Zamknij

Gwiazdy rocka na ursynowskiej scenie. Posłuchaj w niedzielę

14:10, 16.11.2018 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 15:00, 16.11.2018
Skomentuj fb/iMRockScena/ fb/iMRockScena/

Zaczynali grać rocka na Ursynowie jako nastolatkowie, dziś niektórzy z nich wysyłają swoje dzieci na warsztaty muzyczne na Dereniową. W niedzielę adepci iM Rock Scena wracają, aby zagrać z okazji 20-lecia swojej rodzimej sceny. Będzie się działo!

Mija właśnie 20 lat od kiedy na Ursynowie słychać mocne brzmienie rocka. Wiele dzisiejszych gwiazd zaczynało swoją karierę na iM Rock Scena. Dziś chętnie tu wracają, także po to, żeby świętować ten okrągły jubileusz i powspominać pierwsze bilety sprzedawane po 2 zł.

Kawał historii

Wszystko zaczęło się w imielińskim domu kultury zimą 1998 roku. Wtedy na scenie przy Dereniowej po raz pierwszy zagrało sześć kapel. Pomysłodawczynią była Małgorzata Wiercińska. - Zawsze kochałam rocka, zawsze też mówiło się, że nie ma rocka na Ursynowie, a okazało się, że jest – opowiada.

Chodziło o to, żeby dać szansę pokazać się młodym amatorskim zespołom. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i w styczniu, dwadzieścia lat temu, odbył się pierwszy koncert w ramach iM Rock Scena. Zagrał wtedy m.in. istniejących do dziś zespół Ametria.

Impreza była biletowana, a frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorki. Okazało się, że było wielu chętnych zarówno do grania, jak i do zobaczenia na scenie swoich znajomych. Wiele zespołów było tworzonych przez ludzi, którzy mieszkali na Imielinie np. przez uczniów LO im. Koshuta.

Po kilku latach, jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby młodzieży, powstał pomysł na bezpłatne warsztaty – wcześniej młodzi muzycy nie mieli szansy korzystać z takiej formy wsparcia muzycznego. Dzielnica, która do tej pory finansowała koncerty, zgodziła się także taką formę promocji muzyki.

Dobry start

- Traktujemy warsztaty jako trampolinę dla młodych – mówi Wiercińska. – Niektórzy podchodzą do nich poważnie, inni traktują jak przygodę – dodaje.

Dla wielu młodych muzyków to szansa, aby pierwszy raz stanąć na scenie, i to bardzo przyjaznej scenie. Znaleźć się w miejscu, w którym starsi opiekują się młodszymi, a rodzice mogą bez obaw zostawiać dzieci pod opieką instruktorów.

iM Rock Scena została wyróżniona m.in. Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej, ale prawdziwą nagrodą jest to, że podopieczni od lat utrzymują kontakt z organizatorami i instruktorami. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy na warsztaty trafiają… dzieci byłych kursantów!

Nauką młodych muzyków zajmują się profesjonalni, doświadczeni muzycy, którzy sami na co dzień koncertują. Podczas warsztatów, które odbywają się kilka razy w roku, młodzież może spróbować swoich sił na różnych instrumentach i znaleźć pomoc w szukaniu własnej muzycznej drogi.

Jednym z dobrych duchów iM Scena Rocka jest Krzysztof Jaryczewski, założyciel Oddziału Zamkniętego. Idol wielu młodych rockowców, który wraz z Wiercińską, namawia młodych do śpiewania po polsku.

Z małej na wielką scenę

Kiedy pomysł startował pod koniec lat 90., na imielińskiej scenie pojawiały się bardziej dojrzałe osoby, dwudziestolatkowie. Teraz grany jest głównie „młody rock”, bardzo obniżyła się granica wieku – średnia to ok. 15 lat. Jednak niezależnie od wieku, adepci „Imielina”, od lat zasilają szeregi polskich muzyków

- Bardzo wielu naszych podopiecznych zostało na scenie muzycznej – mówi Wiercińska i podaje przykład zespołu B.E.T.H., który przez lata koncertował i zakwalifikował się do udziału w festiwalu TOPtrendy 2006 w Sopocie.

Na Dereniowej zadebiutowali także muzycy zespołu Mith, którzy reprezentowali Polskę w międzynarodowym konkursie dla młodych muzyków „Imagine”, a w ostatnim czasie: Natalia Zaręba, która zajęła drugie miejsce w polsatowskim „Śpiewajmy razem. All Together Now".

W najbliższą niedzielę, 18 listopada o godz. 18:00 w Domu Kultury Imielin będzie można posłuchać ursynowskich gwiazd rocka, w tym Mith czy Radosław Stolar i wspólnie świętować jubileusz tej wyjątkowej sceny muzycznej. Dla chętnych będzie też możliwość zagrania na żywo.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

seniorekseniorek

2 1

Dzięki udanemu spiskowi przeciwko burmistrzowi Łukaszowi Ciołko odrazu widać, że kultura na Ursynowie spada do poziomu gminy wiejskiej pod Koluszkami. HAŃBA! 13:42, 17.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

piorunpiorun

1 2

proste że hańba, sam widziałem jak ten spisek zawiązywali pod kebabem na dereniowej wysłannicy andegawenów i jacyś reptilianie w seledynowych ortalionach. zniszczyli człowieka, zniszczyli kulturę. 13:52, 17.11.2018


reo
0%