REKLAMAA1-SONARHOME-01-10----31-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 czerwca 2019, 17:56 komentarzy 2

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Dla wielu osób fizjoterapia to przede wszystkim masaże, ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty oraz terapia z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Mało kto leczenie chorób kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, schorzeń w obrębie narządów ruchu, czy aktywizację mięśni w przypadku stwardnienia rozsianego, kojarzy z ćwiczeniami jogi.

  Tymczasem terapia jogą to doskonała, a przede wszystkim efektywna pomoc w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Już jakiś czas temu udowodniono, że klasyczna fizjoterapia i joga mogą iść w parze. Wykazano również, że ćwiczenia jogi są tak samo dobre na bóle pleców czy stawów jak tradycyjna fizjoterapia. Ktoś kiedyś powiedział, że joga powstała po to, aby uwolnić nas od wszelkich napięć, schorzeń i bólu. I faktycznie jest to prawda.

  Joga a zdrowie

  Joga a zdrowie – temat rzeka, gdyż zalety ćwiczeń asan są nieocenione, a plusy jogi można by wymieniać w nieskończoność. Pozytywny wpływ jogi na ludzki organizm udowodniono już dawno temu. Systematyczne uprawianie jogi nie tylko redukuje stres, poprawia krążenie, reguluje ciśnienie krwi, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, czy pomaga w odchudzaniu, ale przede wszystkim leczy dolegliwości związane z kręgosłupem i narządami ruchu.

  Dyskopatia i skolioza? Praktyka jogi pozytywnie wpłynie na mięśnie kręgosłupa, zniweluje bóle pleców i nieprzyjemny dyskomfort, poprawi możliwości ruchowe, a także pomoże skorygować wady postawy. Warto w tym miejscu dodać, że bardzo często tam, gdzie zwykła fizjoterapia nie daje pożądanych rezultatów, joga sprawdza się doskonale. Bo o ile klasyczna yoga ma wieść nas ku wyzwoleniu, pomóc uwolnić się od napięć i przynieść emocjonalną stabilność, o tyle terapia jogą medyczną rozwiązuje problemy natury zdrowotnej.

  Dla kogo joga z medycznego punktu widzenia?

  Zastanawiasz się dla kogo joga będzie dobrym rozwiązaniem? Terapia jogą łącząca pozycje jogi z klasyczną fizjoterapią to propozycja skierowana do osób, które z różnych przyczyn borykają się z problemami w obrębie narządu ruchu. Tego typu terapia polecana jest osobom z problemami kręgosłupa, a więc chorującymi na dyskopatię lub choroby zwyrodnieniowe wynikające z zaawansowanego wieku, a także zmagającymi się ze skoliozą.

  Regularnie wykonywane ćwiczenia jogi pomagają przywrócić sprawność oraz utrzymać ciało w zdrowiu i witalności. Praktykowanie jogi ma bowiem medycznie wykazane działanie stymulujące i regulujące wszystkie systemy ludzkiego ciała – łącznie z systemem nerwowym. Fizycznie joga wzmacnia mięśnie osłabione w wyniku braku ruchu, a pozycje rozciągające umożliwiają uwolnienie ich napięcia.

  Joga w rehabilitacji kręgosłupa

  Zdrowy kręgosłup jest dziś „produktem” deficytowym. Coraz więcej osób i to nie tylko starszych, ale również młodych, cierpi na przewlekłe bóle pleców. Wynikają one zarówno ze zwyrodnień kręgosłupa, jak również prowadzonego stylu życia, który obciąża i nierzadko przeciąża kręgosłup.

  Operacja kręgosłupa nie zawsze jest rozwiązaniem problemu. Przyjmowanie środków przeciwbólowych też ich nie niweluje, a jedynie maskuje. W takich sytuacjach rehabilitacja z użyciem ćwiczeń jogi może przynieść spektakularne efekty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że joga jako system terapeutyczny jest coraz częściej stosowana w rehabilitacji. Trzeba tylko trenować systematycznie i pod okiem doświadczonego terapeuty.

  Odpowiednio dobrane asany – pozycje jogi, działają zarówno profilaktycznie, jak również pomagają w poważnych przypadkach terapeutycznych. Rehabilitacja jogą to nie tylko skuteczna pomoc w leczeniu dyskopatii. Joga kręgosłupa przyczynia się także do ustąpienia dolegliwości typu skolioza, czy chroniczne bóle pleców wynikające z nadmiernego ich przeciążenia.

