REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Prezesi i członkowie zarządu będą mieli 5-letnie kadencje, umowy zawierane przez spółdzielnie będą jawne dla członków, a głosowania walnego zgromadzenia będą mogły odbywać się pisemnie, jak we wspólnotach mieszkaniowych. Takie zmiany przewiduje projekt ministerstwa rozwoju, który trafił właśnie do konsultacji społecznych.

  Członkowie spółdzielni narzekają na zarządy, tworzące się w nich praktycznie nieusuwalne i często wspierane przez rady nadzorcze kliki. Zapobiec takim sytuacjom mają projektowane zmiany w prawie spółdzielczym, które szykuje resort rozwoju.

  Pierwsza propozycja - kadencyjność zarządów spółdzielni. Kadencja trwałaby maksymalnie 5 lat (o szczegółach mają decydować walne), ale prezesi mogliby startować w wyborach bez ograniczeń w ich liczbie. Jest także propozycja by prezesa zarządu wybierało obowiązkowo walne zgromadzenie spółdzielców, a nie jak dotychczas - w większości przypadków - rada nadzorcza.

  - Wybór członków zarządu przez walne zgromadzenie najpełniej realizuje ideę demokracji bezpośredniej, bowiem każdemu członkowi w równym zakresie (jeden członek – jeden głos) daje możliwość wypowiedzenia się w sprawie kandydatów na członka zarządu - czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian.

  Głosowanie obiegowe także w spółdzielniach

  Nowelizacja ma przywrócić możliwość zastąpienia walnego zgromadzenia zebraniem przedstawicieli, ale decyzję o tym ma podejmować walne, czyli członkowie spółdzielni. Przy podejmowaniu uchwał na walnym liczyć się będzie osoby biorące faktycznie udział w głosowaniu, a nie jak obecnie, uczestniczące w walnym zgromadzeniu. Walne będzie mogło wskazać podmiot, który przeprowadzi lustrację w spółdzielni.

  Projekt zawiera również zmiany usprawniające proces podejmowania uchwał. Podobnie jak we wspólnotach mieszkaniowych spółdzielcy mogliby głosować w trybie obiegowym, czyli podpisując się na karcie do głosowania, z którą w mieszkaniu odwiedzi go przedstawiciel spółdzielni. Zarządy zyskałby większą swobodę w zarządzaniu, bo sprawy, które wymagałyby specjalnej zgody spółdzielców ustawa wymieni w punktach. Dziś niemal wszystkie sprawy wymagają zgód, bo prawo daje prezesom tzw. zarząd powierzony.

  Więcej jawności?

  Intencją zmian jest również większa jawność w spółdzielniach. Spółdzielnie nie będą już mogły odmówić członkom czy właścicielom lokali niebędących członkami wglądu do umów zawartych przez spółdzielnie z osobami trzecimi. 

  To rozwiązanie już budzi sprzeciw. - Nikt nie będzie chciał zawierać umów ze spółdzielniami, skoro np. deweloper albo zarządca nieruchomości konkurujący ze spółdzielnią będzie mógł zwrócić się do jakiegokolwiek członka spółdzielni o wydobycie ze spółdzielni wszystkich umów, które zawarła ona z osobami trzecimi i poznać stawki, w oparciu o które świadczone są usługi na rzecz spółdzielni mieszkaniowej - mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" radca prawny Piotr Pałka.

  Przeglądane dokumenty spółdzielca będzie mógł skopiować lub sfotografować telefonem. Dotychczas spółdzielnie nie zawsze na to pozwalały.

  Projekt daje też korzyści osobom, które dysponują lokalem w budynku usytuowanym na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym lub w sytuacji, gdy spółdzielni nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego lub prawo własności gruntu (tak jest np. w spółdzielni "Stokłosy" na Ursynowie). Z mocy prawa w takich przypadkach lokatorzy staną się członkami spółdzielni. Z kolei w przypadku zadłużenia lokalu, nowelizacja da możliwość odpowiedzialności lokatora za długi poprzez np. przymusową sprzedaż lokalu za zgodą sądu. Podobne rozwiązanie działa we wspólnotach.

  Nowelizacja właśnie trafiła do etapu konsultacji społecznych. Można się zapoznać z nią na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ustawa ma wejść w życie wraz z nowym rokiem.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 63

  • 36
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~krotka33 13 4 miesiące temu

   Kliki w Spółdzielniach??? Nie ma większej KLIKI niż PIS:-) Zanim zmienią coś co płynnie funkcjonuje niech zajmą się sobą. Zmieniają wszystko, żeby tylko SWOICH powsadzać na stołki, tym razem stołki Prezesów spółdzielni, żeby mieć wpływ na wszystkich i na wszystko co się tylko da, wszędzie swoje macki wcisną.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Asia45 12 4 miesiące temuocena: 100% 

   Spółdzielcy na Stoklosach wiedzą jak to jest jak PiS się do władzy dorwie. Od lat Pisowska rada z PiSowskim prezesem działają na naszą szkodę.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abisyn 11 4 miesiące temuocena: 50% 

