Zamknij

Gdzie i kiedy oddać choinki? "Wszystkie zostaną przerobione na biopaliwo"

13:04, 02.01.2019 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 13:16, 02.01.2019
Skomentuj MSO MSO

Cięta czy doniczkowa – nasza choinka może po świętach dostać drugie życie. Wszystkie iglaki, które trafią do altan śmietnikowych od 7 stycznia zostaną przerobione na ekologiczne paliwo, a doniczkowe - dostarczone w odpowiednie miejsce - zostaną wysadzone na terenach Lasów Miejskich.

Nie ma jednego terminu, który zakłada, że ze wszystkich choinek należałoby już zdjąć ozdoby, a drzewko schować lub wyrzucić na śmietnik. Są jednak trzy daty, którymi możemy się sugerować planując rozebranie choinki.

Pierwszym terminem jest święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia. Drugim - pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli. W tym okresie z choinką rozstaje się spora część Polaków. Trzecim i ostatecznym terminem, do którego powinniśmy choinkę rozebrać jest 2 lutego, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. Do tego dnia obecne są drzewka bożonarodzeniowe w świątyniach.

Niezależnie od tego jak długo zatrzymamy świąteczne drzewko, wszyscy się go ostatecznie pozbędziemy. Czy można je po prostu wyrzucić na śmietnik? Okazuje się, że tak.

Ogrzewanie choinkami

W tym roku wszystkie drzewka pozostawione od 7 stycznia w altanach śmietnikowych lub w pojemnikach na odpady wielkogabarytowe, zostaną przerobione na ekologiczne paliwo.

W ramach zbiórki „Ciepło z natury” ze wszystkich dzielnic Warszawy operatorzy odbiorą drzewka, które są oczyszczone z ozdób, lampek i stojaków. Przekazane choinki staną się wysokoenergetyczną zieloną energią, wykorzystywaną do ogrzewania domów bądź produkcji prądu. Zbiórka potrwa do 29 marca.

- Z zebranych choinek pozyskamy bioenergię, która jest bardzo przyjazna środowisku. Myślę, że uda nam się pobić ostatni rekord 1 200 ton zebranych drzewek. Taka liczba pozwala ogrzać w ciągu całego roku około 700 mieszkań o powierzchni 60 m2, bez zanieczyszczania powietrza - mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Zielona energia powstaje z biomasy - spalana w specjalnych kotłach, przy wysokiej temperaturze, emituje mniej gazów cieplarnianych niż węgiel. Pod względem energetycznym 2 tony biomasy równoważne są 1 tonie węgla kamiennego.

Choinki najlepiej więc wystawić w przydomowych i osiedlowych altankach śmietnikowych najwcześniej po Święcie Trzech Króli. Zostaną stamtąd zabrane w terminach odbioru odpadów wielkogabarytowych. Na stronie SITA Polska można się zapoznać z harmonogramem wywozu na poszczególnych ulicach.

Z powrotem do lasu

Iglaki w donicach można będzie przekazać Lasom Miejskim. Zbiórka odbędzie się w dwie kolejne soboty stycznia - 12.01 w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (ul. Rydzowa 1a) oraz 19.01 na ul. Korkowej 170a przy głównej siedzibie Lasów Miejskich.

- Prosimy o przynoszenie drzewek chociaż z igłami. To ważne, żeby jak najkrócej były w mieszkaniu – apeluje Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich.

Aby zwiększyć szanse na zasadzenie drzewka, należy postarać się zachować je w dobrej kondycji. Na stan iglaków pływa m.in. temperatura, w której przebywały. Jeśli już dziś chcemy rozbierać choinkę, warto ją później wystawić na balkon. Istotny jest również stan korzeni drzewka, ponieważ te, które zostały wyhodowane w doniczkach mają dużo większą możliwość adaptacji do warunków leśnych.

[ZT]11338[/ZT]

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%