REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 listopada 2020, 15:52 komentarzy 4

  (urząd dzielnicy)

  Honorowa odznaka dla wielkiego społecznika. Prezes klubu honorowych dawców krwi "Krewki Ursynów" Jacek Okraszewski został odznaczony tytułem "Zasłużony dla Warszawy". Krew oddaje już od 44 lat!

  W sobotę w ursynowskim ratuszu wręczono honorową odznakę miejską kolejnej osobie z Ursynowa. Otrzymał ją Jacek Okraszewski, honorowy dawca krwi, współtwórca i prezes klubu "Krewki Ursynów".

  - Czuję się wzruszony, w ogóle się nie spodziewałem. Jestem szczęśliwy z powodu tego odznaczenia i z obecności wszystkich. Chciałbym kontynuować naszą pracę i przekonywać do niej młodych – mówił Jacek Okraszewski, który w swoim życiu oddał ponad 60 litrów krwi.

  Zaczęło się ponad 40 lat temu

  Pan Jacek już wcześniej był wyróżniany za swoją pracę społeczną i oddawanie krwi. Ma Brązowy, Srebrny oraz Złoty Krzyż Zasługi, w 2011 roku otrzymał najwyższe odznaczenie za wybitne zasługi w rozwoju ruchu honorowego krwiodawstwa PCK – Kryształowe Serce.

  A wszystko zaczęło się od dwóch braci Jacka Okraszewskiego, ponad 40 lat temu. Z dumą i zaciekawieniem patrzył, jak oddają oni krew i zawsze chciał robić to samo. Nie sądził, że gdy skończy 18 lat, we trrzech pojadą na Bielany, by odpowiedzieć na apel władz o oddawanie krwi na rzecz poszkodowanych w wypadku tramwajowym. To wtedy dowiedział się, że ma bardzo rzadką grupę krwi - AB Rh-. Od tego czasu regularnie oddawał krew i uznaje to za swój obowiązek. 

  - Nie lubię siedzieć w domu bezczynnie, lubię pomagać. Skoro nie mogę nikomu dać pieniędzy, to mogę oddawać krew - mówił nam w wywiadzie parę lat temu.

  Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę w urzędzie dzielnicy. Odznakę przekazał wiceprzewodniczący rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz. Obecni byli także burmistrz Ursynowa Robert Kempa oraz przewodniczący ursynowskiej rady Michał Matejka.

  - Krew łączy nas wszystkich, a ci którzy ją oddają dzielą się życiem. Dziś po raz kolejny odwiedzam Ursynów, aby w imieniu władz Warszawy wręczyć „Odznakę Honorową Zasłużony dla m.st. Warszawy” Panu Jackowi Okraszewskiemu, który od 1976 roku oddaje krew. Pan Jacek wykazał się także ogromnym zaangażowaniem, współtworząc prężnie działający ursynowski klub honorowych dawców krwi. Takie zaangażowanie jest godne podziwu – mówi Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

  - Jestem bardzo dumny z kolejnego prestiżowego wyróżnienia dla mieszkańca Ursynowa. Swoim ogromnym zaangażowaniem i pogodą ducha, Pan Jacek Okraszewski inspiruje do pracy społecznej i kolejnych zbiórek krwi. Jest współtwórcą działającego prężnie klubu honorowych krwiodawców, który zebrał do tej pory ponad 900 litrów krwi. Urząd Dzielnicy Ursynów od początku wspierał i nadal będzie wspierał działalność klubu – mówi Robert Kempa.

  Burmistrz dodał również, że od wysłania wniosku o uhonorowanie Jacka Okraszewskiego do dnia odznaczenia, minęły tylko 3 tygodnie. Kempa podkreślał, że jest to tempo niemal ekspresowe.

  Udana zbiórka krwi - będą następne!

  Tego samego dnia przed ratuszem odbyła się zbiórka krwi, organizowana przez "Krewki Ursynów". Pojawiło się tylu dawców, że organizatorzy musieli wstrzymać zapisy.

  - Zbiórka idzie bardzo dobrze. Właśnie weszła 33. osoba – mówił przed godz. 12:00 Maciej Mackiewicz, członek zarządu "Krewkiego Ursynowa".

  - Zgłosiły się 52 osoby, a krew oddało 46, co daje 20,7 litrów. Od początku roku do dzisiaj zebraliśmy 261,5 litrów - przekazuje Tomasz Mazur, wiceprezes klubu. Od początku działalności do teraz "Krewki Ursynów" zebrał ponad 940 litrów krwi.

  Co skłania dawców, by dzielić się tym życiodajnym płynem? - Nic to człowieka nie kosztuje, a może uratować ludzkie życie. Jeśli ktoś nie ma przeciwskazań, to dlaczego tego nie robić? - stwierdza pan Mariusz. - Jest to dobry uczynek – dodaje pani Aleksandra, która krew oddała już po raz ósmy.

  Jeśli komuś nie udało się oddać krwi tym razem, to jeszcze nic straconego. Listopadowa zbiórka miała być ostatnią w tym roku pod ursynowskim ratuszem, ale "Krewki Ursynów" zapowiada, że w grudniu może odbyć się jeszcze jedna.

  Znane są też terminy przyszłorocznych zbiórek przy urzędzie: 30 stycznia, 27 lutego, 27 marca, 24 kwietnia, 29 maja, 26 czerwca, 31 lipca, 28 sierpnia, 25 września, 23 października oraz 27 listopada.

  Patronem medialnym zbiórki jest portal Haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~asd 4 miesiąc temu

   Jak widziałem Pana Jacka podczas donacji krwi na Ursynowie to zawsze był uśmiechnięty, wesoły i pomocny. :)

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~talencio 3 miesiąc temu

   Kiedy powstanie na Ursynowie stacja krwiodawstwa z prawdziwego zdarzenia?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Polak 2 miesiąc temuocena: 100% 

   Dziękuję Panu!!!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Polak 1 miesiąc temu

   Dziękuję Panu!!!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3596 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021