REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 17.11.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 października 2021, 15:42 komentarzy 2

  (GS)

  To już pewne. Skrzyżowanie al. Legionów Piłsudskiego z ul. Puławską będzie nosiło nazwę "Wolnej Białorusi". Pod wiaduktem POW zawisła dziś białoruska flaga i symboliczne tablice. 

  Białorusini walczą z reżimem Łukaszenki. Dotychczas w żadnym mieście nie pojawił się symbol wolności naszych wschodnich sąsiadów. Kilka miesięcy temu działacze Centrum Białoruskiej Solidarności, Inicjatywy Wolna Białoruś oraz ruchu Polska 2050 zgłosili pomysł nadania jednemu z rond na Ursynowie nazwy "Wolnej Białorusi".

  We wrześniu ten temat został poruszony podczas ursynowskiej sesji rady dzielnicy. Radni byli zgodni, że takie rondo powinno powstać w naszej dzielnicy i przekazali swoją uchwałę do władz Warszawy. Podczas czwartkowej (14.10) sesji rady miasta samorządowcy jednogłośnie przyjęli postulat ursynowskich radnych. Rondo dedykowane "Wolnej Białorusi" powstanie na skrzyżowaniu wiaduktu Południowej Obwodnicy Warszawy i Puławskiej.

  - Nasz sąsiad jest ofiarą wyjątkowo ponurej, ale też krwawej dyktatury. Ta dyktatura przybierała coraz ostrzejsze formy. Zarówno ze względu na naszą długą wspólną historię jak i na nasze najnowsze doświadczenia, Białorusi należy się wszelka pomoc i wsparcie. Zarówno takie konkretne, ale i takie symboliczne, jakiego chcemy udzielić tym razem - mówił podczas sesji stołeczny radny Koalicji Obywatelskiej Kacper Pietrusiński.

  Nad rondem zawisła dziś biało-czerwona flaga

  W piątkowe popołudnie pod rondem "Wolnej Białorusi" zebrało się kilku ursynowskich radnych, przedstawiciele Wolnej Białorusi, Centrum Białoruskiej Solidarności, Inicjatywy Wolna Białoruś oraz stowarzyszenia Polska 2050. Wnioskodawcy podkreślali symboliczny wymiar tej lokalizacji - kierowcy jadący drogą S2, która prowadzi w kierunku białoruskiego Brześcia, będą przejeżdżać przez Warszawę właśnie przez rondo "Wolnej Białorusi"

  - Chciałbym bardzo podziękować za ten gest wsparcia w naszej drodze do wolności. To ogromna nadzieja dla tych Białorusinów, którzy walczą o wolność, w naszym kraju, jak i tych, którzy będą jechali na Białoruś właśnie tą drogą. Gdy przejadą przez to rondo będą wiedzieli, gdzie zmierzają - do wolnej Białorusi - mówi Valery Kavalauski, szef gabinetu prezydent-elekt wolnej Białorusi, Switłany Cichanouskiej.

  Ursynowscy samorządowcy, solidaryzując się z Białorusinami, przypomnieli o wciąż trwających walkach za wschodnią granicą. 

  - Dziś reżim Łukaszenki nie tylko pokazuje, na co go stać względem więzionych i prześladowanych obywateli Białorusi, ale również świadomie wywołuje kryzys migracyjny na naszej wschodniej granicy. Niech żyje Wolna Białoruś! - mówi ursynowski radny Paweł Lenarczyk, członek warszawskiego zarządu Polski 2050.

  Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy unieśli białoruskie flagi i zaśpiewali wraz z zakazanym na wschodzie Wolnym Chórem białoruskie pieśni patriotyczne. Oficjalna tablica z nazwą "Wolnej Białorusi" pojawi się na rondzie najprawdopodobniej za ok. 2-3 tygodnie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mariuszuuu 2 miesiąc temuocena: 95% 

   No od razu mają więcej siły do walki z dyktatorem :) Puste nic nie znaczące gesty, byle się pokazać że coś się niby robi.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Monika c 1 miesiąc temuocena: 15% 

   Brawo radny Paweł Lenarczyk

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4122 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021