REKLAMAA1 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 kwietnia 2021, 09:48

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (stock.adobe.com/bannafarsai)

  Koparki jednonaczyniowe i koparko ładowarki to jedne z najbardziej uniwersalnych i najczęściej wykorzystywanych maszyn do robót ziemnych. Wykwalifikowany operator koparki może liczyć na zatrudnienie, stabilną pracę i dobre zarobki w różnych sektorach gospodarki. Sprawdźmy dziś, ile zarabia operator koparki w Polsce i na jakie zarobki może liczyć w innych krajach.

  Operator koparki – jak zdobyć uprawnienia?

  Zacznijmy może od tego, co trzeba zrobić, aby zostać operatorem koparki lub koparko ładowarki. Tak w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej, operator koparki to zawód regulowany. Oznacza to, że może go wykonywać wyłącznie osoba posiadająca stosowne uprawnienia.

  Jak zdobyć uprawnienia operatora koparki? Kandydat do wykonywania tego zawodu powinien mieć ukończone 18 lat oraz posiadać prawo jazdy kategorii B. Kolejny warunek to zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Ostatni najważniejszy krok to oczywiście odpowiedni kurs na koparkę. W specjalistycznych ośrodkach szkoleniowych dostępny jest szereg kursów pozwalających zdobyć uprawnienia na koparkę konkretnego rodzaju. Kurs składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Uczestnicy uczą się nie tylko samej obsługi koparki, ale również dokonywania prostych napraw i tego, jak stworzyć bezpieczne warunki pracy dla operatora i innych osób w rejonie prac. Każdy z nich zakończony jest państwowym egzaminem.

  Po jego pomyślnym zdaniu kursant otrzymuje odpowiednie świadectwo oraz książkę operatora maszyn budowlanych ze stosownym wpisem. Zastanawiacie się pewnie, ile kosztuje taki kurs na koparkę. Koszt kursu to mniej więcej 1250 zł. Do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze koszt badań lekarskich – około 250 zł. Biorąc pod uwagę to, ile zarabia operator koparki oraz to, że uprawnienia na koparkę wydawane są bezterminowo, nie jest to wygórowana kwota.

  Operator koparki i koparko ładowarki – zarobki w Polsce

  Sprawdźmy teraz, ile zarabia operator koparki jednonaczyniowej lub koparko ładowarki w Polsce. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w ramach którego ankietowanych było prawie 2 mln osób, średnie zarobki operatora koparki to w Polsce 4800 zł brutto. Jest to tak zwana mediana.

  Większość operatorów koparek zarabia w przedziale od 3750 zł brutto do 5740 zł brutto miesięcznie. Najbardziej doświadczeni operatorzy koparek mogą liczyć na jeszcze wyższe pensje. Według wspomnianego wyżej badania 25% operatorów zarabia powyżej 5700 zł brutto, czyli ponad 4000 zł na rękę. Wysokość pensji zależy w dużej mierze od naszego doświadczenia oraz od firmy, w której znajdziemy zatrudnienie. Duże firmy realizujące inwestycje o dużej wartości są w stanie zwykle zaoferować lepsze wynagrodzenie. Na całkiem dobre zarobki może liczyć również operator koparki z własną działalnością gospodarczą. Stawka godzinowa pracy mini koparki to nawet 100 zł.

  Taki biznes może być więc całkiem opłacalny. Przeszkodą może być jedynie zakup własnej maszyny. Mimo tego wielu operatorów decyduje się na taki krok, korzystając z takich form finansowania zakupu maszyn jak chociażby leasing.

  Wynagrodzenie operatora koparki za granicą

  Łatwo domyślić się, że zarobki operatora koparki mogą być zdecydowanie wyższe w niektórych innych państwach Unii Europejskiej. Na przykład w Niemczech pensja operatora koparki może sięgać nawet 3000 euro na rękę. Jest to obecnie niecałe 14 000 zł. Bardzo korzystnie wychodzi też porównanie stawki godzinowej pracy operatora koparki. W przypadku Polski jest to mniej więcej 25-30 zł na godzinę. W Niemczech stawka godzinowa za pracę operatora koparki to około 18 euro, czyli ponad 80 zł.

  Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem pracy za granicą, musimy upewnić się, że nasze uprawnienia na koparkę, będą ważne w kraju docelowym. Najlepsze ośrodki szkoleniowe w Polsce prowadzą kursy, które honorowane są w większości krajów UE. Dzięki temu zdobyte w Polsce uprawnienia, pozwolą na podjęcie pracy w większości krajów Europy Zachodniej.

  Artykuł załadowany: 0.3342 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021