REKLAMAA1 Magical MONTESSORI 27-11-2020 - 25-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 października 2020, 16:44 komentarzy 21
  Król Jagiełło już nie lubi Ursynowa?

  Król Jagiełło już nie lubi Ursynowa? (SK)

  Tak chudego budżetu inwestycyjnego na Ursynowie nie było od lat. W przyszłym roku stolica będzie zaciskać pasa, a wraz z nią nasza dzielnica. Pieniędzy na szkoły, komunikację czy zieleń nie zabraknie, na razie jednak miasto wstrzymuje się z inwestycjami. Burmistrz zapowiada, że w połowie przyszłego roku uda się dosypać grosza do inwestycyjnego worka i nie będzie tak źle. Opozycja wzywa, by oszczędności urząd zaczął od siebie.

  Ursynowscy radni dyskutowali o projekcie budżetu dzielnicy na przyszły rok. Dzielnica dostanie od miasta ponad 626 mln złotych - czyli więcej niż w ubiegłym roku. Gdzie więc kryzys, o którym ciągle słyszmy?

  W skali całej Warszawy z pewnością jest widoczny już dzisiaj. Dochody z podatku PIT spadły o 233 mln, sprzedaż biletów w komunikacji miejskiej o 203 mln, podatek od firm o 126 mln, podatek od czynności cywilno-prawnych o 36 mln i - last but not least - deficyt systemu gospodarki śmieciami wynosi gigantyczne 635 mln. Razem stolica straciła w tym roku 1,23 miliarda. A jeszcze musi zapłacić o 100 mln wyższe "janosikowe" (1,3 mld zł). To musi się odbić na przyszłorocznych wydatkach. 

  Okazuje się jednak, że w dzielnicach w 2021 roku nie będzie tak źle. Prezydent Rafał Trzaskowski nie chce oszczędzać na wydatkach bieżących, a budżet zaplanowano tak, aby - na przykład - na utrzymanie szkół, przedszkoli czy żłobków pieniędzy było nawet więcej - na Ursynowie o 22 mln więcej.

  Rzeź inwestycji

  Prawdziwa rzeź, przynajmniej na etapie projektowania budżetu, nastąpiła w inwestycjach. Lista tych powyżej 100 tys. liczy zaledwie 19 punktów, z czego większość to kontynuacja już rozpoczętych, m.in. rozliczenie praktycznie zakończonej już budowy szkoły i przedszkola przy ul. Zaruby na Kabatach czy odszkodowania związane z budową ul. Rosoła. O zapowiadanych niegdyś pływalni na Kajakowej czy pełnowymiarowym obiekcie sportowym na razie można zapomnieć.

  W sumie na inwestycje w 2021 roku pójdzie z kasy Ursynowa 21 mln złotych, choć to suma zadeklarowana przez burmistrza. W papierach budżetowych na razie jest tylko 10,7 mln. W porównaniu do wstępnych projektów budżetów z lat ubiegłych to prawdziwa zapaść. Rok temu ta kwota sięgała 47 mln złotych, w najgorszym pod tym względem roku 2014 wyniosła 15,2 mln złotych.

  - Dopiero w pierwszej połowie 2021 roku ma być rozmowa o Wieloletnim Planie Finansowym do 2023 roku. Zapowiedziany algorytm podziału środków będzie bardzo korzystny dla Ursynowa: 75% środków będzie dzielona wg liczby ludności dzielnic, a 25% wg wielkości. W obu przypadkach jesteśmy na 3. miejscu wśród 18 dzielnic - mówił burmistrz Robert Kempa na wtorkowej sesji rady dzielnicy.

  Dodawał, że zaledwie 10 mln we wstępnym projekcie to efekt "wyprzedzenia planu inwestycyjnego, w którym prawie nic nie zostało". Nowe perspektywy dla dzielnicy ma otworzyć nowy plan na lata 2021-23. Prezydent Trzaskowski, ze względu na epidemię i spadek dochodów, zapowiedział go na połowę przyszłego roku, gdy sytuacja budżetowa miasta będzie klarowna i wiadomo będzie na co można sobie pozwolić.

