REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 grudnia 2020, 12:08

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Część osób uważa, że z usług fizjoterapeuty powinno się korzystać w trakcie rehabilitacji poważnych urazów ciała. Jednak nie do końca jest to prawdą. Warto zatem bliżej przyjrzeć się zawodowi fizjoterapeuty i dowiedzieć się kiedy można skorzystać z jego usług.

  Fizjoterapeutą nie jest osoba, która ukończyła przyspieszony kurs w weekend. Fizjoterapeutą jest osoba, która posiada wykształcenie medyczne, a program studiów zawiera przedmioty, których uczą się też pielęgniarki i lekarze. Dopiero uzyskanie odpowiedniej wiedzy pozwala profesjonalnemu fizjoterapeucie przywrócić pacjenta do zdrowia. Warto zatem upewnić się przed pójściem do fizjoterapeuty, jaką posiada wiedzę i wykształcenie. Osoby, które nie posiadają odpowiedniego wykształcenia nie mogą wykonywać zawodu fizjoterapeuty. Pan Karol Filip to profesjonalny fizjoterapeuta, który oferuje swoje usługi na terenie Warszawy i zajmuje się wieloma dziedzinami fizjoterapii.

  Kim jest fizjoterapeuta

  Fizjoterapeuta był dawniej nazywany rehabilitantem, czyli osobą zajmującą się terapią chorych przy użyciu różnych bodźców fizycznych, między innymi:

  • gimnastykę leczniczą;
  • laseroterapię;
  • kąpiele lecznicze;
  • pole elektromagnetyczne.

  Ponad 10 lat temu studia rehabilitacji zmieniono na fizjoterapię, a ich absolwenci uzyskują tytuł fizjoterapeuty. Od tamtego czasu nazwa "fizjoterapeuta" została przyjęta jako obowiązująca w Polsce. Zatem również  fizjoterapia stosowana jest jako synonim rehabilitacji. Zawodu fizjoterapeuty uczono się dawniej w szkole średniej lub policealnej, gdzie można było uzyskać tytuł technika fizjoterapii.

  Program studiów fizjoterapii obejmuje także wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, biomechaniki oraz innych nauk medycznych. Natomiast specjalistyczne przedmioty obejmuje tylko program studiów fizjoterapeutycznych. W tym czasie przyszli fizjoterapeuci uczą się o różnych chorobach i ich objawach. Poznają także wskazania oraz przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych. Podczas zajęć studenci uczą się także w jaki sposób porusza się ciało człowieka, oraz w jaki sposób można zapobiec powstawaniu deformacji, zmian zwyrodnieniowych oraz dolegliwości bólowych. Poznają także tajniki badania funkcjonalnego człowieka. Sprawdzają jak poruszają się stawy nóg, rąk, kręgosłupa, miednicy, a także siłę mięśni. Uczą się badać czucie, określać czy pacjent prawidłowo oddycha, siedzi, stoi oraz zmienia postawę ciała. Fizjoterapeuci uczą się także sposobu prowadzenia rozmowy z pacjentem i dobierają odpowiednie ćwiczenia do rodzaju schorzenia.

  Jednak wiedza fizjoterapeuty nie kończy się tylko na ukończeniu studiów wyższych. Jego wiedza powinna być stale pogłębiana poprzez uczestnictwo w dodatkowych kursach i szkoleniach, na których poznaje specjalistyczne metody fizjoterapii stosowane na całym świecie. Niektórzy fizjoterapeuci otwierają własną specjalizację lub rozwijają się naukowo poprzez dalszą naukę, badania co w efekcie pozwala im otrzymać tytuły naukowe.

  Fizjoterapeuta pomaga wrócić do zdrowia, a także podnieść poziom życia osób niepełnosprawnych

  Czym zajmuje się fizjoterapeuta

  Fizjoterapeuta zajmuje się głównie oceną oraz podniesieniem poziomu jakości życia pacjenta, uwzględniając takie strefy oddziaływań jak:

  • prewencja;
  • promowanie;
  • terapia;
  • usprawnianie;
  • rehabilitacja.

  Oddziaływania te mają zapewnić pacjentowi poprawę jego stanu fizycznego, emocjonalnego, psychicznego i społecznego. Zatem fizjoterapeuta zajmuje się fizjoterapią, która ma na celu ocenić możliwości ruchowe i ustalić cele oddziaływań terapeutycznych dążących do poprawy zdrowia i jakości życia.

  Fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem przeprowadza badania diagnostyczne i funkcjonalne w celu weryfikacji i modyfikacji programu fizjoterapii medycznej. Stosuje on metody kinezyterapeutyczne i fizykoterapeutyczne w procesie planowania i realizacji całego procesu rehabilitacji.

