REKLAMAA1-DPD—01-08—-31-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 czerwca 2020, 09:04 komentarzy 15

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Bloki spółdzielni

  Bloki spółdzielni "Imielin" - zdjęcie ilustracyjne (SK)

  Prezes wybierany przez walne zgromadzenie, a nie przez radę nadzorczą. Wprowadzenie elektronicznego głosowania nad uchwałami. Takie zmiany w prawie o spółdzielniach mieszkaniowych chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Projekt jest na wstępnym etapie. Ma być gotowy pod koniec czerwca. Resort chce wprowadzić w nim możliwość elektronicznego głosowania nad uchwałami, którymi zajmuje się walne zgromadzenie. Proponuje więc, by swoje głosy członkowie mogli oddawać w systemie elektronicznym przeznaczonym do obsługi mieszkańców tuż przed jego terminem zwołania. Taka zmiana ma być wprowadzona bezterminowo, a nie tylko na czas pandemii.

  - Dzięki temu swój głos będzie mogło oddać więcej spółdzielców. Frekwencja na walnych często jest niska, a uczestnictwo osobiste w zgromadzeniach bywa znacznym utrudnieniem dla członków spółdzielni - tłumaczy Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

  W opinii spółdzielni mieszkaniowych takie rozwiązanie trudno będzie wdrożyć. Po pierwsze trzeba kupić oprogramowanie, wdrożyć zabezpieczenia, by głosowanie było tajne i nie dochodziło do nadużyć. "Rzeczpospolita" cytuje prezesów spółdzielni.

  - W naszej spółdzielni ponad 30 proc. osób to seniorzy powyżej 60. roku życia. Jaką mam gwarancję, że nie zagłosują za nich wnukowie, którzy nie mają ze spółdzielnią nic wspólnego? - zastanawia się Szymon Rosiak, prezes Legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  Wszystko dostępne przez internet

  Resort sprawiedliwości chce również, by wszystkie dokumenty i informacje o funkcjonowaniu spółdzielni trafiały do systemów elektronicznych spółdzielni, czyli po zalogowaniu się byłyby dostępne dla członków.

  - Dziś członek spółdzielni musi przyjść do jej siedziby i przejrzeć interesujące go dokumenty albo prosić o ich skserowanie - mówi wiceminister Sebastian Kaleta. - Po zmianach, w systemach spółdzielni przeznaczonych dla mieszkańców będą: odpis statutu i regulaminów, uchwały organów spółdzielni, protokoły z obrad organów spółdzielni, protokoły lustracji, roczne sprawozdania finansowe, umowy zawierane przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

  Najwięcej kontrowersji wywołuje propozycja powoływania prezesów spółdzielni mieszkaniowych - pisze "Rzeczpospolita".

  - Dziś spółdzielnie decydują w statutach, kto wybiera prezesa: walne zgromadzenie czy rada nadzorcza. Wynika to z prawa spółdzielczego. Państwo nie powinno się do tego mieszać. Spółdzielnie są podmiotami prywatnymi, a nie instytucjami publicznymi - uważa Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

  - Rada nadzorcza, wybierając prezesa, ocenia jego dorobek zawodowy, wykształcenie, przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Obawiam się, że na walnym zgromadzeniu kandydaci na prezesa będą obiecywać gruszki na wierzbie, np. obniżenie opłat za mieszkanie o połowę. Nie można też zapominać, że walne zgromadzenie udziela absolutorium prezesowi, bez niego nie może zarządzać spółdzielnią – mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" Szymon Rosiak, prezes Legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 59

  • 32
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~JM 15 2 miesiące temu

   Nareszczie, u nas jeden doszły milioner siedzi od lat, poznań

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hehe 14 2 miesiące temuocena: 100% 

   Prezesi powołują znajomych do rady nadzorczej i wspólnie robią, co chcą. Niedługo to się skończy i bardzo dobrze. Do widzenia prezesie SM Słoneczny Stok :-)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wojak 13 2 miesiące temu

   Żeby się nie okazało, że nadzór nad elektronicznym głosowaniem ma firma informatyczna wyłoniona przez Zarząd albo Radę Nadzorczą. A nasz prezes to spoko kolo, na Słonecznym Stoku jest wszystko ok.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 2 miesiące temuocena: 100% 