  Burmistrz spodziewa się więc, że do zapowiedzianych 21 milionów dojdą następne, a wiosną będzie można z otworzyć worek pomysłów na nowe inwestycje. Choć bez szaleństw, jak w poprzednich latach, gdy dzielnica wydawała nawet po 100 mln rocznie.

  "Tych synekur jest całkiem sporo!"

  Zazwyczaj doroczne debaty nad projektem budżetu dzielnicy miały długi i burzliwy przebieg. We wtorek było inaczej. Projekt budżetu krytykowali wyłącznie radni opozycji ze stowarzyszeń lokalnych. 

  - Na samych dyrektorów licznych biur w urzędzie miasta podatnicy wydają ponad 6 mln złotych, nie mówiąc już o ponad 20 spółkach z radami nadzorczymi. Tych synekur jest całkiem sporo! Może warto zacząć oszczędności od siebie? - pytał Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów.

  Radny Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa dopytywał z kolei, dlaczego, skoro jest kryzys, o 400 tys. złotych rośnie w przyszłym roku fundusz wynagrodzeń w urzędzie dzielnicy. - Czy przewidziano jakieś podwyżki? - pytał.

  W odpowiedzi burmistrz Kempa wyrecytował kwotę swojego wynagrodzenia netto: "6 tysięcy sześćset kilkadziesiąt złotych". 

  - Rozumiem, że populizm powoduje, że trzeba zadawać takie pytania - karcił radnych Kempa. - Nie mówimy o Misiewiczach tylko o ludziach kompetentnych, którzy powinni dobrze zarabiać. Niemniej, prezydent dostrzega problem związany z etatyzacją w urzędzie i są zapadła decyzja o analizie liczby biur. Etatyzacja została zamrożona na poziomie -4% - mówił.

  Co do urzędu dzielnicy - podwyżek raczej nie będzie. Będą za to liczne odejścia urzędników na emeryturę, stąd wyższy fundusz płac uzwględniający odprawy. Tak tłumaczył to szef zarządu dzielnicy.

  Lista inwestycji na 2021 rok

  Ponad 30 proc. z szuflady inwestycyjnej pójdzie na budowę i rozbudowę szkół. Wspomniana szkoła przy Zaruby pochłonie jeszcze 4 mln. Prawie 2 mln pójdą na remont budynku po gimnazjum przy ul. Lokajskiego, którym zarządza podstawówka nr 340. Po remoncie przeprowadzi się tam Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna z Migdałowej. Za te środki miała być budowana hala szermiercza przy Lokajskiego, ale niedawno radni zatwierdzili ich przesunięcie. Nie bez protestów środowiska sportowego oraz radnych opozycji. Poprawka Antoniego Pomianowskiego, by cofnąć tę decyzję nie przeszła.

  W przyszłym roku kontynuowana będzie rozbudowa szkoły przy ul. Mandarynki (dodatkowe remonty patio i dachu nad halą sportową za 770 tys. złotych) oraz podstawówki przy Dembowskiego (500 tys. zł).

  Znakiem czasów jest przeznaczenie co czwartej złotówki na zieleń i ekologię: powstanie Park Polskich Wynalazców (2 mln), za 880 tys. staną butelkomaty, a kilka milionów pochłoną nasadzenia nowej zieleni i program zamiany betonu na zieleń. Za 900 tys. wyremontowany zostanie popularny plac zabaw Dinozaury na "Olkówku".

  Nowością jest rozpoczęcie przygotowań do budowy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Ośrodek ma stanąć przy ul. Belgradzkiej, obok wybudowanego za pieniądze z budżetu obywatelskiego ośrodka wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Budowa nie ruszy jednak w 2021 roku, a w roku następnym. W ciągu kilku miesięcy ma powstać projekt.

  Przy Karczunkowskiej u zbiegu z Buszycką powstanie nowe Miejsce Aktywności Lokalnej, czyli nowoczesna świetlica dla sąsiadów. Budynek zostanie wyremontowany za 160 tys. złotych. W przyszłym roku wybudowane zostaną ulice Flamenco i Mazura na Zielonym Ursynowie. Zapłacą za to deweloperzy - 1,77 mln złotych. Powstanie też łącznik między Gajdy a Farbiarską.

