REKLAMAA1-VISTULA-07-05----06-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 grudnia 2018, 17:27

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Łuszczyca jest choroba genetyczną, która potrafi solidnie uprzykrzyć życie pacjenta. W wielkim skrócie, polega ona na wytwarzaniu zbyt wielkich ilości naskórka i intensywnym złuszczaniu tych dodatkowych warstw. Wiąże się to nie tylko z przykrymi efektami estetycznymi, ale też ze swędzeniem, pieczeniem, stanami zapalnymi skóry. Leczenie łuszczycy cały czas idzie do przodu, niestety, nadal nie da się całkowicie wyeliminować objawów. Jednym ze skutecznych i często wykorzystywanych sposób leczenia jest fototerapia, czyli terapia światłem.

  Łuszczyca – kilka słów o chorobie

  Objawy łuszczycy dotyczą skóry. Zazwyczaj diagnozuje się ją u osób dorosłych – na skórze tworzą się brunatne grudki otoczone delikatną łuską, a pod ich powierzchnią znajduje się lekko błyszcząca skóra, która krwawi. Na początku choroby zmiany nie są zbyt duże, mają maksymalnie kilka milimetrów. Z czasem niestety zaczynają się rozrastać, nawet do kilku centymetrów średnicy. Miejsca, w których najczęściej pojawiają się objawy łuszczycy, to zgięcia kolan i łokci, a także skóra głowy. Przebieg łuszczycy nie jest jednorodny i zawsze taki sam. U każdego chorego wygląda nieco inaczej, inne zjawiska powodują zaostrzenia. Niekiedy stan skóry poprawia się na dłuższy czas i objawów wcale nie widać, innym razem są one obecne ciągle i bardzo utrudniają życie. Jak leczy się łuszczycę?

  Na czym polega fototerapia?

  Fototerapia to cykl naświetleń skóry chorego, po doustnym przyjęciu substancji fotouczulającej, zwiększającej wrażliwość skóry na promienie UVA. Fototerapię stosuje się w skojarzeniu z rozmaitymi lekami, w tym z retinoidami (pochodne witaminy A). Tradycyjnie fototerapia w łuszczycy wykorzystywała jedynie promieniowanie UVA i UVB. Dziś wykorzystuje się także lampy LED, emitujące niebieskie światło. Zapobiega ono namnażaniu się uszkodzonych komórek i stymuluje procesy regeneracyjne oraz przeciwzapalne. Lampy LED pozwalają na stosowanie fototerapii w domu, poza kliniką czy gabinetem.

  Fototerapia zalicza się dziś do najskuteczniejszych metod łagodzenia objawów łuszczycy. To niezwykle ważne dla pacjentów, niezależnie od pierwotnego nasilenia dolegliwości. Choć terapia skojarzona z retinoidami i innymi lekami powoduje skutki uboczne (wypadanie włosów, uszkodzenie błon śluzowych), jej wpływ na skórę chorego jest widocznie korzystny.

  Leczenie łuszczycy – nowoczesne podejście

  Oprócz naświetlań lampami z powodzeniem stosuje się w leczeniu łuszczycy rozmaite maści. To nie tylko substancje kojące skórę, ale także leki immunosupresyjne, tłumiące gwałtownie reakcje układu odpornościowego. W terapii wykorzystuje się także metotreksat, cyklosporynę A oraz inne substancje. Możliwe jest także zastosowanie leków biologicznie aktywnych, jednak ich stosowanie ma liczne skutki uboczne i obarczone jest sporym ryzykiem.

  Leczenie łuszczycy daje najlepsze efekty, gdy jest procesem kompleksowym. Leki na skórę połączone z retinoidami i naświetlaniem, uzupełnione odpowiednią dietą, może zdziałać cuda. Zmagania z tą dziedziczną chorobą są coraz bardziej skuteczne.

  Źródło: https://febumed.pl/porady/92-Fototerapia-w-leczeniu-luszczycy

  Artykuł załadowany: 0.1533 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-05----10-06-2019