   Czysty dramat! Różni frustraci prowadzą wojnę ze rozdzielczością (szczególnie mieszkaniową), od chwili zmiany ustroju w 1989 roku. Tak występują w różnych spółdzielniach różne przypadki patologii, które powinny być zgłaszane i rozstrzygane przez sądy, ale żadne znane mi propozycję reform w żadnym stopniu nie prowadzą do usprawnienia administrowania oraz demokratyzacji decyzji, tylko do stworzenia możliwości przekształcenia jak największej ilości spółdzielni we wspólnoty mieszkaniowe, w których patologie występują jeszcze w większym stopniu niż w spółdzielniach. Dlaczego kadencja prezesa ma być ograniczoną? Zarządzanie spółdzielnia to naprawdę kawałek wiedzy i żadna Pani Zosia, która pozbiera po sąsiadkach podpisy lepszym prezesem nie będzie. Dlaczego to wszyscy Polacy w swojej mądrości nie zadecydują o składzie rady ministrów, a walne ma kompetencje do wyboru Zarządu, znowu pani Marysia lepiej zna się od profesjonalistów na zarządzaniu nieruchomościami. Smutne to wszystko!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 4 miesiące temu

   Ty chyba nigdy nie byłeś w sądzie. A wspólnoty nie mają odrębnych, spółdzielnianych nieruchomości, więc o jakiej patologii piszesz?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rada nadzorcza 9 4 miesiące temuocena: 100% 

   PiSowscy zniszczą spółdzielnie. Przejmą je ich ludzie i będzie wojna między dzielnicą a spółdzielniami na noże. Ludzie ucierpią a PiSowscy wezmą kasę. Na Stoklosach takie przejęcie już miało miejsce i niebawem syndyk weźmie spółdzielnie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 8 4 miesiące temuocena: 67% 

   Zmiany ogólnie w dobrym kierunku. Szczegóły oczywiście do dopracowania. Spółdzielcy, jako pracodawcy zarządu, powinni mieć maksymalną możliwość (w granicach rozsądku) wglądu w jego pracę, co wzmocni i uwiarygodni dobre zarządy. Układowiczom to oczywiście nie w smak. Ten argument o wyciąganiu info o stawkach przez deweloperów... I że spółdzielnie z kimś konkurują... A wspólnoty nie konkurują? Pomijam pato-komentarze polityczne, bo tu nie ma co komentować, tylko polecić pomoc fachowca...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Spóła 7 4 miesiące temuocena: 100% 

   Diabeł tkwi właśnie w szczegółach. Czy akcjonariusz jakiejkolwiek spółki ma wgląd do jej dokumentów? Bardzo ograniczony. Z drugiej strony każdy spółdzielca zgodnie z ustawą ma prawo dostępu do dowolnej umowy. Chyba, że prowadzi działalność konkurencyjną. Ale każdy inny członek ma prawo do wglądu. Czyli tak jest odkąd sięgam pamięcią. Tylko trzeba znać swoje prawa. I ścigać zarządy które je bezkarnie łamią albo świadomie albo nieświadomie. Bo w spółdzielniach zwłaszcza małych generalnie ani zarządy ani rady nadzorczej nie znają nawet podstaw prawa.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Spóła 6 4 miesiące temuocena: 50% 

   Tak naprawdę te ogólnie przedstawione niby zmiany nic nie wnoszą. Jedyną znaczną zmianą jest propozycją wyboru prezesa przez walne. Ale to czysty populizm. Wybór przez rady nadzorczej ma wady. Ale przez walne to jeszcze gorsza propozycja. Walne może odwołać prezesa. A przecież nikt nie powołuje prezesa spółki czy ministra przez powszechne wybory.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asiaPROARBO 5 4 miesiące temuocena: 23% 

   PiSowska reforma ma na celu przejecie przez KACZYSTÓW spółdzielni mieszkaniowych!!!! NIE DAJCIE SIE OSZUKAĆ LUDZIE!!!!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 4 4 miesiące temuocena: 72% 

   ~asiaPROARBO - Wyjątkowo bzdurny komentarz. Tylko POpaprany zBudczały idiota da łapkę w górę.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 13 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~inga 3 4 miesiące temuocena: 71% 

   uszy sobie możesz odmrozić ze złości asiu

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ra 2 4 miesiące temuocena: 86% 

   Pani Asia pisze bzdury. Lepiej żeby zostało po staremu? Prezesi, zarządy trwają od wielu lat. Uklady, wciąż te same firmy realizujące remonty dla społdzielni. Oni dorobili się milionów. Może czas na młodszych? Dość patologii!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Spóła 1 4 miesiące temuocena: 67% 

   @Ra masz rację. Ale przecież opisane zmiany niczego nie zmienią. Przecież prezes po upływie kadencji będzie mógł kandydować na kolejne. I gwarantuję, że najczęściej zrobi to z sukcesem. U mnie byli prezesi którzy rządzili latami i tacy co rok. Młodsi i starsi. Po każdej zmianie jest coraz gorzej. Zmieniają się tylko beneficjenci układów.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3812 sekundy
  REKLAMAA2 GIGANT500 spoxschool 06.09.2021 - 29.09.2021