REKLAMAA1-SanGiovanni--01-07----31-07-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 października 2018, 13:36 komentarzy 22

  (SK)

  Nauka do późnego wieczora, odwołane zajęcia, zastępstwa - tak reforma edukacji wygląda w praktyce, w wielu ursynowskich szkołach. Sprawdziliśmy, ile kosztowała podatników likwidacja gimnazjów i jej konsekwencje w naszej dzielnicy. Rachunek jest sześciocyfrowy!

  Wprowadzenie reformy okazało się nie lada wydatkiem. Na Ursynowie w wyniku reformy 15 podstawówek przekształciło się w ośmioletnie szkoły. Wszystkie gimnazja zostały zlikwidowane, a oddziały gimnazjalne włączone do szkół podstawowych. Za zmianami w dokumentach musiały pójść konkrety. Na Ursynowie to prawie trzy miliony złotych.

  Pieniądze poszły przede wszystkim na utworzenie nowych pracowni chemicznych, fizycznych i biologicznych. Trzeba było też podstawówki przygotować do przyjęcia większej liczby dzieci, konieczne były zatem nowe świetlice, toalety, stołówki i szatnie.

  - Dotychczasowe gimnazja należało też dostosować do potrzeb młodszych uczniów. Między innymi trzeba było zbudować place zabaw. Koszt tego wszystkiego jest niemały, bo np. wyposażenie jednej nowoczesnej pracowni przedmiotowej to około 50 tys. złotych - mówi rzecznik ursynowskiego ratusza Barbara Mąkosa-Stępkowska.

  A tak wygląda podsumowanie kosztów jakie poniosła dzielnica na wprowadzeniu reformy w poszczególnych szkołach. Przypomnijmy - łącznie prawie 3 mln złotych - a to jedynie koszt adaptacji istniejących pomieszczeń do nowych zadań.

  • SP nr 323 im. Polskich Olimpijczyków - 390,000 zł
  • SP nr 336 im. Janka Bytnara "Rudego"  - 302,000 zł
  • SP nr 16 im. Tony Halika -  276,800 zł
  • SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 330 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania -  238,750 zł
  • SP nr 319 z Oddziałami Sportowymi im. Marii Kann -  211,900 zł
  • SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 im. Jana Christiana Andersena -  168,800 zł
  • SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty -  150,514 zł
  • SP nr 81 im. Lucjana Rudnickiego -  146,800 zł
  • SP nr 310 im. Michała Byliny -  123,400 zł
  • SP nr 96 im. Ireny Kosmowskiej -  118,950 zł
  • SP nr 322 im. Jana Brzechwy -  112,300 zł
  • SP nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego -  97,257 zł
  • SP nr 313 im. Polskich Odkrywców -  97,200 zł
  • SP nr 303 im. Fryderyka Chopina -  67,612 zł
  • SP nr 100 im. płk. Francesco Nullo -  88,300 zł
  • SP nr 384 im. Stanisława Staszica -  160,600 zł
  • SP nr 303 im. Fryderyka Chopina -  125,476 zł (dawniej Gimnazjum nr 92 przy ul. Koncertowej)
  • CLVIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej 44,000 zł

  Warto było?

  Opinie na temat zasadności wprowadzenia reformy oświaty są podzielone. Za to kwoty wydane na jej wdrożenie są konkretne i szokujące.

  - Można było te pieniądze wydać na lepszy cel, zwłaszcza, że dotychczasowy system działał już dobrze. Teraz jest dużo większa różnica wieku między dziećmi a młodzieżą chodzącą do tej samej placówki. To niepokoi wielu rodziców - mówi dyrektorka jednej z ursynowskich podstawówek.

  Są też inne koszty, które bezpośrednio odczuwają dzieci i ich rodzice. Szkoły budowane na sześć roczników, teraz muszą pomieścić osiem. Dzieci muszą uczyć się w takich warunkach jakie są, a niekiedy oznacza to drugą zmianę - najgorzej pod tym względem jest w dwóch szkołach: SP nr 96 przy Sarabandy oraz w SP 330 przy Mandarynki.

  Poza tym brakuje nauczycieli zwłaszcza przedmiotów ścisłych, bo likwidacja gimnazjów zmusiła ich do kursowania między szkołami, by "wyrobić" etat. Wielu z tego powodu zrezygnowało z pracy lub odeszło na emeryturę.

