REKLAMAA1-FortSluzew-21-01----31-01-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  REKLAMA

  Miasto odwołało się od decyzji wojewody w sprawie budowy POW. Chodzi o filtry spalin, których nie ma w pozwoleniu na realizację inwestycji. - Zignorowano głosy ponad 7 tys. ursynowian - mówi wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.

  Władze stolicy skorzystały z prawa do odwołania od pozwolenia na budowę, bo nie podoba im się decyzja wojewody w sprawie filtrów spalin na wyrzutniach tunelu POW. Filtry obiecywała władzom Ursynowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 2013 roku, ale po analizach wycofała się z tego.

  - Wstępne wyniki nie wskazują na pogorszenie stanu środowiska w zakresie powietrza zarówno dla roku 2020 jaki i 15 lat później. Po roku od oddania do użytkowania inwestycji drogowej zostanie wykonana analiza porealizacyjna sprawdzająca oddziaływanie drogi na środowisko - mówiła Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

  Zdaniem prezydenta Warszawy zapowiedź o możliwości instalacji filtrów w rok po oddaniu trasy do użytku to za mało.

  - Nasze argumenty zostały kompletnie zignorowanie, nie otrzymaliśmy żadnych informacji, dlaczego inwestor nie został zobowiązany do instalacji tego typu urządzeń, mimo że w przypadku takiej zabudowy jaka jest na Ursynowie, powinny być one stosowane - mówił dziś na konferencji prasowej wiceprezydent Michał Olszewski.

  Miasto podkreśla, że nie jest przeciwne budowie POW i że odwołanie nie opóźni inwestycji, ale "najważniejsza jest ochrona mieszkańców".

  - To nie jest pierwsze tego typu odwołanie. Już dwukrotnie wygrywaliśmy z wojewodą, gdy broniliśmy mieszkańców Białołęki. Wojewoda nie uznał argumentów mieszkańców przy wycince drzew przy kanale żerańskim - przypominał Olszewski.

  Na złożenie odwołania od ZRiD (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) naciskała dzielnica Ursynów.

  - Absolutnie nie zgadzamy się na to, by dopiero po analizie powykonawczej montować te filtry. Mamy doświadczenia z budowy części POW na Zielonym Ursynowie. W 2015 roku były zalecenia powykonawcze, że należy zamontować ekrany akustyczne na wysokości ul. Gawota, a do dziś te ekrany nie są zamontowane. Mamy obawę, że jeśli będzie decyzja ws. filtrów, to być może dopiero nasze wnuki doczekają się ich w rzeczywistości - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Burmistrz kpił z ekspresowego tempa rozpatrywania przez dyrekcję ochrony środowiska i wojewodę wniosków ponad 7 tys. mieszkańców Ursynowa, co zajęło zaledwie 3 tygodnie.

  - Apeluje do pana ministra, aby najważniejsze było zdrowie. Powietrze bez filtrów to powietrze zatrute. Apeluję: zajmijmy się filtrami, póki nie jest za późno. Nikomu nie życzę używania takich inhalatorów, jakiego ja używam od roku przez smog - mówił Krystian Malesa, ursynowski radny i szef dzielnicowej Komisji Architektury i Ochrony Środowiska.

  Malesa zapowiedział, że w lutym na posiedzenie komisji w sprawie konieczności instalacji filtrów spalin na wyrzutniach POW na Ursynowie wypowiedzą się eksperci. O filtry spalin walczą także organizacje społeczne z Ursynowa: Projekt Ursynów, Nasz Ursynów, Otwarty Ursynów i Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa. Również radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie konieczności ich instalacji.

