REKLAMAA1-CUK-od-14-12-2017-do-14-02-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Filip Springer na spotkaniu z mieszkańcami

  Filip Springer na spotkaniu z mieszkańcami (KT)

  REKLAMA

  Filip Springer stworzył wnikliwą i subtelnie snutą opowieść o polskich miastach, które po 1999 roku straciły status stolicy województwa. Tak powstało "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast". Autor spotkał się ursynowianami, żeby opowiedzieć o dziesiątkach różnic, ale i kilku podobieństwach, między miastami-bohaterami reportażu.

  Od Suwałk po Wałbrzych, od Słupska po Krosno - Filip Springer zjechał cały kraj na szlaku pracy nad reportażem "Miasto Archipelag". Skupił się na ludziach i ich historiach - omijając sensację i bulwarówkę - przyjrzał się życiu w każdym z 31 odwiedzonych miast.

  - Nie piszę o Koninie, piszę o miastach takich jak Konin. Nie interesowało mnie, dlaczego Siedlce są wyjątkowe. Chciałem wiedzieć, dlaczego Siedlce są takie same jak Częstochowa - tłumaczy Filip Springer, autor książki "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast".

  Springer tworzy mozaikową i wielowątkową opowieść. Rozmawia z przechodniami, zagaja ludzi na dworcach, w sklepach, na ulicy. Dzięki mozolnej i wnikliwej pracy dociera do miast prawdziwych - "bez makijażu".

  - W 2012 roku w Siedlcach otwierano McDonald's. Był ksiądz, była rada miasta i każdy dostał czerwoną różę. Do dzisiaj tego nie rozumiem - żartobliwie wspomina autor.

  Efektem podróży Springera jest książka "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast". Znajdziemy tu Polskę pełną kontrastów, rozczarowania i nostalgii, ale nie tylko. Byłe wojewódzkie to też prężnie rozwijający się biznes młodych, świeża energia i inwestycje, które pchają rozwój miast. Springer widzi niuanse i nie lekceważy ich.

  Jeszcze przed spotkaniem z mieszkańcami udało nam się porozmawiać z autorem. Zapytaliśmy o jego związek z naszą dzielnicą.

  - Mieszkałem na Ursynowie ponad 2 lata. Robiłem wywiad z Markiem Budzyńskim. Miałem taką refleksję, że zabiegi zmiękczające modernizm profesora wpływały na jakość przestrzeni na osiedlu. Oczywiście jest daleko od ideału, ale bardzo widać postęp myśli projektowej Budzyńskiego - komentuje Springer.

  Spotkanie z Filipem Springerem odbyło się w Ursynotece przy al. KEN 21.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Grażynka 2 4 miesiące temu

   Lewak bez wykształcenia urbanistycznego pisze opowiadajki dla lewaków bez wyszktałcenia. Tak to się robi!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bozena 1 4 miesiące temu

   Czyli nasze Suwałki tez w tym są.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.131 sekundy
  REKLAMAA2-NEONOWKA-3tygodnie-od-08-01-do-28-01-2018