  Po inwestycjach, które niegdyś obiecywano - np. pełnowymiarowym boisku czy pływalni na Kajakowej - słuch na razie zaginął. Miejsca na stadion wciąż brak, a o tym czy basen na Zielonym Ursynowie jest priorytetem najbliższych lat zdecydują radni w przyszłym roku, gdy powstanie już plan inwestycyjny stolicy.

  LISTA INWESTYCJI W 2021 ROKU WG. WSTĘPNEGO PROJEKTU BUDŻETU - źródło: urząd dzielnicy

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  21Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ursynów tu mieszkam 21 miesiąc temuocena: 86% 

   Wydatki na pensje rosną, a efektywność urzędników spada. Od 2019 r. czekamy na zaświadczenia o przeksztalceniu użytkowania wieczystego! Czy ktoś tam wreszcie zrobi porządek?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 20 miesiąc temuocena: 83% 

   ale na osłupkowanie całych jezdni/chodnikow jakos nie zabraklo???? właśnie pojawily sie obok mnie nowe "pikne" slupeczki...takie całe brązowe.... Jak na moja rodzine przychodza chude lata to, kulson, nie wywalam kasy na nowe plytki w przedpokoju tylko zostawiam ją na żarcie dla rodziny..

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Łolaboga 19 miesiąc temuocena: 100% 

   Jak projekty do budzetu partycypacyjnego wygrywaly z kwota po maks. kilkaset tysiecy a burmistrzunio dosypywal do nich dodatkowe kolejne dwa, trzy razy tyle juz z budzetu dzielnicy, to niech sie teraz nie dziwi, ze z kasą krucho

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wsx 18 miesiąc temuocena: 87% 

   Pogonić wieśniaków z gminy Piaseczno z naszych szkół i przedszkoli, oraz słoików, którzy nie płacą podatków w Warszawie. Dlaczego z naszych podatków ma być wszystko finansowane? Sprawdzić ile dzieci za łapówę jest przyjmowane do przedszkoli.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Żorż 17 miesiąc temuocena: 83% 

   Don Fekalio wydał kasę na palety, kozy i wiklinę, no to tera rezerwy ni ma. A oszczędzanie oznacza sięgnięcie do naszych kieszeni. Ile będziecie teraz płacić za śmieci? Śmieję się wam w twarz, głpcy jesteście, że na niego głosowaliście.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kogo 16 miesiąc temuocena: 60% 

   smieci to akrat sprawa jarka z zoliborza i jego kompanow ... tak uchwalali ustawy ze kowalski doplaca do smieci firm (dopiero teraz weszla nowelizacja) po drugie cały czas umozliwia sciaganie tabunow ukraincow do pracy przez agencje pracy tymczasowej (dostaja dotacje) a w kolejce jest ustawa o wsparciu białorusinow ktorzy przyjada do polski (kwota 2700 netto miesiecznie) przy czym roznicy za bardzo nie ma miecy bialorusia aa polska i tam i tu milicja rezimowa jest przeciwko narodowi

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Michał 15 miesiąc temuocena: 97% 

   Półtora miliona poszło w d.... (same koszta eksploatacyjne lokalu po Straży miejskiej) i nie widać, żeby coś w tym temacie uległo zmianie. Tak więc pie...nie o oszczędnościach to mit. Niech osoby odpowiedzialne za taki stan rzeczy wezmą się wreszcie do pracy, za którą biorą pensję z naszych podatków. Obecna władza potrafi tylko bezsensownie wydawać NASZE pieniądze- chociażby przykład 16 milionów od SM Na Skraju. Ale towarzystwo wspólnej adoracji jest z siebie zadowolone ;/

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Richelieu 14 miesiąc temuocena: 72% 

