REKLAMAA1-CUK-od-14-12-2017-do-14-02-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Mosty Katowice - projekcja tunelu na Ursynowie)

  REKLAMA

  Brak filtrów spalin na kominach wentylacyjnych przyszłego tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy niepokoi mieszkańców. Stowarzyszenie Projekt Ursynów oraz spółdzielnia mieszkaniowa "Wyżyny" organizują akcje informacyjne. Pierwsza z nich odbędzie się już dziś.

  - To niedopuszczalne, aby punktowe wyrzutnie spalin obsługujące ruch do 100 tys. aut na dobę, w żaden sposób nie chroniły mieszkańców osiedla liczącego ponad 200 tys. mieszkańców! - piszą społecznicy z "Projektu Ursynów" w swoim apelu o zamontowanie filtrów na dwóch wyrzutniach, które zlokalizowane będą na krańcach tunelu obwodnicy.

  W 2013 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pisemnie obiecała, że system oczyszczania spalin emitowanych z tunelu zostanie wybudowany. Później zmieniła zdanie. Wykonawca tunelu - firma Astaldi stwierdziła, że emisja spalin będzie tak niska, że nie ma potrzeby instalowania filtrów, poza tym wszystkie działające tego typu systemy są nieefektywne a w dodatku emitują szkodliwy ozon. Firma poparła to wynikami pomiarów i projekcji, które załączono do raportu środowiskowego. 

  - Cały tunel na Ursynowie jest zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi normami ochrony jakości powietrza, jakie wchodzą w życie od 2020 roku - mówił Mateusz Witczyński z Astaldi na kwietniowym spotkaniu z mieszkańcami zorganizowanym przez "Nasz Ursynów". 

  Mieszkańców te argumenty nie przekonują - żądają filtrów spalin, choćby dlatego, że wyrzutnie zlokalizowane zostaną około 150 metrów od bloków - w rejonie straży pożarnej przy Płaskowickiej oraz w rejonie skrzyżowania Rosoła i Płaskowickiej.

  - Już w chwili obecnej w okresach zimowych podczas zalegania tzw. smogu, poziom zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Nie trudno sobie więc wyobrazić, jaki wpływ na zdrowie i życie mieszkańców i odwiedzających szpitale pacjentów, będą miały dodatkowe zanieczyszczenia wynikające z tak dużego ruchu samochodowego. Będzie to wpływ krytycznie szkodliwy - mówi Kamil Orzeł, szef stowarzyszenia "Projekt Ursynów".

  Dziś społecznicy organizują akcję informacyjną dla mieszkańców. Odbędzie się ona przy Metrze Natolin, u zbiegu al. KEN i Belgradzkiej w godzinach od 18:00 do 20:00. Zachęcają też do podpisywania petycji do GDDKiA pod adresem: petycje.internetowe.pl.

  Swoją akcję informacyjną organizują także władze spółdzielni mieszkaniowej "Wyżyny". Za tydzień, 10 sierpnia o godz. 19:00 w Natolińskim Ośrodku Kultury przy ul. Na Uboczu 3 odbędzie się spotkanie ws. wyrzutni spalin. Spółdzielnia zachęca też do wysyłania wniosków do wojewody w ramach konsultacji społecznych.

  - Prosimy o poparcie obu akcji, bo tylko od nas zależy czy nasze dzieci i wnuki będą miały szansę nas przeżyć! - przekonuje SM "Wyżyny".

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~J23 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

   PRECZ Z POW!!!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~artur 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Przez Ursynów to powinna być obwodnica miejska, bez tirów !, z ograniczeniem prędkości jak na Trasie Siekierkowskiej. Tiry powinny jechać, jak obecnie, drogą nr 50 przez Górę Kalwarię i tam też należy zrobić autostradę - za Górą Kalwarią.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom 7 5 miesięcy temuocena: 89% 

   Jak można przez środek takiej ładnej dzielnicy budować autostradę dla tirów. Dotyczy to też Wilanowa.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 6 5 miesięcy temuocena: 17% 

   Ukradnij pomysł innym -> zbierz tysiąc adresów mailowych -> wyślij swój wyborczy spam -> PROFIT

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec 5 5 miesięcy temuocena: 40% 

   demagogia - większość spalin będzie wychodziła wlotami tunelu nie tymi kominami , kominy wentylacyjne będą tylko włączane awaryjnie

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~natolińczyk 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Skąd masz takie informacje? Jedyny sens budowy kominów wentylacyjnych jest taki, aby spaliny były oczyszczane przechodząc przez nie. W przeciwnym przypadku jaki jest sens budowy kominów 50 metrów od wylotu tunelu? 15metrowy komin wiele nie pomoże, pyły i tak spadną w bliskiej okolicy

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s 3 5 miesięcy temuocena: 0% 

   kominy głównie służą oddymianiu podczas pożaru, ilość spalin powoli maleje (przy założeniu że eliminujemy kopcące diesle, jedziemy spokojnie, wprowadzamy auta i autobusy elektryczne, eliminujemy tranzyt tirów)od 10 lat w Europie zaczęto stosować filtrowanie wentylacji tuneli - ale obecnie wycofuje się z tego... a autostrady w innych stolicach bywają np. w Wiedniu

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 2 5 miesięcy temuocena: 82% 

   Realizacja tego projektu w obecnych warunkach ( gęstość infrastruktury, etc.) dlatego, że był "zaplanowany od laty" jest dla dzielnicy degradujące. Te nieszczęsne filtry, to zaledwie niezbędne minimum - listek figowy... A na drugim krańcu powstaną Nowokabacka i węzeł komunikacyjny przy Relaksowej/Wąwozowej - jak żyć Pani Premier, czym oddychać ? ;)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Spiro 1 5 miesięcy temuocena: 50% 

   Dzisiaj mamy koniec A2 na Puławskiej i zapchaną autami Dolinę Służewiecką. Z Puławskiej i Doliny spaliny idą na Ursynów. Kaszana.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1202 sekundy
  REKLAMA