REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Czasem przychodzi taki moment, że nawet mieszkanie na Ursynowie zaczyna męczyć. Wtedy gotowi jesteśmy zapomnieć o doskonałym dojeździe do centrum czy wszelkich wygodach, jakie oferuje dzielnica. Niedzielne spacery po Parku przy Bażantarni czy Moczydełku przestają wystarczyć, a coraz bardziej tęsknym wzrokiem spoglądamy na domy. Tylko pojawia się pytanie - czy budowa domu nie będzie zbyt kosztowna? Przekonajmy się!

  Marzy Ci się własny dom z ogródkiem? Męczy Cię już mieszkanie w mieście i pragniesz odmiany? Wcale nie musisz wyprowadzać się kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy, by cieszyć się komfortem mieszkania w swoim własnym domu. Takie miejsca, jak choćby położone niedaleko od granic naszej dzielnicy Piaseczno idealnie sprawdzą się jako lokalizacja do budowy domu jednorodzinnego. A rozwiązaniem na niższe koszty jest budowa domu pod klucz. Jak to działa?

  Jak wygląda budowa domu jednorodzinnego?Podstawowy krok to oczywiście wybór działki. Grunt wokół Warszawy jest dosyć drogi (nawet jak na mazowieckie standardy), ale z drugiej strony nie musimy obawiać się jakiejś znacznej utraty wartości. Gdy już uda się znaleźć miejsce, czas wybrać projekt. Tu są dwie drogi:

  • typowy projekt od biura architektonicznego (cena to 2-4 tysięcy złotych)
  • indywidualny projekt (cena ustalana indywidualnie, ale często sporo wyższa)

  Kolejny etap to wybór wykonawcy. Jeżeli interesuje Cię budowa domu pod klucz, to w tym momencie otrzymasz przybliżoną wycenę realizacji całego projektu. Firmy budujące domy pod klucz są w stanie dosyć dokładnie określić koszt wykonania inwestycji już na samym początku - zanim jeszcze zdecydujesz się na współpracę.

  Jakie koszty musisz uwzględnić?

  Na ostateczne kwoty do zapłacenia za budowę domu w systemie pod klucz największy wpływ ma zakres pracy oraz użyte materiały. Warto jednak wiedzieć, że takie kosztorysy są rzeczywiście bardzo precyzyjne - otrzymasz dokładne zestawienie kwot do zapłaty, od momentu wbicia pierwszej łopaty w ziemię, aż do otrzymania kluczy.

  Obok wymienionych wyżej kosztów musisz wziąć też pod uwagę wahania na rynku materiałów. Są na rynku firmy, które te wahania biorą na siebie, dzięki czemu bez problemu zaplanujesz całkowity koszt budowy domu, do przysłowiowej złotówki. To korzystne, bo rokrocznie zaobserwować można wzrost cen artykułów budowlanych i raczej ta tendencja się utrzyma przez najbliższe lata.

  Ile trwa budowa domu?

  Jak długo zajmie budowa domu pod klucz? Pierwszy etap, czyli budowa do stanu surowego zajmuje zazwyczaj od 2 od 3 miesięcy. I mamy tu na myśli stan, w którym są już fundamenty, ściany nośne, kominy, ścianki działowe czy dach. Warto jednak wiedzieć, że stan surowy zamknięty może trwać od 2 do 10 tygodni - wszystko zależy od producenta stolarki. 

  Z kolei stan deweloperski trwa około 2-4 miesięcy. W tym czasie wykonywane są wszystkie instalacje, tynki, szlichty, ale także ocieplenie poddasza czy elewacja. 

  Wykończenie domu pod klucz zajmie kolejne 2-4 miesiące. Na tym etapie kładzione są płytki, wykonywane gładzie czy biały montaż, jak również malowanie.

  Podsumowując - całość może zająć koło 11-12 miesięcy, jeżeli oczywiście nie pojawią się opóźnienia ze strony wykonawcy czy niespodziewane warunki pogodowe. Pod uwagę oczywiście należy wziąć przerwy w okresie zimowym.

  Czy budowanie domu pod klucz się opłaca?

  Wspominaliśmy o usługach budowy domu pod klucz. Co powoduje, że są one tak popularne? Cóż, przede wszystkim firmy oferujące kompleksową budowę domów zapewniają pełne wsparcie na każdym etapie konstruowania. W zasadzie nie musisz o nic samemu dbać czy zabiegać - wykonawca w ramach ustalonej wcześniej kwoty kupi materiały czy umówi ekipę do wykonania konkretnych prac.

  Dlaczego to takie ważne? Pamiętaj, że jeżeli do budowy domu wynajmujesz kilku wykonawców, to z reguły pojawiają się pewne opóźnienia. A jeśli wynajmiesz jedną firmę do wykonania całego projektu, to przynajmniej zyskujesz pewność, że całość zostanie wykonana na czas.

  Czy budowa domu pod klucz się opłaca? Może nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale pamiętaj, że przynajmniej masz pewność poniesienia kosztów w określonej wysokości, i to od samego początku prac. A gdy wynajmujesz różnych wykonawców do różnych czynności to wydatki stają się bardziej nieprzewidywalne.

  Formalności, o których musisz pamiętać

  Z jakimi formalnościami wiąże się budowa domu pod klucz? Pierwszy krok to uzyskanie pozwolenia na budowę. Do wniosku o otrzymanie takiego dokumentu dołączyć należy:

  • Projekt budowlany (wykonany przez architekta)
  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością (np. działką) na cele budowlane
  • Decyzję o miejscowych warunkach zagospodarowania przestrzennego

  Wniosek składamy w urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy. Na jego rozpatrzenie urzędnicy mają do 65 dni.Kolejnym krokiem formalnym jest powiadomienie organu nadzorującego o terminie rozpoczęcia prac. Taka informacja powinna zawierać oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu tego obowiązku, a także stworzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w budowanym obiekcie.Pamiętajmy również o umieszczeniu stosownej tabliczki na działce, od strony drogi publicznej. Na tabliczce powinny znaleźć się podstawowe informacje o przeprowadzanych w danym miejscu robotach.

  Artykuł załadowany: 0.2403 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019