REKLAMAA1 OXILIA 01.07.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 czerwca 2021, 10:12 komentarzy 4
  Kolonia rdestowca ostrokończystego

  Kolonia rdestowca ostrokończystego (Ministerstwo Środowiska)

  To rośliny, o których wycinkę proszą nawet ekolodzy. Rdestowców nikt nie chce ratować. Niektórzy nawet płacą krocie, aby się jej pozbyć. Na Skarpie Ursynowskiej prowadzone są prace, które mają pomóc w wytępieniu tego inwazyjnego gatunku.

  Na terenie rezerwatu u podnóża Ursynowa prowadzone są prace pilotażowe, które mają na celu zwalczenie inwazyjnych gatunków rdestowców - roślin, które rozpanoszyły się w Polsce na przełomie XIX i XX w. jako rośliny dekoracyjne i miododajne. 

  Dziś wiemy, że stwarzają one duże zagrożenie przyrodnicze oraz zabierają światło i miejsce sąsiadującym roślinom. Trudno z nimi walczyć, ponieważ szybko się rozrastają i rozsiewają.

  - Rdestowce powodują zmianę siedliska i utratę miejsc lęgowych, schronień i bazy pokarmowej dla wielu gatunków zwierząt, ograniczając ich różnorodność - informuje rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Piotr Otrębski.

  Na czym to polega i czy jest groźne?

  Prace w rezerwacie na Skarpie Ursynowskiej prowadzone są przy użyciu technologii Mesh-Tech, czyli metody siatkowania. Gdy roślina oprze się o stalową siatkę jej pędy stracą dostęp do wody. Liście i pędy zaczną więdnąć. Badania nie stanowią zagrożenia dla innych roślin i zwierząt zamieszkujących Skarpę Ursynowską.

  - Zastosowana metoda zwalczania polega na eliminacji inwazyjnej rośliny z powierzchni ziemi, następnie przykryciu powierzchni specjalną siatką, która zatrzyma odrastanie rdestowca z podziemnych kłączy - dodaje rzecznik.

  Nałożona na rdestowce siatka nie narusza gleby i nie powoduje erozji. Jest w 100% ekologiczna i bezpieczna dla ludzi. Nie generuje też kosztów. 

  Dlaczego Skarpa Ursynowska?

  Rezerwat na skraju Ursynowa i Wilanowa jest bogaty w różnorodną faunę i florę. Zdaniem specjalistów ma wysoką wartość przyrodniczą. - Rdestowce na jej terenie stwarzają wysokie zagrożenie dla różnorodności biologicznej. To idealne miejsce do prowadzenia takich działań - ocenia Otrębski.

  Na terenie skarpy żyją takie zwierzęta jak m. in. łasice, jeże, nietoperze, ropuchy szare, traszki, rzekotki drzewne czy żaby. Roślinność wyróżniają olsze, topole, jesiony i wierzby. Rdestowce ingerują w ich naturalne życie i są dla nich niebezpieczne.

  Prace na terenie skarpy realizowane są przez konsorcjum tworzone przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademię Pomorska w Słupsku, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy i firmą Eco Future. Naukowcy chcą opracować co najmniej kilka metod zwalczania rdestowców.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 54

  • 27
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Eureka 4 miesiąc temuocena: 100% 

   Rozwiązaniem jest skup tej roślinki. 5zł za kilogram i już po miesiącu nie będzie ni sztuki. Beje wyzbierają do ostatniego korzonka.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~italiano 3 miesiąc temu

   Na razie nie wygląda to obiecująco , po wycięciu i położeniu siatki nowe odrosty mają już kilkanaście centymetrów . Zobaczymy ... może to metoda długoterminowa .

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Euzebiusz L. 2 miesiąc temuocena: 0% 

   co jeszcze chcą wyeliminować z życia co im nie pasuje, może zaraz będą usuwać niskich grubych starszych facetów w garniturze lubiących koty

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ciul 1 miesiąc temuocena: 25% 

   Tę metodę należało by zastosować na Wsiowej i Nowogrockiej...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3538 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021