  Minister Infrastruktury i Budownictwa musi rozpatrzyć odwołanie w ciągu 30 dni. Wniosek miasta nie wstrzymuje prac nad budową POW, bo pozwolenie na budowę trasy wydane 28 grudnia przez wojewodę ma rygor natychmiastowej wykonalności. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 50

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 17
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  11Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Stef 11 11 miesięcy temu

   Okazuje się, że filtry zostaną zainstalowane najdalej w ciągu roku od uruchomienia tunelu. Teraz zawalczmy, aby TIRY-y tam nie jeździły, tylko jak obecnie przez most w Górze Kalwarii.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nik 10 ponad rok temuocena: 36% 

   Chyba 7 tys. słoików którzy sprowadzili się na Ursynów niewiedzac o tym że autostrada była w planach od 60 lat!!! Wcześnie psiczyli bo ekranów nie chcieli i żeby tunel zbudowali teraz znowu filtry niech wracają na rodzinne wiochy tam jest zdrowe powietrze i nie zatruwaja normalnym obywatelom zycia

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Don Matteo 9 ponad rok temuocena: 80% 

   Nik, to nie o to chodzi że nie chcemy POW. Ja osobiscie jestem wielkim zwolennikiem. Chodzi o to że mieszkańcy zostali bezczelnie okłamani przez GDDKiA które w 2013 obiecalo filtry żeby zamydlic ludziom oczy, a teraz się z tego wycofuje. Tak się nie robi!!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 8 ponad rok temuocena: 58% 

   Słuchaj co ci powiem Nik , nie ubliżaj ludziom ze wsi , bo tym wpisem pokazałeś , że jesteś delikatnie mówiąc źle wychowany . A co do meritum , argument , że 60 lat temu planowano autostradę w tym miejscu jest mocno naciągany . Ja uważam , że POW można było poprowadzić trochę inaczej . Skoro jednak ma powstać , to powinna być tak zbudowana żeby była jak najmniej uciążliwa dla ludzi . Rodowity Warszawiak

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 7 12 miesięcy temuocena: 43% 

   Warszawiaku rodowity z Lubelszczyzny, nad przebiegiem POW myśleli mądrzejsi od ciebie. To, co ty uważasz, zachowaj dla siebie.

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 6 12 miesięcy temuocena: 50% 

   Do qwr . Potrafisz tylko obrażać , nie będę z tobą dyskutował .

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Przerażony 5 ponad rok temuocena: 72% 

   Poza tym byloby wiecej głosów niż 7 tys gdyby ludzie wiedzieli o zagrozeniu. I głosowanie było w wakacje. Moja mama ma ciężką chorobę pluc, pochp. A mieszkamy 300 metrów obok wylotu tego planowanego tunelu. Taki rok bez filtrów zabije moją mamę.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zły porucznik 4 ponad rok temuocena: 61% 

   A tam zignorowano głosy - nastały po prost czasy, kiedy władza sama sobie wybiera, czyje głosy są ważne, jako rzekome wsparcie dla swoich ideologicznych projektów, a czyje się wyrzuca do kosza, gdyż są niczym więcej jak kwikiem świń oderwanych od koryta albo aborycyjno-ekologicznymi bredniami chorych z nienawiści lewaków. Niestety okazało się, że my, Ursynowianie, którzy boją się o swoje zdrowie i o zdrowie swoich bliskich, jesteśmy niegodni łaski, gdyż najwidoczniej z list z podpisami bije donośny kwik oszalałych eko-lewako-terrorystów, hamulcowych postępu ku wielkiej, wolnej Polsce. Przykre to, lecz chyba prawdziwe.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Don Matteo 3 ponad rok temuocena: 67% 

   Nie wiem tylko jak decyzja wojewody ma się do obecnej polityki rządu - podobno jednym z głównych zadań ma być walka ze smogiem. Chyba że faktycznie na Ursynowie mieszka gorszy sort

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smieszek 2 ponad rok temuocena: 67% 

   Don Matteo podobno jednym z głównych zadań ma być walka ze smogiem. Niezły jajcarz z ciebie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Klara 1 ponad rok temuocena: 71% 

   Zawiodłam się. Projekt Ursynów jest nieskuteczny i sprawę przejmuje miasto. I bardzo dobrze. Dawno powinno było to zrobić

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2136 sekundy
  REKLAMA