują to już ich nie będzie

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 ponad rok temuocena: 50% 

   Nie, to niemożliwe. Przecież Jaki obiecał mieszkańcom filtry. Przecież nie kłamałby, co? :-)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 2 ponad rok temuocena: 74% 

   Zgadzam się z panem z firmy Astaldi, który twierdzi, że montaż filtrów nie wpłynie na czystość powietrza nad Ursynowem. Przy znaczącej przewadze wiatrów zachodnich spaliny z całego odcina autostrady, mniej więcej tak od Al. Krakowskiej albo węzła Opacz, będą rozłaziły się nad Ursynowem ( do tunelu przecież nie wlecą). To one będą zatruwać powietrze w dzielnicy, a nie wyziewy z wysokich wyrzutni tunelu. Te umilą, życie mieszkańcom Wilanowa.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kabaciak 1 ponad rok temuocena: 62% 

   A, to spoko. To niech ich truja tam na Wilanowie. Trzeba było tak od razu, to Ursynów nie domagalby sie filtrow.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5956 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.02.2022 - 25.05.2022