  A już za kilka miesięcy podwójny rocznik będzie zdawał do liceów i techników. W czerwcu 2019 r. szkoły opuszczą ostatni absolwenci gimnazjum i pierwsi absolwenci ośmioletniej podstawówki. W całej Warszawie będzie to 40 tysięcy ucznów, którym już na starcie będzie się trudniej dostać do wymarzonej szkoły średniej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 208

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 7
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 85
   WKURZONY
  • 83
   BRAK SŁÓW

  22Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Rossi 22 ponad rok temuocena: 17% 

   Typowy polski kawior wyborczy. Reforma była konieczna ponieważ gimnazja nie sprawdziły się, była to przechowalnia przez okres trzech lat a poziom nauczania mierny. Licea w cyklu trzy letnim nie były w stanie chociażby na trzyletni cykl nauczania nie były w stanie przygotować do matury.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milo 21 ponad rok temuocena: 89% 

   Deforma była konieczna, bo polskie piętnastolatki za dobrze sobie radziły. Trzeba wszystkich sprowadzić do parteru, głupkami łatwiej się rządzi. Poza tym jeśli mamy wyjść z Unii Europejskiej i dołączyć do Rosji, to nie możemy za bardzo odstawać. Prawda, zwolennicy PiS-u?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mela 20 ponad rok temuocena: 90% 

   Jak bardzo reforma jest nieudana wiedzą Ci, których dzieci w tej chwili chodzą do szkoły. Reforma wywróciła cały system do góry nogami. Jakość nauczania to nie podziały na podstawówki czy licea. jakość to przede wszystkim rozwój metod nauczania, wyposażenie szkół, inwestycja w programy nauczania i kwalifikacje nauczycieli. Gdyby te pieniądze przeznaczyć na przykład na polepszenie nauczania języków obcych, informatyzację szkół .. i parę innych elementów, nasze polskie dzieci byłyby w czołówce Europy, a tak będa ciągnąć się na szarym końcu. Jeszcze jedna uwaga łączenie gimnazjów i szelkich negatywnych zachowań uczniów to pomyłka, zachowania te nie znikną gdyż wynikają z okresu dojrzewania a nie do chodzenia do szkoly nazywanej gimnazjum. Po prostu teraz będą występować w najstarszych klasach szkoły podstawowej.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mela 19 ponad rok temuocena: 92% 

   Świat jest dynamiczny, zmienia się ale polska szkoła woli zostać z tyłu i uczyć rzeczy przestarzałych w przestarzały sposób. Lepiej jest zamęczyć dzieci ilościa materiału do wkucia niż nauczyć mysleć, poszukiwać tej wiedzy, nauczyć nowych technologii itd. Dzisiejsza młodzież jest inna niż dzieci i młodzież 20-30 lat temu, ma dostęp do innych środków przekazu niż ówczesna młodziez. Po co cofać ich do okresu młodości pani minister? to było bardzo bardzo dawno temu. Na samorządy nałożono obowiązek sfinansowania tego kaprysu, jak widać koszty byly ogromne, ale prawdziwe koszty i konsekwencje poniesie pokolenie dzieci na których dokonano tego bezmyślnego eksperymentu edukacyjnego.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~i tak wygra Patryk Jaki! 18 ponad rok temuocena: 22% 

   Dobre i sprawdzone to była szkoła podstawowa 8 lat + liceum 4 lata. Głupotą było zepsuć to wszystko i stresować dzieci jakimiś zbędnymi gimnazjami, budować budynki zbędnych gimnazjów, zatrudniać dodatkowych nauczycieli do zbędnych gimnazjów. Apeluję do redaktora Kińczyka o zaniechanie tego rodzaju wrzutek w tygodniu wyborczym. Dla równowagi czekam na wspólny artykuł (oczywiście jeszcze przed wyborami) pani rzecznik burmistrza z PO + bezstronnej pani redaktor z HU o kosztach wprowadzenia gimnazjów na Ursynowie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~7 zyczen 17 ponad rok temuocena: 85% 

   Zamieszanie reforma jest maksymalne. Zastępstwa, odwołane lekcje. Zaległości w materiale. A Pan redaktor niech sprawdzi, ile cyfr jest w kwocie prawie 3 miliony złotych... Na pewno nie jest to rachunek szesciocyfrowy...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec_obywatel 16 ponad rok temuocena: 14% 

   Błędem to było tworzenie Gimnazjów. Obniżenie poziomu wychowania osobistego, pojawienie się nieznanych zjawisk społecznych (m.in. galerianki), seks zabawy (słoneczko itd), samobójstwa wśród młodzieży, braki w edukacji, szkolenie w ścisłym kierunku, szkolenie testowe a nie kreatywne - to wszystko wynik szkolnictwa gimnazjalnego. Warto ponieść koszty, by wrócić do normalności. Samorządy mogły działać, w obecnej kadencji Ursynów dostał od rady warszawy ogromne pieniądze, które nie zostały wykorzystane. Wina złego zarządzania dzielnicą i opóźnionych inwestycji. Kempa, Ciołoko, Zalewski, Pomianowski - warto zapamiętać te nazwiska. To zarząd Dzielnicy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~magnus 15 ponad rok temuocena: 86% 

   błędem jest nadzieja, że wszystkie te negatywne zjawiska obserwowane w gimnazjum znikną w momencie przywrócenia 8letniej podstawówki, one po prostu przeniosą się do starszych klas w podstawówce i to już się dzieje. Kto ma ponieść te koszty? niewinni uczniowie, którzy poddawani są eksperymentowi edukacyjnemu, czemu mają służyć programy pisane na kolanie. Po co burzyć coś co już dobrze funkcjonowało. A jeśli burzyć to zrobić to przynajmniej w sposób przemyślany i odpowiedzialny a nie całkowicie na żywioł na zasadzie jakoś to będzie. Bo niestety nie będzie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 24 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gggg 14 ponad rok temuocena: 82% 

