REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Nieregularne miesiączki mogą mieć bardzo różne przyczyny, a ich skutki mogą być groźne dla zdrowia kobiety. O tym dlaczego tego problemu nie należy bagatelizować rozmawiamy ze specjalistą z Centrum Medycznego „Boramed”.

  Aż 20% pacjentek boryka się z nieprawidłowymi krwawieniami miesięcznymi. Nieleczone mogą prowadzić m.in. do zaburzeń płodności lub niedokrwistości. Jakie mogą być ich przyczyny i jak je leczyć, mówi dr. n. med. Wojciech Majkusiak, który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

  Kiedy możemy mówić o nieregularnym miesiączkowaniu?

  Dla kobiet w wieku rozrodczym regularne miesiączkowanie jest wykładnikiem ogólnego dobrego zdrowia. Cykliczny hormonalny rytm wyznaczają przewidywalne krwawienia miesiączkowe, które u kobiet w wieku rozrodczym pojawiają się co 21-35 dni. Dwie trzecie kobiet miesiączkuje co 28 ± 3 dni.

  Czy problem nieregularnych miesiączek wstępuję często u Polek? Jakie są jego najczęstsze przyczyny?

  Nieprawidłowe krwawienia miesięczne są przyczyną zgłoszenia się do lekarza przez około 20 % kobiet. Brak miesiączki jest następstwem określonej nieprawidłowości układu rozrodczego lub przewlekłej choroby.

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą wskazywać na problemy związane z układem rozrodczym, np. przedwczesne wygasanie czynności jajników, zaburzenia budowy jajników i macicy lub mogą być wczesnym objawem chorób ogólnych, np. niedoczynności tarczycy, zaburzeń w funkcjonowaniu podwzgórza i przysadki mózgowej, nadnerczy.

  Nieprawidłowości te mogą także wynikać z nadmiernego stresu, diety, nadmiernego wysiłku fizycznego oraz towarzyszyć chorobom takim jak cukrzyca czy otyłość.

  Czym takie zaburzenia mogą skutkować?

  Nieregularne lub nieprawidłowe miesiączkowanie może skutkować np. zaburzeniami płodności, przerostem i rozrostem błony śluzowej macicy, obfitymi krwawieniami i niedokrwistością.

  Jak należy je leczyć?

  Zarówno krwawienia czynnościowe (czyli te, które występują w wieku rozrodczym bez uchwytnej przyczyny organicznej inaczej anatomicznej) oraz krwawienia z przyczyn organicznych (np. mięśniaki macicy, polipy błony śluzowej) powinny być leczone. Celem postępowania jest zapobieganie nieprawidłowemu rozrostowi błony śluzowej macicy oraz przywrócenie prawidłowych miesiączek.

  Kluczem do prawidłowego leczenia jest ustalenie przyczyny nieprawidłowych krwawień i może polegać na usunięciu nieprawidłowych zmian np. polipa endometrium lub zastosowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych w przypadku nieregularnych owulacji z obfitymi krwawieniami czy też wdrożeniu zmian stylu życia.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca marca i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.3059 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020