  Do fizjoterapeuty należy udać się, aby usunąć przyczynę dokuczliwego bólu 

  Kiedy udać się do fizjoterapeuty

  Fizjoterapeuci zajmują się leczeniem układu nerwowo- mięśniowego, szkieletowego, sercowo- naczyniowego i oddechowego. Najczęściej pacjenci udają się do fizjoterapeutów ponieważ:

  • doznali urazu czaszkowo- mózgowego lub wielonarządowego;
  • uszkodzili staw lub złamali kość;
  • mają stwierdzone zwyrodnienie stawów lub osteoporozę;
  • chorują na przewlekłe schorzenia takiej jak: SM, MPD, SLA, astma;
  • odczuwają ból stawów obwodowych lub kręgosłupa (najczęściej w odcinku szyjnym lub lędźwiowym);
  • przeszli udar mózgu;
  • doznali uszkodzenia rdzenia kręgowego.

  Dawniej skierowanie na fizjoterapię można było otrzymać od ortopedy, reumatologa czy neurologa. Obecnie coraz częściej pacjenci z dolegliwościami bólowymi zgłaszają się prywatnie do gabinetu fizjoterapeutycznego. Działalność fizjoterapii obejmuje:

  • fizjoterapię neurologiczną,
  • fizjoterapię ortopedyczną;
  • korekcję wad postawy;
  • analizę i terapię dolegliwości bólowych narządów ruchu.

  Współcześnie wielu fizjoterapeutów ukierunkowuje swoją pracę na terapię i leczenie poszczególnych schorzeń oraz narządów ruchu i kręgosłupa. Dzięki temu powstają gabinety specjalizujące się w leczeniu i terapii bólu oraz przywracaniu sprawności ruchowych pacjentów.

  Przed wizytą u fizjoterapeuty warto sprawdzić jego wiedzę i doświadczenie

  Jakie usługi oferuje fizjoterapeuta w swoim gabinecie

  Każda fizjoterapia rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Dzięki temu rehabilitant podczas fizjoterapii może zaproponować szereg zabiegów fizjoterapeutycznych dostosowanych do poprawy stanu zdrowia. Wśród usług oferowanych przez fizjoterapeutów możemy wyróżnić:

  • masaż klasyczny - pomaga podczas leczenia bólu, redukuje napięcie mięśniowe oraz poprawia ruchomość stawów;
  • masaż relaksacyjny - jest delikatniejszy od klasycznego, a jego celem jest relaksacja pacjenta oraz pozbycie się dolegliwości bólowych;
  • drenaż limfatyczny - stosowany podczas likwidowania obrzęków podskórnych i wspiera prawidłowy przepływ limfy;
  • rehabilitacja sportowa - masaż sportowy skierowany do osób uprawiających różne dyscypliny sportowe;
  • fizykoterapia - zabiegi fizykalne takie jak fala uderzeniowa, zabiegi ultradźwiękowe, laserowe, krioterapia, pole magnetyczne;
  • techniki powięziowe - zabieg polegający na rozluźnieniu mięśniowo- powięziowym;
  • ćwiczenia- prowadzone przez specjalistę, a następnie samodzielnie w domu.

  Bardzo ważna podczas fizjoterapii jest także pomoc pacjentowi w przypadku amputacji kończyny. Wszelkiego rodzaju formy ćwiczeń, a także nauka prawidłowego funkcjonowania w protezie pozwala przywrócić dawne życie pacjentów. W takich przypadkach ważna jest pomoc fizjoterapeutów, a także psychoterapeutów.

  Aktualnie wielu fizjoterapeutów posiada własny gabinet terapii ruchowej, w którym czeka profesjonalna pomoc oraz konsultacja ze specjalistą. Dlatego wybór odpowiedniego specjalisty jest bardzo ważny szczególnie, gdy chodzi o leczenie i wykonywanie specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych. Terapia u fizjoterapeuty polega nie tylko na zabiegach, ale także na masażu medycznym, który znacząco poprawia stan i jakość życia.

  Artykuł powstał we współpracy z firmą PRM z Warszawy zajmującą się fizjoterapią, leczeniem oraz zapobieganiem bólu.

  Profesjonalna Rehabilitacja Medyczna

  Karol Filip 

  • Al. Solidarności 82b lok. 38 (Wola/Śródmieście)
  • 01-003 Warszawa
  • tel. 535 525 326
  • e-mail: biuro@prm.waw.pl
  Artykuł załadowany: 0.2355 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021