REKLAMAA1_AUCHAN-28-06---31-12-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 września 2017, 12:34 komentarzy 2

  Redakcja haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. promocyjne)

  Ceny paliw w Polsce nie należą do najniższych, a w zestawieniu z przeciętnymi zarobkami Polaków, potrafią być wyjątkowo dotkliwe dla naszych kieszeni. Jeżeli często tankujesz auto, zapewne wiesz, że różnice potrafią sięgać kilkudziesięciu groszy na litrze paliwa. W artykule poszukamy odpowiedzi na pytanie dlaczego tak jest i ile można zaoszczędzić, tankując z głową.

  Ile kosztuje benzyna? Koszt każdego litra paliwa, który wlewasz do baku swojego auta, składa się z kilku elementów. Największy udział (ponad 40%) to koszt paliwa w rafinerii. Zależy on od aktualnej ceny ropy na rynkach światowych, wyrażonej w dolarach amerykańskich. W Polsce musimy zatem również uwzględnić różnice kursowe. Dlatego nawet, jeśli cena ropy utrzymuje poziom, a kurs USD pnie się w górę, za paliwo płacimy zazwyczaj więcej.

  Kolejny element stanowi akcyza, która sięga ponad 30% ceny litra (więcej w przypadku benzyny, trochę mniej za ON). Kolejnym składnikiem jest podatek VAT – to niemal 1/5 ceny na stacjach*. Do tego należy doliczyć opłatę paliwową oraz marżę – to właśnie ona najczęściej odpowiada za różnice w cenach paliwa na poszczególnych stacjach.

  Marża, czyli na czym zarabia stacja benzynowa?

  Każda stacja benzynowa utrzymuje się ze swojej marży. Może obniżać ją, aby przyciągnąć większą liczbę klientów lub podwyższać, gdy warunki temu sprzyjają. O jakie warunki chodzi?

  Chodzi przede wszystkim o zapotrzebowanie na paliwo i możliwości mieszkańców. W dużym mieście, takim jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków popyt na paliwo jest wysoki. W mniejszych miejscowościach i na wsiach znacząco maleje. Wyjątkiem są stacje przy mocno uczęszczanych trasach, drogach ekspresowych czy autostradach – tam ceny mogą być wyjątkowo niekorzystne dla Twojego portfela.

  Niezwykle ważna jest również konkurencja – jeżeli w okolicy istnieje kilka stacji benzynowych, żonglowanie marżą jest mocno ograniczone. Z drugiej strony brak możliwości zakupu paliwa u konkurentów powoduje wzrost jego ceny.

  Nie bez znaczenia jest również czynnik sezonowy. Nie trudno zauważyć, że w okresie wakacyjnym, świątecznym lub przed zbliżającym się długim weekendem, ceny paliw zaczynają rosnąć.

  Ile kosztuje benzyna w mieście i na przedmieściach?

  Nie mamy zbyt wielkiego wpływu na kształtowanie się cen paliw na stacjach, możemy jednak wybrać w którym miejscu zatankujemy swoje auto. Warto szukać tańszych stacji i tankować pod korek. W ogólnym rozliczeniu z pewnością będzie to opłacalne.

  Dla przykładu - cena za litr benzyny PB95 na jednej z warszawskich stacji wynosi 4,49 zł, podczas gdy na obrzeżach miasta można ją kupić za 4,26zł. W przypadku oleju napędowego jest to  odpowiednio 4,29zł i 4,05zł.**

  Warto też szukać promocyjnych ofert banków, które nierzadko oferują dodatkowe korzyści dla posiadaczy kart kredytowych lub kont. Biorąc udział w promocji Toyota Banku (Tankuj Korzyści do pełna) możesz liczyć nawet na 10% zwrot kosztów każdego tankowania przy spełnieniu określonych warunków.

  Aby to osiągnąć wystarczy posiadać Konto Jedyne, depozyt w Toyota Banku oraz dokonywać płatności kartą. Średnie saldo konta powinno wynosić co najmniej 3000 zł, depozytów – 50 000 zł, płatności kartą – min. 1000 zł

   *źródło: http://www.e-petrol.pl/notowania/pomocne-informacje/podzial-skladnikow-cen-paliw

  ** dane z dnia 25.08.2017, źródło: https://cenapaliw.pl/stationer/e95/mazowieckie/warszawa

  (mat. promocyjny)

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mieszkaniec 2 10 miesięcy temuocena: 0% 

   Ceny paliw w Polsce nie należą do najniższych? Może i nie ale jadąc w te wakacje przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry do Chorwacji to wyszło na to, że jednak tutaj tankowalem najtaniej. Np. w Chorwacji wychodziło 5,40 za litr 95.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~goostav234 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Ale u nas zarobki są niższe i paliwo powinno być zdecydowanie tańsze ale państwo miasto i wszyscy lubią obdzierać z kierowców

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1338 sekundy
  REKLAMA