   Hala szermiercza czyli flagowy projekt naszej kochanej koalicji nie ma już racji bytu? 3,1 mln złotych to 0,5% budżetu naszej dzielnicy. Ale wmawia się nam, że się nie da. A przecież program wyborczy, ulotki i plakaty z poprzedniej kampanii wyborczej nie zniknęły. Burmistrz Kempa, pan radny Wojciechowski czy radna Krajewska chyba zapomnieli o zwykłej ludzkiej przyzwoitości i ciężko pracują, żeby oddać "władzę" towarzyszom od prezesa z Nowogrodzkiej.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szarak 13 miesiąc temuocena: 33% 

   Hala szermiercza należąca do miasta stoi przy ul. Merliniego. Po co budować drugą? Czyżby terytorialsi mieli szable zamiast karabinów dostawać?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miecz 12 miesiąc temuocena: 88% 

   @Szarak. Po co budować Orliki czy inne boiska skoro są stadiony Legii, Polonii i Narodowy.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tres amigos 11 miesiąc temuocena: 82% 

   Do następnych wyborów jeszcze daleko, więc mogą ciąć co tylko chcą. No i mają covidową wymówkę na wszystkie swoje głupie decyzje. A przed wyborami sobie przypomną o dawnych obietnicach, pomydlą nam oczka i ciemny ludek wszystko kupi. Kiedy my wreszcie dorośniemy i przestaniemy wierzyć tej bandzie darmozjadów i obiboków? Oglądał ktoś XXIII sesję rady dzielnicy? Można znaleźć na youtube - nie polecam dla ludzi o słabych nerwach. Oscar za reżyserię dla burmistrza. Złota Palma dla przewodniczącego.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ela54 10 miesiąc temuocena: 70% 

   Fajnie, ze powstanie nowy park przy Szolc.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kazur 9 miesiąc temuocena: 59% 

   Kempa zapewne ma się za kompetentnego :))) Oczywiście, tak jak każdy z POpapranej ferajny, z Kierwińskim, Trzaskowskim i Budką na czele. Głupi-głupszy-najgłupszy w kolejności dowolnej.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 8 miesiąc temuocena: 51% 

   Dyskusja z Tobą mija się z celem .

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 19 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SzachMat 7 miesiąc temuocena: 68% 

   Kazur - ważny jest punkt odniesienia. W porównaniu z pisowcami są mocno do przodu. Jak patrzę na dziadka Jarka, pinokia „NieMaWirusa” Morawieckiego czy moich ulubieńców - posła Czarneckiego czy Czarnka to nie wiedziałem ze można tak nisko zjechać z IQ.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 30 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 6 miesiąc temuocena: 71% 

   @W(BJS) - wiesz, Kazur jak każdy z Kazoorian myśli inaczej :-) Ludzie o odmiennym typie świadomości ściśnięci w kilku blokach. Ale razem są szczęśliwi, przynajmniej do czasu, gdy w końcu przedłużą Belgradzką :-))

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~krul 5 miesiąc temuocena: 31% 

   I strefa motyli wolnych od rozumu natychmiast!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zwolennik PiS 4 miesiąc temuocena: 45% 

   Kluczową kwestią jest otwarcie Ursynowskie Centrum Kultury! Musimy jak najszybciej wybrać dyrektorkę! Ona musi dostać minimum 10 000 netto. Do tego przynajmniej 10 osób na etatach i 4 cieci i 3 sprzątaczki. Musi ruszyć natychmiast!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Normalny 3 miesiąc temuocena: 53% 

   No jak byście mogli w tym PiS-ie to i tu posadzilibyscie swojego co? Bez kompetencji, bez wiedzy, bez doswiadczenia. Za to ważne ze swój. Ze z pisu. I dodatkowe punkty za to jak jest czyimś pociotkiem. To jest właśnie sedno dobrej, dojnej zmiany

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Michał 2 miesiąc temuocena: 97% 

   Normalny. a platforma jest inna? ...Chłopie bajki opowiadasz. Zobacz co się wyczynia od jakiegoś czasu w ursynowskim ratuszu. Stanowiska rozdawane w zamian za spokój burmistrza, bo efektów pracy brak (chyba, że efektem ma być ilość wydawanych bez sensu pieniędzy i samozadowolenie wiadomych).

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 28 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 1 miesiąc temuocena: 88% 

   >>>a platforma jest inna?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2382 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021