  Ogromnym plusem jogi jest to, że podczas praktyki, aktywuje się układ nerwowy parasympatyczny, co przekłada się na obniżenie dyskomfortu w postaci dolegliwości bólowych. Jak wiadomo, bardzo często bóle kręgosłupa wynikają z nadmiernego spięcia mięśni. Ćwiczenia jogi sukcesywnie je rozluźniają i rozciągają te mocno przykurczone. Niwelują również uczucie gniecenia, pieczenie i sztywności. Joga kręgosłupa sprawia, że kręgosłup i całe plecy są lepiej ukrwione. Przywrócona zostaje równowaga statyczna i poprawia się krążenie krwi.

  Pacjenci poddawani fizjoterapii jogą szybciej widzą efekty leczenia, a cały proces powrotu do zdrowia i sprawności jest dla nich przyjemniejszy niż w przypadku klasycznej rehabilitacji.

  Joga w terapii ruchu

  Dyskopatia i skolioza to nie jedyne przypadki, w których joga sprawdza się doskonale. Pozytywny wpływ jogi odnotowuje się także jeśli chodzi o stawy i mięśnie. Terapia jogą nie tylko je wzmacnia, ale także podnosi ich wytrzymałość, odżywia i uelastycznia. Joga rozluźnia także elementy wokół mięśni, a więc ścięgna i więzadła. U osób, które cierpią na nadmierne napięcie i skrócenie mięśni, joga pozwala to napięcie zminimalizować. Już po pierwszych zajęciach można zauważyć, że spięte do tej pory mięśnie, stały się rozluźnione, a stawy mają zwiększony zakres ruchu. W pakiecie ćwiczeń jogi przede wszystkim zyskujemy większy komfort poruszania się.

  Joga jako rehabilitacja w SM

  Pacjenci, u których stwierdza się stwardnienie rozsiane (SM) nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Oczywiście odpowiednio dobranej do indywidualnych możliwości. Ćwiczenia rehabilitacyjne pod okiem instruktora, jak również sport uprawiany rekreacyjnie są niezbędne do zachowania sprawności na długie lata. W przypadku osób chorujących na SM, terapia jogą sprawdza się bardzo dobrze.

  Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają niwelować nieprzyjemne objawy choroby. Ponadto, odciążają bolące mięśnie, uelastyczniają stawy, a także zmniejszają sztywność mięśniową i występowanie skurczy. Joga zwiększa zasób energii i tym samym pomaga przezwyciężyć męczliwość. Ma także wpływ na funkcje gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz układ krążenia i oddechowy.

  Rehabilitacja jogą – z kim i gdzie?

  Fizjoterapia jogą to idealna pomoc w leczeniu i skuteczna droga prowadząca do poprawy jakości i komfortu życia. Aby terapia przynosiła widoczne efekty, muszą zostać spełnione przynajmniej dwa kryteria. Pierwszym z nich są profesjonalni instruktorzy. Drugim – systematyczność wykonywania ćwiczeń. Trzeba wiedzieć, że terapii jogą nigdy nie przeprowadzamy na własną rękę.

  Korzystanie z filmików dostępnych w Internecie, też nie jest wskazane, gdyż w ten sposób możemy zrobić więcej złego niż dobrego. Jeśli joga ma leczyć, musimy oddać się w ręce profesjonalistów. Ich wiedza, doświadczenie i umiejętności są niezbędne do tego, aby poprawnie wykonywać ćwiczenia i tym samym osiągnąć zamierzony efekt. Poza tym, profesjonalni instruktorzy zaprojektują odpowiedni zestaw ćwiczeń adekwatnych nie tylko do konkretnej dolegliwości, ale także stopnia jej zaawansowania, indywidualnych predyspozycji, wieku, itp.

  Gdzie praktykować rehabilitację jogą? Dobrze jest rozejrzeć się za profesjonalnym ośrodkiem jogi lub centrum fizjoterapii opartym na jodze, jak np. Yoga Medica. Jest to jedyny taki w Polsce ośrodek fizjoterapii opartej na hatha jodze, gdzie kadrę stanowią dyplomowani i wykwalifikowani w jodze fizjoterapeuci. Ośrodek Yoga Medica prowadzi skuteczną terapię leczącą rozmaite schorzenia kręgosłupa, w tym dyskopatię, skoliozę oraz zmiany zwyrodnieniowe.

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Artykuł załadowany: 0.2751 sekundy
  REKLAMAA2-URZAD-LOKAL---17-10----24-10-2019