REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Cztery lata temu w ramach Budżetu Obywatelskiego na dwóch popularnych placach zabaw dzielnica zamontowała plandeki zacieniające miejsca zabaw dzieci. Urząd obiecywał, że będą kolejne, ale od tamtej pory cisza. Tymczasem o osłanianie placów apelują rodzice.

  Tegoroczne lato obfitowało w dni upalne, których z roku na rok jest coraz więcej. Lipcowe i sierpniowe fale wysokiej temperatury są zagrożeniem nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Nawierzchnie placów zabaw potrafią się rozgrzać do niebotycznych temperatur. Podczas pierwszej fali upału - 1 lipca - na powierzchni placu zabaw w parku Jana Pawła II, po którym biegały dzieci z prywatnego przedszkola, zanotowaliśmy aż 61 stopni Celsjusza. Nieco chłodniejsze (ponad 51-56 stopni) były powierzchnie placów na Imielinie czy "Dinozaurach" na Olkówku.

  Zupełnie inna sytuacja była w zacienionych drzewami miejscach zabaw - tam temperatura była zbliżona do temperatury powietrza - 30-33 stopnie Celsjusza.

  Na jednym projekcie się skończyło

  Jeszcze w 2019 roku urząd dzielnicy na dwóch placach zabaw - w parku Przy Bażantarni oraz przy Pala Telekiego na Kabatach zainstalował eksperymentalne osłony przed upałem nad piaskownicami. Jednocześnie obiecywano, że będą kolejne. W 2020 roku z kolei zamontowano konstrukcję na Olkówku i... zapadła cisza. O obietnicach osłonięcia kolejnych placów urząd dzielnicy zapomniał.

  Dziś, gdy mamy do czynienia z coraz bardziej dokuczliwymi falami upałów, nowe konstrukcje byłyby jak znalazł.

  - Takie osłony byłyby bardzo dobrym rozwiązaniem. Bawimy się latem przy Telekiego i rzeczywiście osłony odbijają słońce i dają komfort małym dzieciom, siedzącym w piaskownicy - mówi pani Aneta, mama trzyletniego Oliwierka, która dziwi się, gdy słyszy od nas, że dzielnica zakończyła swój projekt na trzech placach zabaw.

  - Bezwzględnie powinny być montowane, przecież upałów będzie coraz więcej, bo klimat się zmienia - dodają inni rodzice.

  Być może urzędnicy liczyli, że pojawią się kolejne projekty z budżetu obywatelskiego? W każdym razie z kolejnymi osłonami czekali aż trzy lata. Mimo że sami przyznają, że to rozwiązanie się sprawdziło.

  - Wybudowane maty zacieniające zdały egzamin. Po 3 latach eksploatacji nadal nie widać dziur ani pęknięć, mimo że zawieszone są przez cały rok i przypadków skakania po nich przez nastoletnich chuliganów. Są też wykonane z materiału, który nie jest łatwopalny (potwierdziła to próba podpalenia). Jedyną ich wadą jest schodzenie farby z metalowych słupów, do których przykręcone są osłony - mówi rzeczniczka ursynowskiego ratusza Kamila Terpiał.

  Nie tylko plandeki...

  Dopiero w tym roku coś się zmieniło w podejściu ratusza do tematu osłon nad placami zabaw. Materiałowa plandeka zamontowana na słupach pojawi się jesienią tego roku na placu zabaw w parku Jana Pawła II. Odpowiednia konstrukcja stanie tam przy okazji wymianie piaskownicy na nową. Przypomnijmy, to właśnie ten placyk jest - zgodnie z wynikami naszego lipcowego eksperymentu - najbardziej narażony na przedpołudniowy i południowy upał. Niedawno powróciła plandeka nad placykiem na Olkówku.

  Urzędnicy zapowiadają też zastosowanie innych metod chronienia dzieci przed upałem podczas zabawy. Jesienią w parku Lasek Brzozowy posadzone zostaną drzewa, które - gdy podrosną - staną się dobrym naturalnym zacienieniem dużego placu zabaw. Mały plac przy leśnej strefie już teraz jest zabezpieczony przed promieniami słonecznymi.

  O kolejnych inwestycjach tego typu w innych miejscach Ursynowa ratusz już nie wspomina. A ma jeszcze parę placów zabaw. Najbardziej wystawiony na słońce jest maleńki placyk na Imielinie, niedaleko ratusza. Podczas lipcowej fali upałów przed południem zanotowaliśmy na jego powierzchniach temperaturę ponad 51 stopni Celsjusza.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Fan 5 2 miesiące temuocena: 83% 

   Sadzić platany, rosną szybko i same w sobie są atrakcyjne.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Takie czasy... 4 2 miesiące temuocena: 88% 

   A czego oni jeszcze nie przespali ? Za co się ratusz nie chwyci,to "sukces murowany".

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Irfy 3 2 miesiące temuocena: 76% 

   Spokojnie, plandeki będą już w połowie listopada. Dzieci zdążą się pod nimi nabawić do syta, zanim w połowie grudnia władze zamkną place zabaw z powodu "nowej fali pandemii". Za to te, które nie sparcieją i nie pozrywają się pod wpływem śniegu i wichur spokojnie posłużą w kolejnym maju. Później wprawdzie i one się rozpadną, od burz i słoneczka, ale co pozasłaniają, to pozasłaniają :P

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~na na na na 2 2 miesiące temuocena: 78% 

   Ciekawe , czy do Bożego Narodzenia zdążą zakończyć ten park/(parczek) kompaktowy przed Multikinem.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 1 2 miesiące temuocena: 91% 

   W miejsce trawnika dzielnica funduje nam kolejne m2 betonu. Ależ ci nasi urzędnicy się starano...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4923 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022