REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Inauguracja sezonu grillowego za nami. Polana w Lesie Kabackim była pełna amatorów ognisk na świeżym powietrzu. Nie brakuje amatorów tej formy spędzania czasu również wśród mieszkańców bloków. Za rozpalenie grilla na balkonie można trafić… nawet za kratki.

  Ciepłe dni nierozerwalnie łączą się w polskiej kulturze z grillowaniem na świeżym powietrzu. Ci, którzy są szczęśliwymi posiadaczami domu z ogródkiem, nie muszą obawiać się sankcji. Mieszkańcy bloków są jednak na cenzurowanym. Grill na balkonie może kosztować nie tylko mandat, ale w skrajnych przypadkach nawet… wyrok sądu.

  Polskie przepisy prawne nie zabraniają grillowania na balkonie, ale istnieje cały szereg ustaw i rozporządzeń, które w przypadku rozpalania grilla na tarasie mogą mieć zastosowanie. Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010r. (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719), które reguluje przepisy przeciwpożarowe we wszystkich nieruchomościach. Wykroczenie przeciwko temu zapisowi może się skończyć mandatem w wysokości do 500 złotych, ale Kodeks Karny mówi również, że: "kto stwarza zagrożenie pożaru wielkich rozmiarów podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat." 

  Już w 2005 roku Sąd Apelacyjny powołując się na art. 144 Kodeksu Cywilnego orzekł, że: właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, co oznacza, że grillowanie jest czynnością, za którą grozi mandat.

  W skrajnych przypadkach spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa można walczyć o usunięcie lokatora albo wysokie sankcje karne. Jak to możliwe? Wyjątkowo opornego na upomnienia mieszkańca można pozwać na mocy artykułu 16 ustawy o własności lokali (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388). Wszystko to jest jednak ciągle szukaniem rozwiązań dookoła, bo nie ma jasnego, jednoznacznego zapisu na temat grillowania na balkonach.

  - Niestety, polskie prawo w żaden sposób nie ułatwia nam sprawy. Z uciążliwością musimy radzić sobie sami - mówią pracownicy spółdzielni "Ursynów". W większości regulaminów spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych znajdziemy zapis, który jasno określa zakaz grillowania i kary, jakie mogą spotkać amatorów grillowanej karkówki.

  - Regulamin spółdzielni jasno zakazuje rozpalania grilla na balkonie. Jeśli mimo wszystko ktoś łamie przepisy, wzywamy Straż Miejską i inne służby. Na szczęście, takie sytuacje zdarzają się sporadycznie - mówi Mariusz Kalbarczyk ze spółdzielni "Stokłosy".

  Druga strona sprawy, to przepisy pośrednio związane z grillowaniem. O ile sam fakt rozpalania grilla nie jest regulowany ustawami, o tyle związane z nim uciążliwości są już przez służby porządku publicznego surowo karane. Nie należy zapominać, że nawet dym towarzyszący przyrządzaniu jedzenia może być uznany za niedozwoloną immisję zgodnie z artykułem 144 Kodeksu Cywilnego, a sama towarzyska zabawa – za zakłócanie porządku publicznego.

  - Próbujemy apelować i upominać, ale chodzi również o zagrożenie pożarem i bezpieczeństwo reszty mieszkańców, dlatego w przypadku, gdy takie środki nie wystarczą, musimy prosić o interwencję służby porządkowe - dodaje Kalbarczyk.

  W każdym mieście są ogólnodostępne, wyznaczone obszary, na których bez przeszkód możemy oddać się atrakcjom związanym z grillowaniem, bez obaw o nieprzyjemne konsekwencje. Takim miejscem jest polanka kabacka w Powsinie. Grilla nie możemy urządzić w parku, zakazują tego regulaminy. Cztery lata temu radni walczyli o wyznaczenie miejsc grillowych w Parku im. R. Kozłowskiego przy Kopie Cwila. Bezskutecznie. Brakuje tam ujęć wody.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 242

  • 66
   BARDZO PRZYDATNY
  • 18
   ZASKOCZONY
  • 37
   PRZYDATNY
  • 24
   OBOJĘTNY
  • 10
   NIEPRZYDATNY
  • 39
   WKURZONY
  • 48
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~22 13 ponad rok temuocena: 0% 

   Grilowanie zwiększa zapylenie środowiska i truje, podobnie jak spaliny z kopciuchów

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~daisy 12 ponad rok temuocena: 50% 

   ogniska to się paliło z drewna a grill to głównie śmierdząca podpałka

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Das 11 ponad rok temuocena: 43% 

   Kiedyś się piło grilowało przy ogniskach i jakoś nic nikomu nie było A teraz grill szkodliwy dym szkodliwy głupia nagonka na naiwnych ludzi i tyle Wszystko eko zdrowe tylko że młodzi chorujom A kiedyś tak nie było

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ada 10 ponad rok temuocena: 43% 

   Ja lubię grilować bardzo ale robię to na podwórku Kiedyś jak byłam mała były ogniska i było superowo nikomu nic nie przeszkadzało A teraz ludziom wszystko przeszkadza naoglondajom się telewizji że dym szkodzi bla bla Głupie zakazy

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dast 9 ponad rok temuocena: 80% 

   Jeśli nikt nikt Pani nie mówi, że to nie przeszkadza, to nie oznacza, że to rzeczywiście tak jest. Ludziom często po prostu nie chce się konfliktować.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wężykiem 8 ponad rok temuocena: 83% 

   ""kto stwarza zagrożenie pożaru wielkich rozmiarów podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat."

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sddd 7 ponad rok temuocena: 27% 

   Spółdzielnia Stokłosy to złodzieje! Czynsz jest taki wysoki, że odkądm mi zabrali emertyturę i mam 1600 to jak zapłace to mi na kartofle starczy a leki to muszę z pomocy społecznej! Niech was PiSy szlag trafi wy faszystowska brutnatna zarazo! Wy złodzieje! Ja 30 lat pracowałam uczciwię dla państwa polskiego!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 6 ponad rok temuocena: 83% 

   Grill na balkonie? SZCZYT BURACTWA!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gosc 5 ponad rok temuocena: 89% 

   buraków Ci u nas nie brakuje. A jak zwrócisz uwagę to dopiero jest bulgot

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prezes 4 ponad rok temuocena: 20% 

   Zakazać wszystkiego...!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 3 ponad rok temuocena: 73% 

   Niech pilnują też w Powsinie, aby nie truto dymem z ognisk roślin, zwierząt, dzieci, seniorów, spacerowiczów, rowerzystów.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gosc 2 ponad rok temuocena: 76% 

   Idziesz do lasu nawdychać się świeżego powietrza, a tu .... grillowisko na całej polanie i w lesie siwo. Kiedyś podpalą las i będzie po problemie z zakazami, nakazami.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~TESTO9000 1 ponad rok temuocena: 70% 

   w polsce jak w lesie

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3158 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020