   Wybieranie prezesa przez walne nie jest złym pomysłem, a na pewno lepszym niż tkwienie w skostniałym systemie, który bardzo często betonuje zarząd na stanowisku. Ale czy członkowie spółdzielni będą chcieli uczestniczyć w walnym zebraniu i zawracać sobie głowę jakimiś wyborami? Jeśli spółdzielnia działa sprawnie to pewnie pies z kulawa nogą nie pójdzie, ale jeśli działa źle to będzie możliwość mobilizacji. Choć pewnie będzie tak jak w zebraniach wspólnoty - udział zaledwie kilku % mieszkańców.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiwi 11 2 miesiące temuocena: 80% 

   Niestety jak jest źle w spni to frekwencja też na ogół jest niska. A z wyborem prezesa przez walne to ściema. Bo kto przedstawi kandydata jak nie rada nadzorcza? I przedstawi takiego który im pasuje. I będzie jeden. Przecież potencjalny prezes musi też mieć uzgodnione warunki pracy. Nierealne jest by to robiło walne. I rada może zawsze odwołać prezesa. Zresztą walne też. Tyle że na ogół większą ilością głosów i po wcześniejszym wpisaniu go do porządku obrad.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wiem 10 2 miesiące temuocena: 38% 

   Najwyższy czas na rozwałkę tych klik! Tera zaczną kwiczeć kodomici, jednak też drą się "demokracja", nowe rozwiązanie właśnie ją wprowadzi...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Popieram 9 2 miesiące temuocena: 50% 

   Też tak uważam. Na łapkę w dół naklikali zwolennicy starych układów. Im się należy, oni nie wiedzą co to demokracja.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiwi 8 2 miesiące temuocena: 100% 

   Te zmiany nic realnie nie zmienią. A kliki jak były tak będą.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiwi 7 2 miesiące temuocena: 100% 

   A dlaczego nie ma w wykazie dostępnych dokumentów np. sprawozdania rocznego zarządu. Jak zwykle ktoś chce coś zmienić na czym się nie zna. Większość wymienionych już teraz "powinno" być dostępnych co nie znaczy, że muszą być dostępne. A przede wszystkim należy wdrożyć system rzeczywistej odpowiedzialności zarządów i rad nadzorczych za rażące niegospodarności i przekręty których się dopuszczają.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jolo 6 2 miesiące temuocena: 29% 

   Czyli spółdzielnie czeka los stadniny w Janowi Podlaskim. Szkoda, że wuje nie zajmą się na przykład uregulowaniem kwestii gruntów, zamiast psuć to, co jako tako funkcjonuje.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Popieram 5 2 miesiące temuocena: 0% 

   Proponuję wnikliwą analizę sytuacji stadniny w Janowie. Nie jest tak jak przedstawiała to PO. Grunty są prawie uregulowane - urzędnicy Trzaskowskiego przyspieszyli - idą wybory:)))

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 4 2 miesiące temuocena: 50% 

   ~Popieram, otóż nie są! prawnie (ani prawie) uregulowane grunty. Zamiast zapłacić kilkaset zł za przewłaszczenie, musiałam zapłacic wieczyste i jeszcze z karą za zwłokę!!! bo panu prezesowi szkoda było czasu, żeby poinformować utrzymujacych go członków SM, że toczą się jakies rozmowy

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~trix 3 2 miesiące temuocena: 100% 

   ~issaa to jakaś bzdura, albo grunty są uregulowane i użytkowanie wieczyste się przekształciło we własność, albo grunty nie są uregulowane i trzeba zapłacić dzierżawę. Nie ma innej opcji, a już na pewno nie mają na to wpływu żadne "rozmowy".

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wawaa 2 2 miesiące temuocena: 54% 

   "dobra zmiana" zmieni prawo spółdzielcze i koniec ze spółdzielczością, bo to oni muszą decydować kto będzie rządził spółdzielnią

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kkk 1 2 miesiące temuocena: 75% 

   A teraz kto decyduje, moze mieszkancy spoldzielni ?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3126 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020