REKLAMAA1 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 września 2021, 11:10 komentarzy 4

  (Bartosz Dominiak)

  Coraz chłodniejsze noce i powoli żółknące liście to znak, że zbliża się jesień. To również sygnał dla jeży, które już teraz zaczynają przygotowywać się na zimę. Na Ursynowie ruszyła akcja, która ma im pomóc przespać mrozy w spokoju, aż do wiosny.

  Ursynów jest jedną z największych warszawskich ostoi dla jeży. Przed nadejściem zimy te małe ssaki zapadają w hibernację, czyli tzw. sen zimowy. Pozwala to im przetrwać niskie temperatury i brak pożywienia. Dzielnica zaproponowała im kilka wygodnych miejsc do spania, jednak wciąż można zgłaszać kolejne.

  Ursynowski Wydział Ochrony Środowiska ma zamiar zgrabić liście w miejscach, gdzie występują jeże, a następnie ochronić je siatką przed rozwiewaniem przez wiatr. Zabezpieczenie będzie umieszczone na tyle wysoko, aby jeże mogły swobodnie wejść i wyjść.

  - Chcemy zapewnić miejsca, gdzie te sympatyczne zwierzęta mogą przezimować. One się zagrzebują w krzakach i w liściach w sposób naturalny. Postanowiliśmy, aby liście w niektórych miejscach zostawiać - mówi zastępca burmistrza odpowiedzialny za ochronę środowiska Bartosz Dominiak.

  Bezpieczne dla jeży

  Małym ssakom zagrażają późnojesienne porządki w parkach i ogrodach. Usuwanie opadłych liści i gałązek pozbawia je materiału do budowy gniazd hibernacyjnych. Dzielnica, wzorem poprzedniego roku, chce w niektórych miejscach zostawiać liście.

  - Już w zeszłym roku zrealizowaliśmy ten pomysł w parku im. Romana Kozłowskiego. Zrobiliśmy opłotkowanie i zostawiliśmy pod nim ok. 20 centymetrów. Nie sprawdzaliśmy, czy te jeże tam nocowały, bo byśmy je obudzili. Jednak mogę uspokoić, że rozwiązanie jest bezpieczne dla tych zwierząt i nie zahaczą się o tę siatkę - dodaje wiceburmistrz.

  Własne pomysły na miejsca bytowania jeży można zgłaszać do dzielnicowego Wydziału Ochrony Środowiska na adres: wos@ursynow.pl. Nawet jeżeli teren znajduje się pod opieką spółdzielni mieszkaniowej, ratusz postara się zadbać i o ten fragment jeżowych azyli.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

  • 25
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Jurek 4 miesiąc temuocena: 0% 

   U mnie w ogródku przy bloku jeżyki zawsze nocują i zimują. Z dala od psich pysków, bo mają ogrodzenie i sporo gęstwin. Płoszą też szczury, raz byłem świadkiem jak jeż na szkodnika huczał aż wypłoszył.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 3 miesiąc temuocena: 0% 

   Trzeba być kretynem ,żeby lubić jedne zwierzęta i nienawidzić innych

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 2 miesiąc temuocena: 86% 

   Aby tylko psiarze ze swoimi ujadającymi szczurkami i tymi większymi- krówkami, nie rozkopali tych azyli w drobny mak swoimi pupilami...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paulo 1 miesiąc temuocena: 80% 

   Tylko jak namówić jeże, żeby spędziły w tych azylach zimę? :-)

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.457 sekundy
  REKLAMAA2 ROSSO 28.09.2021 - 27.10.2021