REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Hiszpańska firma budowlana, znana z realizacji słynnego Muzeum Guggenheima w Bilbao, wybuduje kompleks oświatowy na Kabatach. Szkoła na 420 uczniów i przedszkole na 200 dzieci ma powstać przy ul. Zaruby do końca przyszłego roku. Termin nie wydaje się jednak realny.

  W końcu marca okazało się, że do przetargu zgłosiły się dwie firmy: hipszańska Bazola oraz znany warszawski deweloper Fundamental Group. Obie firmy mają doświadczenie w realizacji obiektów użyteczności publicznej. Ta pierwsza budowała m.in. designerskie Muzuem Guggenheima w Bilbao i setki obiektów w Hiszpanii. W Polsce - m.in. przebudowę śródmieścia Katowic czy oddział prewencji policji w Krakowie. Ta druga wygrała kontrakt na budowę m.in. stacji metra Targówek, wybudowała setki mieszkań w Warszawie.

  Wygrała oferta tańsza

  Wybór wykonawcy długo wyczekiwanego kompleksu oświatowego na Kabatach zabrał ratuszowi blisko miesiąc. Wygrała oferta najtańsza, czyli firmy hiszpańskiej, która za budowę zażądała 45,3 mln złotych - aż o 2,4 mln złotych mniej niż polski deweloper. Obie firmy w tym samym stopniu spełniały drugie kryterium - okres gwarancji na jakość swoich prac (84 miesiące).

  - Teraz musimy odczekać 10 dni z podpisywaniem umowy na ewentualne zaskarżenia przetargu i możemy ruszać z budową - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Co ciekawe ratuszowi udało się oszczędzić na inwestycji. Kosztorys szkoły i przedszkola opiewał na blisko 50 mln złotych. Dzielnica chce za to zatrudnić dobrego nadzorcę robót, bo terminy budowy są bardzo napięte.

  Ciekawa architektura, szkoła w lesie

  Koncepcję budynków szkoły i przedszkola przy Zaruby wybrano w 2017 roku w konkursie architektonicznym. Był to pierwszy taki konkurs dotyczący placówki oświatowej w stolicy. Dzielnica chce, by obiekty na Kabatach były nowoczesne i funkcjonalne. Wygrała koncepcja warszawskiego architekta Macieja Siudy, który zaproponował ideę "szkoły w lesie".

  Budynki szkoły i przedszkola będą niskie - jednopiętrowe, zorganizowane wokół dwóch osobnych dziedzińców. 

  - Projektowane przestrzenie mają charakter zielonych podwórek. Wprowadzona zostanie roślinność o naturalnym charakterze nawiązująca do atmosfery sąsiadującego Lasu Kabackiego - czytamy w opisie do projektu.

  Sale szkolne będą przeszklone, a na dachu znajdzie się zazieleniona przestrzeń rekreacyjna dla uczniów. Zaplanowano też dwa place zabaw, jeden na dachu parterowego skrzydła.

  Dominować mają materiały naturalne, a architektura obiektów jest dość minimalistyczna, zgodna z nowymi trendami. Całość opada tarasowo w kierunku południowo-zachodnim co da dużo światła dziennego w środku. Główne wejście do szkoły znajdzie się od ul. Zaruby, a do przedszkola od strony ul. Iwanowa-Szajnowicza. Dojazd i parkingi dla obu instytucji zlokalizowano od ul. Iwanowa-Szajnowicza.

  Szkoła ma zacząć działać we wrześniu 2020 roku, ale ten termin ze względu na perturbacje z działkami, przetargiem i opóźnionym ogłoszeniem wyników może się opóźnić, a to oznaczać będzie rozpoczęcie nauki dopiero we wrześniu 2021 roku.

  Nowa szkoła na kabatach ma odciążyć dwie przepełnione podstwówki - przy ul. Lokajskiego (największa szkoła w Polsce) oraz przy ul. Wilczy Dół. 

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Wielbiciel 7 miesiąc temu

   Balzola budowala tylko bardzo mala czesc tego muzeum !!!!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mój nik 6 3 miesiące temu

   Oby nie skończyli jak Włosi...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 5 3 miesiące temuocena: 75% 

   I po co te narodowo-patriotyczne wątki? Czy nasza słynna szkoła budowania jest o tyle lepsza... ? Kto wie jak się teraz w Polsce buduje, ten nie podnosi "na dzień dobry" rabanu. Ważne, żeby ktoś wreszcie tę szkołę zbudował. Oczywiście porządnie, solidnie i w terminie. A od pilnowania tego jest nadzór.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Teodor 4 3 miesiące temuocena: 100% 

   Trzeci raz piszę. Szkołę w Wilanowie budowali Hiszpanie. Pękające ściany, zapach kanalizacji, ledwo zdążyli oddać na rozpoczęcie roku szkolnego. Musi być ktoś z Polski, kto będzie tego bałaganu dobrze pilnował.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SENIOR 3 3 miesiące temuocena: 100% 

   5,3% wartości różnicy w cenie ... tyle jest warte wspieranie Polaków i polskich firm, zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych (istotność ceny vs. całokształt zamówienia). Ciekawe ile i za ile zrealizują prace Hiszpanie na podstawie dodatkowych umów towarzyszących umowie głównej? Jeżeli to tylko kwestia ceny, to kto układał Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia. Oczywiście chylę czoła przed Hiszpanami - startowali na takich samych warunkach, jak inni i .. wygrali.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasiaa 2 3 miesiące temuocena: 100% 

   Świetna informacja, ale ciekawe czy rzeczywiście dadzą radę dotrzymać terminu

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~polo 1 3 miesiące temuocena: 80% 

   Naprawdę hiszpańska firma musi budować szkołę na Kabatach? Polskie się nie nadają? Budują drożej? I nie chodzi mi tu o konkretny przetarg.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2936 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019