REKLAMAA1 IJEST.PL 12.05.2021 - 10.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 kwietnia 2021, 10:04

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK/UD)

  Jedenaście lat temu, też w sobotę, cała Polska wstrzymała oddech. Na lotnisku wojskowym w Smoleńsku rozbił się samolot wiozący polską delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski. Na Ursynowie nie brakuje miejsc upamiętniających ofiary katastrofy. Jest też kapliczka, o której mało kto słyszał.

  Na ursynowskich cmentarzach pochowani są dwaj członkowie delegacji, którzy 10 kwietnia 2010 roku lecieli do Smoleńska. Na cmentarzu w Pyrach znajduje się grób księdza Ryszarda Rumianka, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a na cmenatrzu w Grabowie - nagrobek Tomasza Merty, podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Na ścianie kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa na ul. Przy Bażantarni znajduje się tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej. Zawisła 13 kwietnia 2012 roku z inicjatywy społecznego komitetu założonego przez mieszkańców Ursynowa. Na czele tego komitetu stał nieżyjący już poseł Artur Górski. To replika tablicy, która została zamieszona przez rodziny ofiar na głazie w Smoleńsku. Zdemontowali ją Rosjanie i zastąpili swoją własną.

  Niewielu ursynowian wie, że na skarpie na granicy Wilanowa i Ursynowa od czerwca 2010 roku stoi kapliczka z granitu autorstwa Jerzego Kaliny upamiętniająca Katyń i katastrofę smoleńską. U zbiegu ulic Orszady i Hlonda, między dwiema brzozami, można znaleźć trzyipółmetrową kapliczkę. Zdobi ją figura Chrystusa Boleściwego. Napis głosi: "1940 Katyń. 2010. W hołdzie". 

  - Tak naprawdę to był pierwszy w Warszawie pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Kapliczkę zaprojektował nieodpłatnie znany artysta Jerzy Kalina, a wykonali kamieniarze, bracia Wilczyńscy. Stanęła na Boże Ciało 3 czerwca. Wszystko odbyło się dyskretnie i w ciszy, bo nie chciałem żadnej demonstracji politycznej - mówił "Gazecie Wyborczej" ks. Adam Zelga, probosz parafii przy Kokosowej, inicjator postawienia kapliczki.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 39

  • 23
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4863 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021