REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (urząd dzielnicy)

  Ruszył pierwszy punkt wymiany książek dla Ukraińców. Wszystko za sprawą mieszkanki Ursynowa, która kupiła i przywiozła książki z ogarniętej wojną Ukrainy. Wśród dostępnych pozycji coś dla siebie znajdą zarówno dzieci, jak i dorośli.

  Bibliotek i biblioteczek na Ursynowie nie brakuje. Jednak ta, która stanęła właśnie w urzędzie dzielnicy, jest wyjątkowa. Czytelnicy znajdą w niej pozycje nie w języku polskim, a ukraińskim. To pomysł mieszkanki naszej dzielnicy na wsparcie uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju.

  - W biblioteczce jest kilkadziesiąt książek dla każdego. Wszystkie nowe i ładnie wydane. Chodziło o to, by zająć czymś głowę przede wszystkim młodzieży i dorosłych - mówi pomysłodawczyni biblioteczki Anna Warchoł-Kęsicka, mieszkanka Kabat.

  fot. FB/Klaudiusz Ostrowski - Zastępca Burmistrza Ursynowa

  Mieszkanka jest zaangażowana w utworzenie szpitala polowego na Ukrainie. Podczas pobytu za wschodnią granicą zobaczyła na wielu forach mnóstwo pytań i próśb o książki w języku ukraińskim. Postanowiła działać.

  - Uchodźców nie stać na czytniki, nie mają laptopów. Pochodziłam więc po tamtejszych księgarniach i kupiłam trochę książek. Skontaktowałam się z urzędem, który znalazł miejsce na biblioteczkę - opowiada pani Anna.

  Książek po ukraińsku zaczyna brakować

  Biblioteczka stanęła w urzędzie dzielnicy. Czytelnicy znajdą ją w sali 136 na pierwszym piętrze gmachu przy al. KEN 61. Znajduje się tam również uruchomiony w zeszłym miesiącu Internet Work Cafe. Uchodźcy mogą tam skorzystać z komputera z dostępem do internetu lub wydrukować niezbędne dokumenty.

  Za jakiś czas na półkach biblioteczki pojawią się nowe pozycje. Pani Anna zamierza przywozić kolejne książki za każdym razem, gdy będzie wracać z ogarniętej wojną Ukrainy.

  - Może ich jednak za chwilę zabraknąć. Wszystkie większe wydawnictwa znajdowały się w zniszczonym Kijowie - tłumaczy mieszkanka Ursynowa.

  Dlatego zachęca również innych do przynoszenia ukraińskojęzycznych tomów do urzędu dzielnicy. Na tym polega też idea bookcrossingu, która przyświeca biblioteczce. Po przeczytaniu książki można przyjść i zostawić ją dla kolejnych czytelników oraz sięgnąć po kolejny interesujący tytuł.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4887 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022