REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 października 2018, 11:20 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (AP)

  Na budynku liceum przy Hirszfelda od kilku lat znajduje się niesamowity mural. Przedstawia więźniarkę z Ravensbrück. Skąd akurat taka postać na ścianie szkoły na Ursynowie? 

  Przez wiele lat uczniowie liceum im. Lajosa Kossutha uczestniczyli w programach IPN i Fundacji "Ja Kobieta". Cyklicznie pojawiali się na warsztatach, debatach i wykładach których tematami była historia, street art oraz przestrzeń miejska.

  Młodzież spotykała się także z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück. Były to spotkania w ramach projektu "O tym nie można zapomnieć". Słuchali opowieści o tym, jak wyglądało życie w obozie koncentracyjnym, walka o przetrwanie każdego dnia. W Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty medyczne na młodych Polkach. Kobiety były okaleczane, trute, operowane. Większość tych, które przeżyły zostawały kalekami. Przez obóz przeszło 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na ok. 40 tysięcy, z tego przeżyło 8 tysięcy.

  W 2014 szkoła wystąpiła z projektem namalowania muralu na murach placówki. Było to idealne podsumowanie projektu łączącego pokolenia. Uczniowie wybrali finalną wersję wyglądu malunku. Mural powstał tuż przed 69. rocznicą wyzwolenia obozu w Ravensbrück.

  Autorką muralu została Anna Koźbiel, twórczyni wielu murali warszawskich, m.in. na kinie "Elektronik", dzieła "Kobiety Muranowa" czy "Muralu Wawelberga".

  Niebiesko-czerwony mural namalowany poziomymi, falowanymi liniami, przedstawia kobietę z plakietką z numerem obozowym (11250), trzymającą w dłoni czerwony kwiat - różę. W lewym górnym rogu znajduje się napis "Ravensbrück 1938-1945", przedzielony drutem kolczastym.

  Był to jeden z pierwszych murali ursynowskich powstały na placówce publicznej, zanim jeszcze nadeszła era projektów z Budżetu Partycypacyjnego. Dziś w dzielnicy mamy już kilkanaście murali związanych z historią dzielnicy. Najsłynniejszy - "Anioł" z serialu Alternatywy 4 - widnieje na bloku przy Kazury 10.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 68

  • 42
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 18
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~wk 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Piękna inicjatywa, liceum rozkwita. Tylko szkoda, że w otoczeniu ta 323.Psuje nastrój i bez idei.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3099 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020