   Jestem matką 2 klasistki LO i 8 klasisty i uważam że edukacja mojej córki była na o wiele wyższym poziomie niz obecnie syna. Poza tym miała rok więcej by zorientowac się w swoich zdolnościach. Po 3 latach rozwiązywania zadań z chemii, fizyki dzieci już wiedzą czy mają radą sobie z przedmiotem. A moj ósmoklasista ledwie liznął temat. Córka szwagra uczennica 6-kowa, najlepsza w szkole, przekonana że pójdzie na biol -chem właśnie w sob na warsztatach dodatkowych zorientowała się jakie zadania są z chemii... i nie wie teraz co zrobić

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 23 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lol 13 ponad rok temuocena: 79% 

   Debil nie obywatel

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kowal55 12 ponad rok temuocena: 78% 

   Na taką opinię może pozwolić sobie osoba, która nie miała doświadczeń z gimnazjum, ani jako uczeń, rodzic czy nauczyciel. To właśnie ten typ szkoły pozwalalał na rozwój potencjału uczniów, jego zainteresowań , pasji. Uczniowie gimnazjum mogli robić to w klasach profilowanych i na zajęciach dodatkowych. Uczniowie aktualnych klas 7 i 8 nie mają takiej możliwości. Są zmęczeni, zarzuceni nadmiarem materiału, a w szkole spedzają po 8 godzin dziennie. Nie mają ochoty i czasu rozwijać pasji. Ale cóż...chyba o takie społeczeństwo- zahukane, zmęczone i bez inicjatywy - chodzi naszej władzy...smutne i porażające, że są ludzie, którzy tego nie dostrzegają...żal dzieci...Polacy, pobudka! Nie pozwólmy dalej niszczyć Polski!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~magnus 11 ponad rok temuocena: 86% 

   oczywiście, że nie było warto a w nagrodę twórczyni tej tragedii nazywanej reformą edukacji wybiera się do Brukseli spijać śmietankę, natomiast my rodzice zostajemy ze świadomością szkód wyrządzonych naszym dzieciom, kto pochyli się nad losem siódmoklasistów przerabiających program licealny, kto interesuje się co będzie z dziećmi, które na skutek tej deformy nie dostaną sie do upragnionych szkół? po co było obciążać samorządy tymi niebotycznymi kosztami, zamiast pieniądze wydać na unowocześnienie oświaty, unowocześnienie programów i podejścia do wiedzy w szerokim jej rozumieniu

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gim 10 ponad rok temuocena: 77% 

   Mam syna w gimnazjum i już kilkukrotnie zmienili mu się wszyscy nauczyciele. Jak w takich warunkach się uczyć? A jeśli chodzi o dalszą naukę to w mediach słyszałem wypowiedź przedstawiciela władzy, który uważa, że nie jest ważne co chcą dzieci i rodzice bo studia są dla wybrańców. Za przeproszeniem "motłoch" ma się uczyć w zawodówkach bo brakuje robotników.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~magnus 9 ponad rok temuocena: 87% 

   do gim: niestety proszę mi wierzyć starsze klasy podstawowe borykają się w chwili obecnej z identycznymi problemami, braki kadrowe, bałagan, nieustanne zastępstwa. Nie ma mowy o organizowaniu np kółek matematycznych czy o zajęciach przygotowujących do egzaminu 8klasisty (mam dziecko w 8 klasie). Jest mi ogromnie przykro z tego powodu, gdyż wiele dzieci niestety nie z własnej winy trafi do szkół branżowych, wg mnie taki jest właśnie ukryty cel tej reformy. Jeszcze 3 lata temu każdy 6klasista miał zapewnione zajęcia dodatkowe z mat pol ang przygotowujące do egzaminu do gimnazjum.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~antyPiS 8 ponad rok temuocena: 77% 

   Tak to jest, jeśli władza centralna za wszelką cenę chce powrotu do PRL

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~POLAKmały 7 ponad rok temuocena: 20% 

   Skoro tak, to powinieneś się cieszyć, podobnie jak zdecydowana większość po sowieckich bękartów...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Komentator 6 ponad rok temuocena: 100% 

   I jeszcze jedno pytanie - to ile w końcu SP nr 303 wydało na dostosowanie, 67 tysięcy czy 125 tysięcy czy sumę tych kwot?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Italiano 5 ponad rok temuocena: 100% 

   SP 303 ma dwa oddzielne budynki : starą podstawówkę i stare gimnazjum . Stąd dwie kwoty .Trzeba liczyć sumę .

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Komentator 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Po doprezycowwaniu w tekście też już wiem.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Komentator 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Pani Redaktor, mała korekta już na początku tekstu - w kontekście dzieci poprawnie jest używać słowa liczba, a nie ilość, bo jednak dzieci są policzalne.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Dzieci są policzalne, ale tylko jeśli śpią. W innych sytuacjach - niepoliczalne.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~belfegor 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Policzalne, ale nieobliczalne...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3142 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020